آراستگی نباید با افراط و تفریط همراه باشد، اما متاسفانه پسران ما نیز از قافله مد ایام محرم عقب نمانده و به بهانه این ماه موهایشان را با نام های «یاحسین» و «یا ابوالفضل» طراحی می‌کنند که این موضوع برازنده یک جامعه اسلامی نیست.

به گزارش خبرنگار مرور نیوز، زمانی که نام محرم به گوش می رسد لباس سیاه، صدای طبل و دهل، بوی اسپند و خانه تکانی دل در ذهن تداعی می شود، اما متاسفانه طی چند سال اخیر برخی جوانان با آرایش‌های عجیب  مقابل دسته های عزاداری در خیابان ها رژه می روند.

دیگر آن زمان گذشت که به احترام عزای حسینی آرایشگاه‌های زنانه و مردانه به دلیل نداشتن مشتری تعطیل می شد، در واقع امروزه شاهد باب شدن مد ایام محرم هستیم که این موضوع تنها برای دختران نبوده بلکه پسران نیز به این سمت گرایش پیدا کرده‌اند، در واقع باید گفت پسران ما نیز از قافله عقب نمانده و به  این بهانه موهایشان را با نام های «یاحسین» و «یا ابوالفضل» طراحی می کنند که عکس هایی از این قبیل در شبکه های اجتماعی دیده می شود.

 مصطفی گواهی رئیس اتحادیه آرایشگران مردانه به خبرنگار مرور نیوز در این باره می‌گوید: متاسفانه تعدادی از جوانان که به خاطر منافع مالی یا تهاجم فرهنگی با تراشیدن مو با مضمون مقدس می خواهند این ماه را سبک جلوه دهند. 

گواهی در ادامه گفت: آرایشگاه هایی که تحت نظارت اتحادیه آرایشگاه‌های مردانه هستند هیچگاه دست به چنین کاری نمی زنند؛ چرا که آموزش های لازم به آنها داده شده و از قوانین تبعیت می‌کنند.

رئیس اتحادیه آرایشگاه های مردانه با بیان اینکه این موضوع از امر به معروف نیز گذشته است، گفت: متاسفانه یکسری از اراذل و اوباش دست به چنین کارهایی می زنند که باید شناسایی شوند. همچنین باید آرایشگاه هایی که دست به چنین اقدام ناشایستی می زنند شناسایی و با جدیت با آن ها برخورد شود.

به گفته وی، اتحادیه با جدیت به این موضوع ورود پیدا کرده و از طریق پیامک تذکرات لازم به این قشر داده خواهد شد، در نهایت انجام این کارها تخلف محسوب می شود و در صورت مشاهده، واحد صنفی متخلف پلمب می شود و تنها ازطریق مراجع قضایی می توانند اقدام به رفع پلمب کنند.

برخی گزارش ها حاکی است شماری از آرایشگران برای درآمد بیشتر به مشتریان خود اعلام کرده اند که در ایام محرم به آرایش آرام و نگارش اسامی ائمه بر روی سر آنان اقدام خواهند کرد.
این در حالی است رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه استان تهران این گونه آرایش را غیر قانونی دانسته و از وقوع این ناهنجاری اجتماعی ابراز نگرانی و تاکید کرد که بخشنامه ای درباره این موضوع و پیگرد قانونی برای آرایشگاه ها ارسال شده است. با این وجود همچنان شاهد آرایش های عجیب در میان برخی جوانان حاضر در  هیات های عزاداری هستیم.

جامعه شناسان در این باره معتقدند که شاید برخورد با آرایشگاه بخشی از راه حل باشد ولی در کلیت باید این پدیده شوم اجتماعی و اقدام توهین آمیز ریشه یابی شود و جوانان به سوی آرایش مناسب روی آورند.

چرا خیابان های پایتخت در ایام محرم به میهمانی خیابانی شبیه است تا عزاداری؟

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس در این باره به خبرنگار مرور نیوز گفت: اصولا جوانان نوگرا هستند و این حرکت نیز الگو برداری از کشورهای غربی است، البته می توانیم بگوییم نوعی دهن کجی به محدودیت‌ها نیز است.

به گفته این استاد دانشگاه، یک خاموشی درون جامعه ای، در جریان است که مهمترین دلیل بروز چنین حرکاتی در بین جوانان کمبود های درونی آنها بوده که از خانواده ستیزی و کمبود توجه نشات می گیرد، در واقع سنت‌های دینی و مذهبی ما در ماه محرم کاملا مشخص است و گرایش جوانان به این سمت بیشتر به هنجارشکنی شباهت دارد.

قرایی مقدم معتقد است؛ اگر به افرادی که  این کارها را انجام می دهند، بنگریم خواهیم دید که اکثر این افراد نه برای عزاداری و دین بلکه برای به نمایش گذاشتن خود در مراسم های عزاداری شرکت می‌کنند.

بحث سنت‌ها و عقاید سبب شد تا نظر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی را جویا شویم که پس از تماس با دفتر استفتائات آیت الله مکارم شیرازی، معتقد بودند که این حرکت یک نوع بی‌احترامی به اسامی مقدس است، چرا فردی که عاشق امام حسین است می‌تواند لباس یا سر بند با اسامی مقدس استفاده کنند.

همچنین پس از پیگیری از دفتر اسفتائات آیت الله العظمی علوی گرگانی به این نتیجه رسیدیم که در صورت هتک حرمت به ائمه و مقدسات دین حرام است.

 جامعه شناسان و پژوهشگران علوم دینی معتقدند که فرهنگ هر جامعه ای حد و میزانی برای مقدار آرایش و مدل مو معین کرده است که خروج از آن به عنوان ناهنجاری اجتماعی نامگذاری شده است. انسان ها بر اساس میزان فضایل اخلاقی و تقوای خود مورد ارزیابی قرار می گیرند و بر این اساس می توان گفت که دین اسلام هرگز با ارزش گذاری بر اساس ظاهر و آرایش مو و صورت انسان‌ها موافق نیست. البته آراستگی ظاهر در اسلام ستوده شده است، اما این آراستگی نباید با افراط و تفریط همراه باشد.

در واقع شوی جوانان برای به تصویر کشیدن خود، آن هم در ایام محرم برازنده یک جامعه اسلامی نیست؛  چرا که چنین حاشیه‌هایی چهره خیابان‌های تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور را به سوژه درجه یک رسانه‌های غربی تبدیل می‌کند. پس بهتر است مسئولان به فکر تهاجم فرهنگی و برطرف کردن این معضلات باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز