رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تفاهمنامه‌ای را با وزارت آموزش و پرورش منعقد کردیم تا در کتب درسی دانش‌آموزان ابعاد مختلف محیط زیست، فرهنگ و اصلاح رفتاری مورد توجه واقع شود.

به گزارش مرور نیوز، معصومه ابتکار امروز در همایش محیط زیست و حقوق شهروندی اظهار کرد: اقدام رئیس‌جمهور در ابلاغ منشور حقوق شهروندی مهم و ارزشمند بود که تحول و رویکرد نوینی را در ارتباطها و حقوق شهروندی مطرح می‌کند.

وی به همکاری سازمان متبوعش با وزارت آموزش و پرورش برای توجه به محیط زیست اشاره کرد و افزود: در راستای ارتقای سطح آگاهی و اصلاح الگوی رفتاری جامعه نسبت به مسائل محیط زیستی همکاریهای خوبی را با آموزش و پرورش آغاز کرده‌ایم که یکی از آنها موضوع آموزش‌محوری برای مسائل محیط زیستی بوده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: اینکه رئیس جمهور بحث محیط زیست را یکی از مولفه‌های حقوق شهروندی قرار می‌دهد، بسیار حائز اهمیت است چرا که همه افراد حق بهره‌مندی از محیط زیستی سالم و مناسب را دارند.

ابتکار افزود: تمامی انسانها حق دارند تا از محیط زیست سالم و عاری از آلاینده‌ها استفاده کنند و در این محیط از نشاط طبیعت بهره گیرند.

وی با بیان اینکه باید به عنوان سازمان محیط زیست در منشور حقوق شهروندی تلاش کنیم، گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری سایر بخشها و دستگاه‌ها ابعاد عملی در آموزش و فرهنگ را برای مردم و به‌ویژه دانش‌آموزان تبیین کنیم تا به موضوع محیط زیست توجه داشته باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: تفاهمنامه‌ای را با وزارت آموزش و پرورش منعقد کردیم تا در کتب درسی ابعاد مختلف محیط زیست، فرهنگ و اصلاح رفتاری مورد توجه واقع شود.

ابتکار خاطرنشان کرد: اصلاح رفتاری باید از دوران کودکی صورت گیرد و کودکان و نوجوانان باید نسبت به خطرات زیست محیطی که کره زمین را تهدید می‌کند آگاه شوند.

وی با مطرح کردن اینکه آلودگی هوا در دولت متبوعش رو به کاهش نهاده است، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا امسال کاهش یافته و در سال 95 نسبت به سال 92، 63 روز هوای بهتری را شاهد بوده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در حال حاضر تا 14 اسفند امسال 257 روز هوای سالم و پاک داشته‌ایم که نسبت به سال 92 این وضعیت بهتر شده است.

ابتکار ادامه داد: وضعیت آلودگی هوا در تهران و کلانشهرها بهبود یافته و اقدامات در سطح ملی انجام شده است اما هنوز کارهای زیادی باقیمانده و در ابتدای راه هستیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی شهرهای ما آسیب‌زا هستند و شهروندان نیز باید به رفتارهایی همچون توجه به حمل و نقل عمومی و پیاده‌روی بپردازند؛ خودروی شخصی برای کارهای غیرضروری بهره نگیرند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بهتر است مصرفگرایی کمتری انجام شود و تولید پسماند و دررفت آب جلوگیری شود چرا که متاسفانه یک سوم غذای تولیدی ما هدررفت خواهد شد و همین موضوع مسبب تولید پسماند است.

ابتکار تاکید کرد: متاسفانه 27 میلیارد متر مکعب آب در حال هدررفت است و خاک نیز بر همین منوال از بین می‌رود که بهتر است تولید زباله کمتر انجام پذیرد و این مهم راهکاری به غیر از تغییر شیوه زندگی نخواهد داشت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دانش‌آموزانی که مشتاق محیط زیست هستند باید به‌روز شوند و تلاش داریم برنامه‌های زیست محیطی را در آموزش عالی و برای دانشجویان نیز مورد توجه قرار دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز