از سوی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، سومین کنگره ملی و نخستین کنگره بین‌المللی اندومتریوز و جراحی‌های کم تهاجمی در آبان ماه برگزار خواهد شد.

به گزارش مرورنیوز، سومین کنگره ملی و نخستین کنگره بین‌المللی اندومتریوز و جراحی‌های کم تهاجمی از سوی پژوهشگاه ابن سینا در روزهای 4 تا 6 آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد. در این کنگره با برگزاری پنلی با عنوان هیسترکتومی لاپاروسکوپیک به تشریح و بررسی ابعاد مختلف این موضوع می‌پردازد.

دکتر ابوالفضل مهدیزاده، متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه هیسترکتومی یکی از شایع‌ترین اعمال جراحی زنان است، افزود: هیسترکتومی به عمل جراحی برداشتن رحم گفته می‌شود و این عمل جراحی، از بارداری‌های آینده جلوگیری می‌کند ولی خونریزی‌های مربوط به فیبروئید را از بین خواهد ‌برد.

وی هیسترکتومی لاپاروسکوپی را برداشتن محل رحمی به شیوه کم تهاجم توصیف کرد و یادآور شد: تنها در آمریکا به صورت سالانه 600 هزار مورد عمل جراحی هیسترکتومی صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به دلایل انجام این عمل جراحی، خاطرنشان کرد: علل عمده انجام این عمل جراحی در زنان، خونریزی‌های رحمی که منجر به کم خونی شده و یا به علت فیبروم یا پولیپ، سرطان دهانه رحم و آندومتریوز پیشرفته است.

مهدیزاده با بیان اینکه می‌توان هیسترکتومی را به شیوه‌هایی همچون باز، شکمی، واژینال و یا با لاپاروسکوپی انجام داد، ادامه: در برخی مواردی خاص عمل هیسترکتومی به صورت ساب توتال یعنی با حفظ گردنه رحم صورت می‌گیرد که این شیوه با لاپاروسکوپی ساده‌تر انجام می‌شود.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه در سرطان‌ها نیز هیسترکتومی وسیع و رادیکال انجام می‌شود که این موارد نیز با لاپاروسکوپی امکان پذیر است، اظهار کرد: لاپاروسکوپی هیسترکتومی برای بیمار مناسب و با صرفه است؛ چرا که با این روش بیمار زودتر از بیمارستان مرخص شده و امکان بازگشت به کار در کوتاه‌ترین زمان میسر است.

وی همچنین با برشمردن مزایای این روش جراحی یادآور شد: با این روش بیمار نیاز به مسکن کمی دارد، شکاف جراحی بزرگ ندارد و نقاط جراحی به صورت سوراخ‌های ریزی دیده می‌شود که احتمال عفونت محل عمل و یا ایجاد فتق انسزیونال کمی دارد که با عمل باز قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به برگزاری سومین کنگره ملی و نخستین کنگره بین المللی اندومتریوز و جراحی‌های کم تهاجمی، گفت: این کنگره در روزهای 4 تا 6 آبان ماه سال جاری از سوی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، برگزار خواهد شد و پنلی با عنوان هیسترکتومی لاپاروسکوپیک به تشریح و بررسی ابعاد مختلف این موضوع می‌پردازد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز