معاون بهداشت وزارت بهداشت، از فعالیت 750 اکیپ بهداشتی برای نظارت بر اماکن عمومی در برنامه سلامت نوروزی خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، دکتر علی‌ اکبر سیاری روز یکشنبه در حاشیه مانور سلامت نوروزی در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: برنامه مراقبت از سلامت مردم که در ایام نوروز و هرساله اجرا می‌شود، امسال نیز از اول اسفند در سراسر کشور آغاز شده است و تا 15 فروردین‌ ادامه دارد. 750 اکیپ بهداشتی نیز مسئولیت نظارت بر اماکن عمومی را برعهده دارند.

وی ادامه داد: در ایام اداری 2500 تیم و در ایام غیراداری 750 تیم تا ساعت 22 در سراسر کشور خدمات ارائه می‌دهند. مردم نیز می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰، مواردی از تخلف که در اماکن عمومی به مراکز تهیه و توزیع غذا مشاهده می‌کنند را گزارش کنند.

معاون وزیر بهداشت ضمن اشاره به استفاده از تجهیزات پیشرفته «پرتابل» برای آزمایش مواد غذایی در محل گفت: قبلا از مواد غذایی نمونه‌برداری و به آزمایشگاه فرستاده می‌شد اما امروز می‌توان در عرض چند دقیقه تشخیص داد که ماده غذایی آلوده است یا خیر. همچنین میزان قند و نمک آن نیز سنجیده می‌شود. از بخش خصوصی نیز در این برنامه کمک گرفته شده است و در دفاتر خدمات سلامت فعلا در تهران با ما همکاری می‌کنند. قوه قضائیه، نیروی انتظامی و شهرداری‌ها نیز با ما مشارکت خواهند کرد.

سیاری در ادامه تصریح کرد: هر ساله حدود 16 هزار نفر در سال به علت رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی در جاده ها کشته می‌شوند. بیش از این تعداد نیز مجروح داریم اما مردم با رعایت این قوانین می‌توانند جلوی این اتفاقات را بگیرند. نیروهای بهداشت محیط امسال نسبت به سال گذشته تعداد بیشتری بازرسی انجام داده‌اند. نوروز 95 حدود 530 هزار بازرسی از اماکن عمومی صورت گرفت که 1000 مورد به قوه قضائیه معرفی شد. 12 هزار مرکز متخلف پلمب و 600 تن مواد غذایی ناسالم منهدم شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن توصیه به مردم برای کاهش مصرف مواد غذایی و چربی در ایام نوروز همچنین افزایش تحرک خود، گفت: نیروهای بهداشت محیط همه اماکن عمومی، مراکز حساس، واحدهای بهداشتی و بین‌راهی همچنین استراحتگاه‌ها و مراکز عرضه مواد غذایی را کنترل می‌کنند. امسال نیز به صورت ویژه بر مراکز عرضه قلیان نظارت می‌کنیم و مراکزی که مجوز ندارند را در صورت لزوم پلمب خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز