مدیرعامل شرکت متروی تهران تاکید کرد: برای تامین حداقل ۸۷۰۰ دستگاه واگن برای ۱۰ سال آینده، چاره ای غیر از استقبال از تولیدات داخلی و انبوه‌سازی قطار ملی مترو که استانداردهای جهانی را اخذ کرده ‌باشد، پیش روی دست‌اندرکاران امر باقی نخواهد گذاشت.

به گزارش مرور نیوز، مسعود درستی، مدیرعامل شرکت متروی تهران با بیان اینکه هزینه‌های سنگینی برای ساخت مترو در کلانشهرها و خصوصاً در پایتخت صورت‌گرفته است؛ اما متناسب با مخارج انجام‌شده، شاهد بهره‌وری حداکثری از شبکه موجود نیستیم، عنوان کرد: ۲ نکته اساسی در زمینه میزان کارایی خطوط مترو در هر شهر وجود دارد؛ یکی اینکه راه‌آهن ریلی درون شهری در صورت بهره‌مندی از یک شبکه و هم‌افزایی خطوط مختلف است که راندمان لازم را پیدا می‌کند و مساله بعد هم آنکه موضوع اصلی در جذب حداکثری مسافر، فراهم بودن زیرساخت مهمی به نام ناوگان حمل و نقلی به اندازه و باکیفیت است.

وی گفت: به طور نمونه، در حال حاضر شبکه متروی تهران از این دو ویژگی به شکل مطلوب بهره‌مند نیست؛ یعنی اولاً ایستگاه‌های مترو در اقصی نقاط شهر وجود ندارد و دوم آنکه در همین خطوط جاری، نیاز به ناوگان بهتری از لحاظ استانداردهای کمی و کیفی داریم تا شرایط بهره‌وری از خطوط ساخته شده و یا در هر حال احداث، ارتقاء یابد.

درستی در ادامه به راه‌حل عملی برای حل این دو مساله اشاره کرد و افزود: در زمینه ایجاد ایستگاه های فراگیر برای پایتخت، راهی جز حرکت به سوی ساخت خطوط چهارگانه جدید نداریم تا پراکندگی ایستگاهها، شامل حال تمام مناطق شهر شود. اما در مورد بهره‌مندی از تعداد واگن‌های مکفی و باکیفیت، قطعاً باید افق دید متولیان امر، تکیه بر تولیدات داخلی باشد؛ در حقیقت منتظر ماندن برای ورود ناوگان از کشورهای دیگر آن هم در دوران تحریم‌های بین المللی، از یک سو به معنای دست روی دست گذاشتن بوده و از سوی دیگر فرسوده‌شدن قطارهای موجود را در بردارد.

مدیرعامل شرکت متروی تهران در پایان صحبت‌های خود گفت: امروز به لطف تلاش‌های صورت‌گرفته و هم افزایی توانمندی‌های داخلی، پروژه طراحی و ساخت قطار ملی مترو، مراحل پایانی اخذ تاییدیه‌های بین المللی را سپری می‌کند که سطح داخلی‌سازی آن ۸۵ درصد است. این امر به معنای آن است که در کشور خودمان هم می‌توانیم با تکیه بر ظرفیت‌های ایجاد شده، به تولید انبوه ناوگان حمل و نقل ریلی در یک بازه زمانی ۲ تا۶ ساله نائل آمده و نیاز شبکه متروی کلانشهرها به واگن و قطار را تا حدود زیادی برآورده سازیم.

بنا براعلام روابط‌عمومی  شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو)، طبق برآوردهای صورت‌گرفته، فقط در کلانشهر تهران و برای ۱۰ سال آینده، تامین بیش از ۴۴۰۰ دستگاه واگن برای سرویس‌دهی مناسب به مسافران برای خطوط هفتگانه موجود و همچنین خطوط جدید ضروری بوده و این در حالی است که تعداد واگن‌های فعلی در حال سیر این شبکه ۱۵۲۳ دستگاه می باشد. همچنین دیگر کلانشهرهای کشور نیز برای یک دهه پیش‌رو نیازمند ۴۳۰۰ دستگاه واگن خواهند بود.

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت برای تامین حداقل ۸۷۰۰ دستگاه واگن برای ۱۰ سال آینده، چاره ای غیر از استقبال از تولیدات داخلی و انبوه‌سازی قطار ملی مترو که استانداردهای جهانی را اخذ کرده ‌باشد، پیش روی دست‌اندرکاران امر باقی نخواهد گذاشت.

قطار استاندارد ساخته شده در داخل کشور، مزایای متعددی از جمله کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ناوگان، تقلیل هزینه‌های تمام شده ساخت هر واگن به میزان حداقل ۲۰ درصد، کاهش ارزبری، ایجاد ظرفیت صادرات خدمات مهندسی و اشتغال چند ده هزار نفری مستقیم و غیرمستقیم در سالهای آینده را درپی‌خواهد داشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز