تقی کهوریان در بازدید از مراحل ساخت این پروژه گفت: سد بزرگ سردشت به مراحل پایانی ساخت رسیده است و با تکمیل مراحل نصب تجهیزات آن تا آذرماه امسال مرحله اول آبگیری سد آغاز می شود.

به گزارش مرورنیوز از ارومیه، کهوریان با بیان اینکه با فرمان مقام معظم رهبری درخصوص مدیریت آبهای مرزی در کشور کار بزرگی آغاز شده است، افزود: مجموع پروژه های که در مجموعه این طرح ملّی در حوزه سردشت با اعتباری چشم گیر بالغ بر 1400 میلیارد تومان تعریف شده است علاوه بر تحول در حوزه اقتصادی منطقه در رابطه با مدیریت منابع آبی و منابع زیست محیطی تحول بسیار بزرگی را منجر و با اتمام پروژه نیروگاه آن در سال اینده 150 مگاوات برق و انرژی پاک تولید و به شبکه سراسری توزیع برق وارد خواهد شد.
معاون امور عمرانی استاندار ادامه داد: براساس پیش بینی ها سالانه 6 میلیون مترمکعب از محل آب ذخیره شده در سد سردشت به عنوان حق آبه بخش صنایع اختصاص می یابد ودر حالیکه دربیشتر نقاط استان و بویژه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه با مشکل کم آبی مواجه ایم، این میزان آب در استقرار صنایع بویژه صنایع آببر در این حوزه و در ایجاد اشتغال و درآمدزایی مردم منطقه نقش بسزایی خواهد داشت.
تقی کهوریان خاطرنشان کرد: با آبگیری سد دریاچه ای به طول 26 کیلومتر در پشت سد ایجاد می شود که علاوه بر تاثیر در اکوسیستم منطقه در گردشگری و رونق صنایع آبزی پروری تاثیر مستقیم داشته و مردم منطقه از مزایای آن بهره مند می شوند.
وی با اشاره به اجرای پروژه های متعدد عمرانی مرتبط با طرح و بهره برداری از پل جدید رودخانه ای 5/8 کیلومترراه ورودی سردشت افزود: این پروژه ها در پاسداشت ازشهدای بمباران شیمیای سردشت به مردم مقاوم و انقلابی این شهرستان تقدیم می شود.
معاون امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی ادامه داد: در رابطه با رونق دهی به اقتصاد مناطق مرزی استان بویژه سردشت کارهای خوبی آغاز شده است و برای فعالیت رسمی شدن مرز کیله سردشت نیز پیشنهاداتی به طرف مقابل در کشور عراق داده ایم که امیدواریم با راه اندازی این مرز در آینده نزدیک شاهد نقش آفرینی این پایانه مرزی در رونق مبادلات تجاری و اقتصاد مقاومتی باشیم.
تقی کهوریان همچنین افزود: افزایش ارتباطات جاده ای سردشت با شهرهای همجوار در دستور کار قرار گرفته و در سفر اخیر وزیر راه وشهرسازی با توجه به مطالعات انجام شده احداث راه ارتباطی ربط، سردشت و بوکان این پروژه مورد توجه قرار گرفت.
ماموستا سلام امینی امام جماعت مردم سردشت نیز در این مرامس با تقدیر از زحمات دولتمردان و مسئولان اجرایی استان گفت:خدمتگذاری به مردم از اصول اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران است و در این سالها خدمات بسیاری در دورترین نقاط مرزی کشور ارائه کرده اند.
وی با تقدیر از زحمات مسئولان و خدمتگزاران در دستگاههای اجرایی استان افزود:رفع محرومیت و افزایش درآمد ، تامین امنیت و گسترش بهداشت و خدمات از شاخص ترین اقدامات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
در پایان این مراسم با اهداء لوح از مهندسان و کارشناسان شرکت توسعه منابع آب کشور که در احداث سد سردشت و ساخت پل رودخانه ای به همراه تصفیه خانه آب شرب سردشت تلاش کرده اند تقدیر شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز