معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر گفت: با توجه به ضرورت استفاده از کادر درمانی مجرب برای خدمت رسانی به زائرین ایرانی در اربعین حسینی، فراخوان دعوت از کادر درمان و پزشکی از طریق سایت مرکز پزشکی حج و زیارت به نشانی www.hmc.ir اعلام شد.

به گزارش مرور نیوز، بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، آخرین حضور میلیونی زائران ایرانی به عتبات عالیات در اربعین حسینی به سال ۹۸ برمی گردد که حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از کشور ایران به عراق سفر کردند. با بروز و شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ هیچ زائر ایرانی به کشور عراق برای زیارت اربعین مشرف نشد، اما در سال ۱۴۰۰ بنا بر مصوبه ستاد اربعین حسینی ۶۰ هزار نیرو از هیات‌ها و مواکب از طریق مرز هوایی و تعدادی از هم‌وطنان نیز برای پیاده‌روی اربعین از طریق مرز زمینی به عراق سفر کردند.

بنابراین گزارش در صورت مذاکره و توافق بین ایران و عراق، اربعین حسینی امسال شاهد حضور میلیونی زائران ایرانی به در کربلای معلی خواهیم بود و در این بین ارائه خدمات بهداشت و درمان زائران ایرانی، موضوع بسیار مهمی است که مسئولیت آن بر عهده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر است.  

دکتر حسین فضلی - معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در این زمینه گفت: اقدامات و برنامه ریزی های اولیه را براساس ظرفیت‌ها، تجربیات سال‌های گذشته و توافقات با مسئولان عراقی انجام داده ایم تا زائران ایرانی در اربعین با کمترین دغدغه در حوزه بهداشت و درمان روبرو باشند.  

وی افزود:  با توجه به حضور میلیونی زائران ایرانی و در صورت مصوبه ستاد مرکزی اربعین حسینی درمانگاه های جمعیت هلال احمر در شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین و همچنین مسیر پیاده روی نجف به کربلای معلی دایر و آماده ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی است.

فضلی ادامه داد: در سال های گذشته زائران ایرانی از طریق مرزهای زمینی مهران، چزابه و شلمچه در ایام اربعین عازم کشور عراق بودند اما امسال با توافق ۲ کشور ایران و عراق احتمال خروج و ورود ایرانیان از مرز خسروی و سومار نیز فراهم خواهد شد.

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر تاکید کرد: تزریق ۲ دز واکسن کرونا از شرایط الزامی ورود به عراق است و زائران ایرانی باید هنگام خروج از مرز (زمینی- هوایی) کارت واکسن به زبان لاتین(بین المللی) همراه داشته باشند.  

مدت زمان حضور تیم درمان در عراق حداقل ۱۵ روز است

وی با بیان اینکه با توجه به ضرورت استفاده از کادر درمانی مجرب برای خدمت رسانی به زائرین ایرانی در اربعین حسینی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر طبق سنوات گذشته فراخوان دعوت از کادر درمان و پزشکی را از طریق سایت این مرکز www.hmc.ir  اعلام کرده است، گفت: کادر درمان پزشکی پس از تکمیل فرم فراخوان وارد مرحله آزمون و مصاحبه خواهند شد و در نهایت اسامی پذیرفته شدگان در سایت مرکز پزشکی اعلام می شود. مدت زمان حضور تیم درمان در عراق حداقل ۱۵ روز خواهد بود و بنا به درخواست ستاد مرکزی اربعین معمولا از ۱۰ لغایت ۲۲ ماه صفر خدمت رسانی درمانی به زائران ایرانی توسط مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در کشور عراق انجام خواهد شد.  

معاون عتبات عالیات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: تمامی پزشکان عمومی، متخصصان داخلی، قلب و عروق، طب اورژانس، کودکان، زنان، ارتوپد، جراح عمومی، پزشک روانپزشک، تکنسین فوریت های پزشکی، تکنسین آزمایشگاه، پرستار، کارشناسان مبارزه با بیماری ها، کارشناس بهداشت عمومی و محیط و مترجمان مسلط به زبان عربی جهت حضور در کشور عراق به سایت مرکز پزشکی مراجعه و فرم ویژه جهت اربعین حسینی را تکمیل کنند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر پیش بینی کرده است با توجه به تغییر فصل برگزاری مراسم اربعین حسینی و ضرورت توجه زائران به موضوعات بهداشتی متناسب با شرایط جوی، نکات آموزشی بهداشتی قبل، حین و بعد از سفر آماده و به شکل گسترده اطلاع رسانی شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز