معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن انتقاد از رفتار مجلس شورای اسلامی در خصوص نپذیرفتن مالیات بر خرده فروشی سیگار، تاکید کرد: نمایندگان مردم باید پاسخگو باشند، ما باید مجلس و دولتی داشته باشیم که به فکر سلامت مردم باشد.

به گزارش مرور نیوز دکتر علی اکبر سیاری در مراسم مانور نوروزی نیروهای بهداشت محیط -که صبح امروز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد- افزود: ما می‌توانیم در طرح تحول نظام سلامت ادعا کنیم که برای حوزه بهداشت بیش از 30 سال گذشته سرمایه گذاری شده است چرا که در این سه سال حدود 20 هزار واحد بهداشتی تعمیر و تجهیز و 4700 واحد جدید ساخته شد و 6200 مورد دیگر نیز در دست ساخت است همچنین 4500 پزشک جدید 1500 دندانپزشک، 15 هزار مراقب سلامت، 2000 نیروی کارشناس تغذیه و سلامت روان و نیروی جدید بهداشت محیط و حرفه‌ای به نیروهای موجود اضافه شده‌اند.

وی ادامه داد: ما حتی اجازه استخدام یک نیرو را نیز نداشتیم اما بیش از 20 هزار نیرو به سیستم بهداشتی از طریق خرید خدمت اضافه کردیم همچنین تلاش شد که دفاتر خدمات سلامت را برای ممیزی اصناف طراحی شود.

سیاری با بیان اینکه ما شعار دسترسی همگانی به خدمات بهداشتی و درمانی را در این دوره از وزارت بهداشت محقق کردیم،گفت: در حال حاضر در سامانه «سیب» اطلاعات 57 میلیون ایرانی ثبت و 320 میلیون خدمت به آنان ارائه شده است همچنین برای هر 12 هزار و 500 نفر یک پایگاه سلامت و از 2 تا 3 هزار نفر یک مراقب سلامت اختصاص دادیم چرا که بیماری‌های غیرواگیر سلامت مردم را به خطر می‌اندازد و در هشت عامل خطر رفتاری مانند تغذیه، کم تحرکی و مصرف دخانیات ریشه دارد.

وی ادامه داد: در برنامه سلامت نوروزی سعی کردیم که کنترل و مراقبت از مصرف دخانیات را نیز در دستور کار خود قرار دهیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به هزینه سالانه 10 هزار میلیارد تومانی برای دخانیات در کشور اظهار کرد: مصرف سیگار طول عمر را 10 تا 20 سال کاهش، خطر سرطان ریه و سکته قلبی و مغزی را دو تا سه برابر افزایش می‌دهد. یکی از استراتژی‌های کاهش مصرف دخانیات ،افزایش قیمت خرده فروشی است اما مجلس شورای اسلامی این منطق علمی را قبول نکرد. منطق علمی می‌گوید که مالیات را باید از قیمت خرده فروشی دریافت کرد اما مجلس گفت که مالیات را از قیمت در کارخانه دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: 76 درصد علت مرگ و میر مردم مربوط به سرطان‌ها، سکته قلبی، مغزی، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی است که باید از محل مالیات دخانیات برای سلامت مردم هزینه کرد اما مجلس این منطق را قبول ندارد.

سیاری در پایان ضمن اشاره به وقوع سالیانه 65 هزار مرگ مرتبط با دخانیات در کشور گفت: تجار، تولید کنندگان و توزیع کنندگان سالیانه 65 میلیارد نخ سیگار را به فروش می‌رسانند و 10 هزار میلیارد تومان را نیز به جیب می‌زنند. نمایندگان مردم باید پاسخگو باشند، ما باید مجلس و دولتی داشته باشیم که به فکر سلامت مردم باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز