رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از توزیع ۲ هزار وام ودیعه مسکن برای دانشجویان متاهل خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، بهروز رحیمی در نشست خبری برنامه‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: یکی از رسالت‌های اصلی وزارت بهداشت آموزش و تربیت جوانانی است که سرمایه و آینده سازان نظام سلامت است و نقش دانشجویان یک نقش حیاتی است. دانشگاه‌ها محل بروز فرهنگ‌ها و نقادی و مطالبه گری هستند و دانشجویان به این فضا رونق داده‌اند.

وی گفت: در صندوق رفاه توجه اصلی خود را به رفاه دانشجویان معطوف کرده‌ایم و ارتقاء سطح تحصیلی دانشجویان بی بضاعت و کم توان است. همچنین ارتقاء سطح زیرساخت خوابگاهی و رفاهی برای ایجاد شرایط بهتر زندگی دانشجویان از دیگر وظایف ما در صندوق رفاه دانشجویان است. مسائل فرهنگی و ایجاد شرایط بهتر در خوابگاه‌ها تا خیال خانواده‌ها راحت باشد نیز از دیگر ماموریت‌های ما است.

تمامی وام‌های دانشجویی حداقل ۸۰ درصد رشد دارد

رحیمی با اشاره به وام‌ها و تسهیلات اعطایی به دانشجویان گفت: در صندوق رفاه پنج وام به دانشجویان داده می‌شود که شامل وام تحصیلی، وام ضروری، وام ودیعه مسکن، وام شهریه و وام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی است که از سال ۱۳۹۹ افزایش ۵۰ درصدی را داشته است. تمامی وام‌ها حداقل ۸۰ درصد رشد خواهد داشت.

وی افزود: وام تحصیلی بر اساس مصوبه هیات امنا دو برابر برای دانشجویان متاهل در نظر گرفته می‌شود. وام تحصیلی برای هر ترم تحصیلی بین ۲ تا ۴ میلیون تومان است که دانشجویان دریافت می‌کنند. به منظور ایجاد شرایط بهتر برای ازدواج دانشجویان وام ودیعه مسکن نیز به ۲ برابر افزایش یافته است و در شهر تهران با همکاری دانشگاه‌ها ۵۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن داده می‌شود.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت یادآور شد: وام شهریه با توجه به الزامی که در قانون بودجه وجود دارد که دانشجویانی که تحت نهادهای حمایتی قرار دارند بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه تحصیلی این دانشجویان را پوشش می‌دهیم.

وی اضافه کرد: امسال یک اتفاق نو در صندوق رفاه رخ داد وام ازدواج دانشجویی که در سال ۱۴۰۰ به آنها وام ۱۰ میلیون تومانی و برای هر فرزند این زوج دانشجو وام ۳ میلیون تومانی در نظر گرفته شده که برای اولین بار ایجاد شده است.

توزیع ۲ هزار وام ودیعه مسکن برای دانشجویان متاهل

رحیمی گفت: برنامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت این است ۲ هزار وام ودیعه مسکن توزیع کند که با الگوی مشارکت دانشگاه‌ها پیش بینی می‌کنیم که بتوانیم رقم بیشتری برای وام ودیعه مسکن در نظر بگیریم و دغدغه تامین خوابگاه متأهلی کاهش پیدا کند. وضعیت خوابگاه‌های متأهلی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی خوب نیست و حداکثر یک هزار و ۱۰۰ واحد خوابگاه متأهلی در کشور داریم که جوابگو نیست.

وی با اشاره به وام دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی گفت: دستیاران از نخبگان و نیروهای مهم نظام سلامت هستند و بخش خدمات درمانی کشور بر دوش آنها است و شرایط سختی برای زندگی و معیشت آنها برقرار است. در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار ردیف وام دستیاری در بودجه کشوری مصوب شد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت افزود: در سال ۱۳۹۹ موفق شدیم به بیش از ۱۰ هزار دستیار تخصصی و دانشجوی دکتری تخصصی وام ۱۵ میلیون تومانی اعطا کنیم. با توجه به دستور وزیر بهداشت این تعداد به ۲۰ هزار نفر هم می‌رسد. تمام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی امسال وام ۱۵ میلیون تومانی می‌گیرند.

وی اضافه کرد: همچنین رایزنی‌های بیشتری انجام شد تا دستیاران بیمه شوند. ردیف وام دستیاری هم ارتقاء یافته است و وام ودیعه مسکن دستیاری هم افزایش می‌یابد. برنامه ما این است که به تمام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی مشکل مسکن آنها را در شهر تهران حل کنیم و پوشش صددرصدی وام ودیعه مسکن آنها را داشته باشیم.

ارائه بسته بیمه‌ای برای دستیاران شامل بیمه پایه، بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی

رحیمی یادآور شد: بحث نبود بیمه پایه سلامت، نبود بیمه تامین اجتماعی و احتساب سنوات کاری و همچنین نبود بیمه تکمیلی یکی از بزرگترین مشکلاتی بود که دستیاران با آن روبرو بودند که با توجه به رایزنی‌های بسیار با شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری و تدوین تفاهم نامه و تا امروز ۲ هزار نفر بیمه سلامت شده‌اند.

وی افزود: از سال ۹۹ مذاکراتی با شرکت‌های بیمه انجام دادیم و بسته‌ای برای آنها تدوین شده است و به زودی ابلاغ می‌شود و بر اساس ثبت نام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی می‌توانند از بسته بیمه تکمیلی که خدمات دندانپزشکی و درمان نازایی را هم در بر می‌گیرد، استفاده کنند.

آغاز ثبت نام بیمه تامین اجتماعی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره تفاهم نامه با تامین اجتماعی به منظور ارائه بیمه تامین اجتماعی و احتساب سنوات خدمتی دستیاران گفت: وزیر بهداشت تاکید کرد که موضوع بیمه تامین اجتماعی دستیاری محقق شود. سامانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت آماده ثبت نام از دستیاران و دکتری تخصصی برای بیمه تامین اجتماعی است. این بیمه به صورت خویش‌فرما و انفرادی ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: تمامی وام‌ها به صورت الکترونیک و غیر حضوری انجام می‌شود و در ابتدای هر ترم دانشجو می‌تواند وام خود را دریافت کند و به محض ثبت نام دانشجو وام به وی پرداخت می‌شود. سیاست ما در پرداخت وام‌ها تمرکز بر همه دانشجویان به ویژه دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که سعی داریم وام‌های پرداختی به این دسته از دانشجویان را افزایش دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز