رئیس سازمان مدارس غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: در طرح خرید خدمات آموزشی، بدون اینکه یک ریال از طرف دانش‌آموزان هزینه شود در مناطق محروم و پراکنده امکان تحصیل دانش آموزان فراهم شد.

به گزارش مرورنیوز، مرضیه گُرد در نشست تخصصی مشترک مدیران کل آموزش و پرورش قطب‌های چهار و پنج کشور که در محل اردوگاه‌ ثامن‌الحجج(ع) استان خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه طرح خرید خدمات آموزشی در قانون خدمات مدیریت، از سال‌ها قبل وجود داشته است، اظهار داشت: از سال ۹۳ این طرح مورد بررسی قرار گرفت و شامل چند قسمت بود؛ می‌توانستیم به صورت مشارکتی، خرید صندلی و شیوه واگذاری طرح را انجام دهیم و با توجه به سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر به شکل خرید صندلی و مشارکت عمل می‌کنیم.

وی افزود: در بعضی از مناطق با توجه به تعداد کم دانش‌آموزان، از لحاظ تأمین نیرو مشکل داریم و در مناطق صعب‌العبور هم برای ایجاد مدرسه مشکلاتی وجود دارد.

گُرد گفت: در بعضی از مناطق بنا به اعتقادات دینی و قومی که معلم خانم حضور نداشت، اولیا از فرستادن دختران به مدرسه خودداری می کردند، اما طرح خرید خدمات آموزشی کمک کرد تا بسیاری از دانش‌آموزان به خصوص دختران را در مناطق محروم شناسایی کنیم و با برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت برای نیروهای منطقه که تحصیل کرده بودند شرایط تحصیل دختران را فراهم کردیم.

وی افزود: در طرح خرید خدمات آموزشی، آموزش و پرورش با رعایت اصل ۳۰ بدون اینکه یک ریال از طرف دانش‌آموزان هزینه شود در مناطق محروم و پراکنده امکان تحصیل دانش‌آموزان را فراهم کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در سال ۹۲ در بعضی از مناطق کپرنشین بعد از گذشت چندین ماه معلم نداشتیم، در سال ۹۳ و ۹۴ در این مناطق طرح خرید آموزشی را به اجرا درآوردیم و  مردم هم از آن رضایت داشتند؛ برای سال تحصیلی جدید هم اجرای طرح را در این منطقه خواهیم داشت.

گُرد در خصوص تعداد دانش‌آموزان مدارس غیردولتی کشور، گفت: براساس آخرین اطلاعات که در سوم مهر گرفته شده است بدون احتساب پیش‌دبستانی و بزرگسالان، آمار دانش‌آموزان مدارس غیر دولتی از ۱۰.۵ درصد به ۱۰.۷۴ درصد رسیده است که البته این آمار قابل تغییر است زیرا ثبت شدن آمار ثبت‌نام در سامانه سناد حدود یک ماه طول خواهد کشید.

به گفته رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال گذشته ۱۹۵ هزار دانش‌آموز در سطح کشور تحت پوشش طرح خرید خدمات آموزشی بوده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز