دبیر علمی دومین کنگره لیزر در اورولوژی با بیان اینکه استفاده از لیزر در اعمال جراحی، کم عارضه‌تر از جراحی‌های باز است، گفت: هزینه تهیه لیزرهای پزشکی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان است.

به گزارش مرور نیوز، بابک جوانمرد در آستانه برگزاری دومین کنگره لیزر در اورولوژی اظهار داشت: لیزر در پزشکی و جراحی کلیه و مجاری ادراری، از 40 سال قبل در جهان انجام می شد که با پیشرفت علم و ترکیب علوم، امروزه شاهد گسترش استفاده از لیزر در پزشکی هستیم.

استادیار رشته اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام اینکه در جراحی‌های پروستات و تنگی‌های مجاری، لیزر کاربرد بهتری نسبت به جراحی های باز دارد، افزود: در لیزر درمانی، عوارض جراحی کمتر و طول مدت بستری بیمار کاهش می‌یابد.

جوانمرد با تأکید بر اینکه استفاده از لیزر برای بیماران سودمندتر است، تصریح کرد: لیزر درمانی برای آن دسته از بیماران دچار بزرگی خوش خیم پروستات، مزایای زیادی دارد.

فوق تخصص پیوند کلیه با اشاره به اینکه بیماران دچار بزرگی خوش خیم پروستات در سن بالا گرفتار می‌شوند، افزود: این دسته از بیماران همزمان با چند بیماری دیگر مثل سکته های قلبی و مغزی، فشارخون و... دست و پنجه نرم می کنند و در نتیجه بدن آنها ظرفیت انجام جراحی باز را ندارد.

وی ادامه داد: استفاده از لیزر برای درمان پروستات، علاوه بر اینکه عوارض کمتری برای بیمار به همراه دارد، طول مدت بستری را نیز کاهش می‌دهد.

جوانمرد اظهار داشت: لیزر در پزشکی برای آن دسته از بیماری ها که به درمان های حمایتی جواب نمی دهد، روش مناسبی است.

دبیر علمی دومین کنگره لیزر در اورولوژی با تأکید بر اینکه در زمینه لیزر درمانی خیلی از دنیا عقب نیستیم و با همان سرعت آنها پیش می رویم، تصریح کرد: تحریم ها باعث شد در زمینه تجهیزات مورد نیاز با مشکل مواجه شویم که البته تلاش کرده ایم با بومی سازی تجهیزات، بر این مشکل فائق آییم.

جوانمرد با عنوان این مطلب که در حال حاضر لیزر در کشور ساخته می‌شود، گفت: البته ساخت لیزرهای پزشکی در حجم زیاد ممکن نیست، چون هزینه ساخت آنها بسیار سنگین است و هر مرکز درمانی توانایی مالی برای خرید آنها را ندارد.

به گفته این فوق تخصص پیوند کلیه، هزینه تهیه لیزرهای پزشکی بین 400 تا 500 میلیون تومان است که قیمت آنها بر اساس طول موج، قدرت و فیبر و کالیبر لیزر، متفاوت است.

وی همچنین بر نحوه استفاده درست و اصولی از لیزر در پزشکی اشاره کرد و افزود: استفاده از لیزر مهارت می خواهد و باید مراقب بود که امواج لیزر به بدن پزشک برخورد نکند و همین طور کسانی که در مجاورت بیمار قرار دارند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز