رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه گزارش از عملکرد این سازمان گفت: نظم و انضباط مالی سازمان اوقاف در حال حاضر در شفاف‌ترین و منظم‌ترین دوران خود به سر می‌برد.

به گزارش مرورنیوز، حجت الاسلام علی محمدی با حضور در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس به پرسش‌های نمایندگان این کمیسیون پاسخ داد.

وی در این نشست با بیان اینکه سازمان اوقاف در 3 زمینه امامزادگان، قرآن کریم و موقوفات مسئولیت دارد به تشریح هر یک از این مسئولیت‌ها پرداخت و گفت: موقوفات به 2 دسته دارای تولیت و بدون تولیت تقسیم می‌شوند که اداره اوقاف مسئولیت موقوفات بدون تولیت را در اختیار دارد و در حال حاضر بیش از 8 هزار متولی و وارث برای موقوفات موجود وجود دارد، همچنین برگزاری مسابقات قرآنی در سطح کشوری و بین‌المللی از دیگر وظایف ما محسوب می‌شود.  

حدود 170هزار موقوفه در سراسر کشور وجود دارد

نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: حدود 170 هزار موقوفه در سراسر کشور وجود دارد که تنها حدود 6 درصد از آن‌ها حق سرقفلی دارند، مثلا ممکن است شنیده باشید بازار شیراز و چندین بازار دیگر وقف است اما باید بدانید سرقفلی آن‌ها واگذار شده است.

وی با بیان اینکه هنوز برای 50 درصد از موقوفات کشور سند رسمی مالکیت اخذ نشده است، افزود: از سال 88 تاکنون به اندازه 70 سال سند مالکیت رسمی اخذ شده است اما با این وجود هنوز 50 درصد از موقوفات کشور سند ندارند.

محمدی همچنین افزود: از سال 92 تمامی وقف نامه‌ها از سراسر کشور جمع‌آوری و در یک سامانه متمرکز اسکن شده‌اند، در واقع حدود 37 هزار وقف‌نامه در مرکز اسناد وجود دارد، ضمن آنکه برای اداره اوقاف در سراسر کشور سامانه‌ای ایجاد کرده‌ایم که به صورت خودکار و براساس نیات واقف درآمد موقوفات را تقسیم می‌کند لذا کسی نمی‌تواند درآمدها دخل و تصرف داشته باشد.

نیات واقفان در سامانه ثبت می‌شود

نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در گذشته حساب موقوفات و امامزاده‌ها یکی بود اما از سال 90 حساب‌ها از پراکندگی خارج و سامانه‌ای متمرکز ایجاد شده است، افزود: درآمد هر یک امامزاده‌ها و موقوفات در شهر خودشان هزینه می‌شود، ضمن آنکه حدود 170 میلیون داده اطلاعاتی در سامانه ثبت و تمامی ‌وقف نامه‌ها شناسایی و نیات واقفان نیز در سامانه ثبت شده است.

وی با بیان اینکه 50 درصد موقوفات دارای درآمد و 50 درصد باقی مانده فاقد درآمد هستند، خاطرنشان کرد: برای 50 درصد از موقوفات فاقد درآمد هیچ سندی اخذ نشده است چرا که دریافت سند بار مالی دارد، ضمن آنکه بخشی از درآمدهای اوقاف صرف فقرا، حوزه علمیه، بیماران و ... می‌شود، همچنین حدود 18 هزار دانش‌آموز نیازمند در ابتدای سال تحصیلی مورد کمک اوقاف قرار گرفتند.

محمدی با بیان اینکه امروز حدود 770 نوع نیت وقف ثبت شده است، گفت: بیش از 8 هزار بقعه متبرکه در سراسر کشور وجود داد که تعداد بسیاری از آن‌ها امامزاده نیستند، بسیاری از این بقعه‌ها متعلق به شخصیت‌ها و عالمانی است که برای مردم محترم و عزیز بوده‌اند مانند بقعه شیخ صدوق در شهرری.  

نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه درآمد موقوفات متفاوت است، افزود: برخی از موقوفات سالانه شاید یک میلیون و برخی چندین میلیارد تومان درآمد دارند، همچنین در طول سال بیش از 8هزار مبلغ برای امامزادگان مناطق مختلف و محروم اعزام می‌شود.

وی گفت: اگر هیات امنای هر امامزاده برای دریافت هدایا حساب مالی خارج از سامانه داشته باشد تخلف کرده و با آن‌ها برخورد خواهد شد، تمام غبارروبی‌ها نیز در قالب همین سامانه انجام و ما آمار غبارروبی‌ها را در طول سال در سامانه ثبت می‌کنیم و حتی کمک‌های غیرنقدی نیز دقیقا ثبت می‌شود.

30 هزار خادم افتخاری برای اداره امامزاده‌ها

محمدی با بیان اینکه امامزاده‌ها و بقعه های متبرک در شهرهای مختلف به شکل هیأت امنایی اداره می‌شوند، گفت: حدود 20 هزار نفر عضو در هیأت امنا برای اداره امامزاده‌ها و 30 هزار خادم افتخاری مشغول به کار هستند ضمن آنکه در گذشته 36 هزار نفر در مسابقات قرآنی تحت پوشش اوقاف شرکت می‌کردند اما اکنون این تعداد به یک میلیون و 40 هزار نفر رسیده است، همچنین 30 دانشگاه در سطح کشور با بیش از 5 هزار دانشجو تحت پوشش سازمان اوقاف و امور خیریه هستند.

نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه تصریح کرد: نظم  و انضباط مالی سازمان اوقاف در حال حاضر قابل تامل بوده و می‌توان گفت در شفاف‌ترین و منظم‌ترین دوران به سر می‌برد.

وی با بیان اینکه سازمان اوقاف سعی داشته اختلاف بین خود و برخی از دستگاه‌ها را با تفاهم نامه برطرف سازد، افزود: تفاهم‌نامه‌هایی با سازمان منابع طبیعی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این خصوص بسته‌ایم.

محمدی با بیان اینکه متاسفانه با موقوفاتی روبرو هستیم که شاید بیش از 70 سال اجاره‌ای بابت آنها پرداخت نشده است، گفت: اگر چه تعداد کثیری از این موقوفات را پس گرفته‌ایم اما گاهی شهرداری‌ها، نهادهای مردمی و دولتی در موقوفات دخل و تصرف تاسف برانگیز داشته‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز