یک متخصص تغذیه از مضرات و فواید کله پاچه و همچنین خوردن آن در ماه رمضان برای شما توضیح میدهد.

به گزارش مرور نیوز، بعضی افراد برای اینکه به گرسنگی و تشنگی مدت روزه داری خود غلبه کنند، سحر یا افطار کله پاچه می خورند درصورتی که این غذا می تواند به بدن آنها بخصوص در این ایام آسیب بزند.

کله پاچه

کله پاچه غذایی تشنه کننده

 یک متخصص تغذیه گفت:کله پاچه به لحاظ انرژی، کاملا مقوی و سرشار از چربی و پروتئین است و در کنار این غلظت چربی، می تواند کلسترول و اسیدهای چرب مضر فراوان داشته باشد.

 وی با اشاره به اینکه کلسترول، چربی با قابلیت رسوب در رگ ها است، افزود:به تدریج بر اثر رسوب کلسترول و برخی عوامل دیگر، رگ های خونی بسته شده و این انسداد عروق در نهایت منجر بیماری های قلبی و عروقی و مغزی می شود.

 کله پاچه برای این افراد ممنوع است

او بیان کرد:افراد مبتلا به چربی خون و اسید اوریک بالا وهمچنین کسانی که بیماری هایی مثل نقرس را دارند باید دور کله پاچه خوردن را خط بکشند چرا که اسید اوریک و کلسترول بالای آن، بیماری آنها را تشدید و بدتر از قبل می کند.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه متابولیسم پروتئین در بدن برای هضم، جذب و دفع؛ فرآیندی بسیار آب گیر است، اظهار داشت:مصرف این غذا در سحرها و افطارهای ماه رمضان توصیه نمی شود چرا که مقدار زیاد پروتئین آن باعث تشنگی فرد در طول روزه داری ( بخصوص در روزهای گرم) می شود و به کلیه ها فشار می آورد. همچنین در وعده افطار هم از آنجا که یک مدت زمان طولانی دستگاه گوارش خالی بوده، به دلیل سنگین و پرچرب بودنش به دستگاه گوارش آسیب می زند.

بیشتر بخوانید:

کله‌ پاچه غذایی سنتی و پرطرفدار ایرانی/ خواص و ضررهای کله پاچه

 بعضی قسمت های کله پاچه مثل مغز و چشم به دلیل چربی زیاد بهتر است خورده نشوند، اما در مقابل خوردن قسمتهایی مثل زبان و پاچه با چربی پایین تر، ضرر کمتری هم دارند. همچنین بناگوش هم بهتر است بدون چربی استفاده شود .

وی ادامه داد:به طور کلی اگر بتوانیم چربی کله پاچه را کنترل کنیم، مصرف ماهی یکبار آن (البته آن هم به شرط استفاده از قسمتهای کم چربی) مشکلی را برای بدن ایجاد نمی کند.

این متخصص تغذیه یادآور شد:این غذا باید از مکان هایی معتبر و با رعایت اصول بهداشتی تهیه شود، چرا که مصرف غیر بهداشتی آن بخصوص در فصل گرما باعث ایجاد مسمویت های شدید می شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز