دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار با وزیر امنیت عمومی چین گفت: آمادگی داریم که در تمامی زمینه‌ها تجارب و یافته‌های خود را انتقال دهیم و در مقابل از تجارب و تجربیات شما برخوردار شویم.

به گزارش مرور نیوز،  اسکندر مومنی ، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در سفر خود به چین با جائو که جی وزیر امنیت عمومی دیدار کرد و اظهار کرد: تجربه ناموفق نیروهای غربی در افغانستان طی دو دهه گذشته، حاکی از این واقعیت است که حل مسائل منطقه، مستلزم مشارکت کشورهای منطقه است.

وی تاکید کرد که ما می‌توانیم همکاری‌های هدفمندی را در زمینه برنامه‌های کشت و معیشت جایگزین در کشور افغانستان داشته باشیم.

دبیرکل ستاد بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای راهبردی متوازن در امر مبارزه با مواد مخدر است و در کنار اقدامات مقابله‌ای، پیشگیری از اعتیاد و درمان و بازتوانی معتادان را در دستور کار دارد. همچنین در این باره، آمادگی داریم که در تمامی زمینه‌ها تجارب و یافته‌های خود را انتقال دهیم و در مقابل از تجارب و تجربیات شما برخوردار شویم.

مومنی در ادامه با اشاره به تفاهم‌نامه «مبارزه با مواد مخدر و پیش‌سازهای شیمیایی» که در سال ۲۰۱۸ در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به چین به امضای طرفین رسید، بر لزوم اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه مذکور تاکید کرد.

حمایت و همکاری طرفین در مجامع بین‌المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، تبادل تجربیات و آموزش‌ها و اعزام کارشناسان از دیگر محورهای مذاکره طرفین در این دیدار بود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در سفر خود به چین، با «لیو یوجین» معاون وزیر امنیت عمومی و رییس کمیسیون ملی مبارزه با مواد مخدر دیدار کرد و ضمن اشاره به تحولات مواد مخدر در افغانستان و اشراف اطلاعاتی ایران به موضوع مواد مخدر در افغانستان، بر ضرورت متناسب‌سازی همکاری‌ها در زمینه مبارزه با مواد مخدر با سایر حوزه‌های راهبردی از طریق ارتقاء همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف پیشگیری، درمان، بازتوانی، اقدامات مقابله‌ای، تبادل اطلاعات، همکاری‎های آزمایشگاهی- تحقیقاتی و دانشگاهی تاکید کرد.

وی همچنین بر تبادل به موقع و بر خط اطلاعات در زمینه مقابله با انحراف و قاچاق پیش سازهای شیمیایی، تبادل تجربیات از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه آزمایشگاه های مواد مخدر و داروهای طبی و سنتی مورد استفاده در ترک اعتیاد، و تبادل مربیان در حوزه‌های مختلف مقابله با عرضه و کاهش تقاضا و مراکز تحقیقاتی و بیمارستانی برای ارائه یافته خود در سمپوزیوم‌های علمی مشترک تاکید کرد.

گفتنی است؛ دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر روز دوشنبه در راس هیاتی بلند پایه و به دعوت وزیر امنیت عمومی چین وارد پکن شد.

دیدار با وزیر امنیت عمومی، معاون وزیر امنیت عمومی و رییس کمیسیون ملی مبارزه با مواد مخدر چین و رییس گمرک چین و همچنین بازدید از امکانات مبارزه با مواد مخدر این کشور از جمله مرکز فنی و اطلاعات ملی مبارزه با مواد مخدر، مرکز آموزشی مبارزه با مواد مخدر، گمرک، مرکز تربیت سگ‌های موادیاب و مرکز بازتوانی معتادان چین از جمله برنامه‌های سفر مومنی به چین است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز