محسن هاشمی در جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به لزوم افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی بیان کرد برای ساخت یک قطار ملی ۷۰ هزار میلیارد پول نیاز است.

به گزارش مرور نیوز، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در سخنرانی پیش از دستور خود در دویست و سی امین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در آستانه سی امین سالگرد پیروزی ایران در جنگ تحمیلی قرار داریم، گفت: بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ در سال ۶۸ تا سال ۶۹ ایران در یک بلاتکلیفی قرار داشت و نیروهای دفاعی ایران به همین دلیل در حالت آماده باش قرار داشتند و جلسات مکرری میان صدام حسین و رئیس جمهور عراق و آیت الله هاشمی رئیس جمهور وقت صورت گرفت و با نامه نگاری‌های متعدد انجام شده نهایتاً در ۲۳ مرداد صدام در نامه‌ای همه خواسته‌های ایران را پذیرفت.

وی افزود: صدام از جمله آزادسازی اراضی اشغالی، آزاد سازی بدون قید و شرط همه اسرا و بازگشت قرارداد الجزایر را پذیرفت و برای نخستین بار بود که طی ۳۰۰ سال گذشته ایران بدون واگذاری حتی یک وجب از خاک خود جنگی را به صلح تبدیل کرد و به همین دلیل این روز بسیار مهم است.

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها روز خاتمه جنگ را گرامی می‌دارند گفت: متأسفانه این کار در ایران انجام نمی‌شود و به نظرم این روز باید به عنوان پیروزی در جنگ ۸ ساله دفاع مقدس مورد توجه قرار گیرد و در هیاهوی سیاسی به فراموشی سپرده نشود.

هاشمی اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن به فصل پاییز وارد تقاضای پیک سفر می‌شویم و لازم است تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی را داشته باشیم و باید به دولت یادآوری کنیم که در بودجه سال ۹۹، ۳ هزار میلیارد اوراق مشارکت دیده شده است.

وی ادامه داد: اما با گذشت ۵ ماه از سال هنوز درباره این بودجه تصمیم گیری نشده است و همین تأخیرات پیش می‌آید که فعالیت‌های مورد نظر به آخر سال می‌رسد.

رئیس شورای شهر از دولت خواست: تکلیف تقسیم اوراق مشارکت را به ویژه برای حمل و نقل عمومی روشن کنند.

وی گفت: با افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی، فاصله اجتماعی رعایت می‌شود.

هاشمی با اشاره به مراسم روز گذشته که در کارخانه واگن سازی برگزار شد، از تلاش‌های معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، شهردار تهران، معاونت حمل و نقل شهرداری و مدیرعامل شرکت مترو تقدیر کرد و گفت: ساخت واگن ملی بیش از ۵۰ درصد پیشرفت داشت و کار ارزنده‌ای انجام شده بود و می‌توانیم تا بهمن ماه یک رام قطار ملی با ۸۵ درصد ساخت داخل را داشته باشیم.

وی تذکر داد: امیدوارم این تحقیقات به شکل تحقیق در طاقچه باقی نماند و برای توسعه و ساخت هر واگن نیازمند، ۵ هزار میلیارد اعتبار هستیم.

رئیس شورای شهر گفت: برای یک قطار ۷۰ هزار میلیارد نیاز است و امیدوارم طوری عمل کنیم که در سال آینده اولین قطارهای ملی را وارد خط کنیم.

هاشمی اظهار داشت: در مورد اتوبوس برقی هم می‌شود این کار را انجام داد و راحت تر از مترو است، موتور برقی هم می‌توانیم بسازیم و تنها مشکل ما تنها الان باتری اتوبوس‌های برقی است که با اقتضا به واردات و سپس با تلاش در وزارت دفاع می‌توانیم به این مهم هم دست یابیم.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان این دوره شهرداری، شورای شهر و معاونت علمی فناوری شاهد ورود اتوبوس برقی، واگن مترو و قطار ملی باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز