یک جامعه‌شناس افزایش ازدواج‌های برون فامیلی و کاهش اعتماد عمومی را منجر به گرایش جوانان به انتخاب مهریه‌های نامتعارف دانست و اظهارکرد: با گرایش جوانان به انتخاب این نوع مهریه‌ها شاهد کاهش آمار ازدواج خواهیم بود.

به گزارش مرورنیوز  به نقل از ایسنا، علیرضا شریفی یزدی با بیان اینکه مهریه‌های عجیب و غریب و یا نامتعارف نشان دهنده کارکرد ثانویه مهریه است، گفت: برخی افراد اعتقادی به رابطه مهریه‌وار در ازدواج ندارند و صرفا به اجبار قانون و زیبا جلوه دادن ازدواج خویش به سراغ مهریه‌های خاص مانند کاشت چند اصله نهال و آزاد کردن تعدادی پرنده و حمایت از کودکان بی‌سرپرست می‌روند.

این روانشناس اجتماعی با بیان اینکه  کارکرد ثانویه مهریه در بین جوانها همه گیر نشده است، اظهارکرد: جوانانی که به مهریه به عنوان ابزار درآمدی و قوام‌دهنده زندگی مشترک نگاه نمی‌کنند ، مهریه‌های خاصی مانند سرپرستی کودکان بی‌سرپرست ر ا برمی‌گزینند که به لحاظ حقوقی باید در قباله ازدواج چگونگی و تبدیل آن به پول قید شود چرا که  مهریه بنا بر تعریف حقوقی باید قابل تملک باشد.

به گفته شریفی‌یزدی، با تغییر اشکال مهریه، قانونگذار با در نظرگرفتن جایگاه دینی مهریه و شرایط جدید اجتماعی می‌تواند چنین نگرش‌هایی را ترویج دهد.

این جامعه شناس با اشاره به مهریه‌هایی چون تعدادی تمساح و چند راس آهوی وحشی اظهار کرد: به نظر می‌رسد این نوع مهریه‌ها نه تنها توجیه حقوقی و شرعی ندارد بلکه ابزاری برای تفاخر اجتماعی و اعلام متفاوت بودن از دیگران است. این افراد ضمن اینکه خود را تافته جدا بافته می‌دانند، درحقیقت  به دنبال کسب شهرت هستند.

شریفی یزدی در خصوص پیشگیری از گسترش مهریه‌های نامتعارف و ساری شدن آن در جامعه گفت: در این خصوص ما نیاز به زمان و آموزش داریم چنانچه مطالعات میدانی نشان می‌دهد یکی از دلایل افزایش مهریه‌های نامتعارف چشم و هم‌چشمی است. از سویی دیگر برخی زنان مهریه را نشان دهنده عزت خود ویا میزان عشق مرد به زن می‌دانند؛ از طرفی زنان بر این باور هستند که دستگاه قضایی هنگام مراجعه زوجین به محاکم قضایی، حمایت لازم و کافی را از زنان  ندارد و همین مسئله سبب افزایش مهریه‌های نامتعارف خواهد شد.

 مهدی جوهری - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز- با بیان اینکه مهریه چه منقول و غیر منقول باید مالیت داشته باشد،گفت: درصورتی که مهریه‌ای مالیت نداشته باشد یعنی قابل تملک و تسلیم کردن نباشد مانند یک کیلوگرم بال مگس، دست و قلب و چشم داماد، نامتعارف تلقی می‌شود.

وی تاکید کرد: مهریه‌های نامتعارف به هیچ عنوان در دفترخانه‌های ازدواج ثبت نمی‌شود و در صورت مشاهده چنین مواردی، تخلف و مهریه از نظر قانونی باطل است.

این حقوقدان مهریه‌هایی که در قالب ازدواج سبز ثبت می‌شود را قانونی دانست و خاطرنشان کرد: درصورتی که فردی مهریه خود را کاشت درخت انتخاب کند، به دلیل صورت گرفتن عملی در آن و تعهد مرد مبنی بر کاشت درخت ضمن اینکه عمل پسندیده‌ای محسوب می‌شود،این نوع مهریه قانونی و قابل ثبت است اما هرگونه مهریه مبهم و مجهول مانند نجات حیوانی که نوع حیوان ، محل آن و چگونگی نجات آن نامشخص باشد از دید قانونگذار باطل است.

به نقل از رادیو سلامت، جوهری در پایان با تاکید براینکه  مهریه هرگز نمی‌تواند ضامن تداوم زندگی و پشتوانه اجتماعی برای زن باشد،تاکیدکرد: آمار طلاق‌های توافقی گویای آن است که مهریه در هر نوعی ضامن بقای زندگی مشترک نیست بلکه آگاهی افراد باید نسبت به زندگی افزایش یابد. همینطور باید آگاهی‌رسانی شود که مهریه نشانه منزلت اجتماعی زن نیست و این مسئله مهم باید از دوران متوسطه دوم آموزشی به دانش‌آموزان آموزش داده شود.

گفتنی است که در سالهای اخیر برخی جوانان  در انتخاب مهریه سکه ، طلا و ملک و املاک را کنار گذاشته  و سراغ اشکال جدیدی از مهریه رفته‌اند . 1978 توپ ورزشی، 2 هزار قطعه شکلات، 10 راس آهوی وحشی  ،5 هزار مرجان دریایی، کاشت 1305 اصله نهال ، یک کیلو بال مگس و ... .طبق ماده 1078 قانون مدنی  هرچیزی را که مالکیت و قابل تملک باشد، می‌توان مهر قرار داد. در واقع هرچیز قابل تملکی را چه عین باشد چه منفعت ،قابلیت مهریه دارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز