در پنج ماهه نخست سال جاری ۱۹۳ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۱۴۱ نفر بود، ۳۶.۹ درصد افزایش یافته است.

به گزارش مرورنیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، در این مدت از کل تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن ۱۳۹ نفر مرد و ۵۴ نفر زدن بودند.

در پنج ماهه اول سال جاری استان‌های تهران با ۴۴، فارس با ۱۷، اصفهان با ۱۵، کرمانشاه و لرستان هر کدام با ۱۱ فوتی بیشترین آمار تلفات مرگ بر اثر گازگرفتگی را داشته اند این در حالی است که آمار تلفات در دیگر استان ها کمتر از ۱۰ نفر و در تعدادی از آنها برابر با صفر بوده است.

بر اساس این گزارش در مرداد امسال تلفات مسمومیت با گاز کاهش ۱۵.۴ درصدی داشته است و از ۱۳ فوتی در مرداد سال قبل به ۱۱ فوتی در مرداد امسال رسیده است.

سازمان پزشکی قانونی کشور به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تأکید کرد.

با توجه به استفاده از وسایل گرمایشی در نیمه دوم هر سال آمار تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن در این مدت با رشد قابل توجهی همراه است به نحوی که در سال گذشته ۷۵.۱ درصد از کل تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال جان خود را از دست داده اند.

در سال گذشته از کل تلفات مسمومیت با گاز که ۶۲۶ نفر بوده ۴۷۰  نفر در نیمه دوم سال ثبت شده و تنها ۱۵۶ نفر مربوط به نیمه اول سال است. همچنین ۴۸۲  نفر از این متوفیات مرد و ۱۴۴  نفر زن بودند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز