رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با عثمانی، معاون شهردار و مدیر روابط بین الملل شهرداری هاوانا دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش مرورنیوز، شهرام گیل آبادی طی سخنانی در این دیدار با اشاره به علاقه مندی تهران برای  برقراری روابط خوب بین پایتخت دو کشور جمهوری اسلامی ایران و کوبا عنوان کرد: تهران با جمعیت 12 میلیون نفر در روز و مساحت 640 کیلومتر مربع، همانند هاوانا تحریم های گسترده ای را پشت سر گذاشته است اما ما این تحریم ها را یک فرصت دانستیم و آن را تبدیل به روحیه ای جهادی برای سازندگی کشور کردیم.

وی ادامه داد: شهر تهران هم اکنون شاهد ثبت رکوردهای جهانی است و بسیاری شهرهای جهان علاقه مند به استفاده از روش های تهران برای دسترسی به این موفقیت ها هستند.

گیل آبادی به تقدیر از دستاوردهای شهری تهران در اجلاس های مهم بین المللی همانند UCLG اشاره و عنوان داشت: تا پنج سال گذشته رکورد ساخت مترو در دنیا در اختیار کشور روسیه قرار داشت اما سال گذشته شهر تهران 37کیلومتر مترو را طی یک سال احداث کرده است و همچنین در دوره پیش رو 100 کیلومتر مترو در شهر تهران افتتاح خواهد شد که این روند اعجاب جهانی را برانگیخته است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران تصریح کرد: با توجه به آنکه بارش میانگین سالانه در شهر تهران 250 میلی متر است اما سرانه فضای سبز تهران برای هر نفر به نزدیک به 16 مترمربع افزایش یافته است.

وی با اشاره به تکمیل شبکه فاضلاب، آب، برق و گاز در تهران عنوان داشت: شهر تهران سال گذشته به عنوان یکی از ده شهر تمیز دنیا شناخته شد و هم اکنون نیز به صورت روزانه خدمات شهری بسیار گسترده ای به شهروندان ارایه می شود.

گیل آبادی اظهار کرد: شهرداری تهران روزانه 360 فرآیند و خدمت را به شهروندان ارایه می کند و از نظر زیر ساخت های شهر هوشمند نیز به عنوان یکی از شهرهای برتر دنیا به شمار می رود. تمامی این تجربیات در سایه اتکا به مردم و روحیه جهادی برای ساخت شهر و کشور شکل گرفته است.

رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ضمن ابراز آمادگی تهران برای میزبانی تیم های تخصصی مدیریت شهری کوبا بیان داشت: شهرداری تهران آمادگی همکاری مشترک با شهرداری هاوانا در زمینه های فرهنگی، خدمات شهری، شهرسازی، عمران و حمل و نقل دارد.

گیل آبادی در ادامه نسبت به برگزاری هفته فرهنگی مشترک در تهران و هاوانا ابراز تمایل کرد و گفت: برگزاری این هفته فرهنگی باعث می شود که بتوانیم دستاوردها و برنامه های فرهنگی و هنری را برای مردم دو شهر به نمایش بگذاریم.

وی همچنین ضمن ارائه پیشنهاد نام گذاری های مشترک در دو شهر از شهردار هاوانا برای بازدید از تهران دعوت کرد.

در ادامه این دیدار عثمانی، معاون شهردار و مدیر روابط بین الملل شهرداری "هاوانا" نیز ضمن ابراز امیدواری برای تقویت روابط دوستی و همکاری بین دو کشور گفت: هم اکنون روابط ایران و کوبا در وضعیت خیلی خوبی قرار دارد. همچنان که در گذشته نیز روابط تاریخی عمیقی بین دو کشور برقرار بوده و ارتباط نزدیکی بین دو ملت وجود دارد.

وی با اشاره به آرمان مشترک مردم دو کشور عنوان کرد: ایران و کوبا هر دو رو به رشد هستند و شهرهای دو کشور نیز در شرایط رو به رشدی قرار دارند، از این رو ضروری است ارتباط شهرها تقویت یابد.

معاون شهردار "هاوانا" با اشاره به گستردگی و پیچیدگی های مدیریت شهری هاوانا گفت: هاوانا شهری با بیش از 2میلیون و 200هزار نفر جمعیت است که 20درصد جمعیت کوبا را در خود جای داده است. این در حالی است که شهر هاوانا برای جمعیت کمتری طراحی شده است. به همین جهت با مشکلاتی در زمینه آبرسانی، کابل کشی و سیستم های شهری روبرو هستیم.

عثمانی به گستردگی سیستم حمل و نقل عمومی در هاوانا اشاره کرد و ادامه داد: مسکن به عنوان بزرگ ترین مشکل در کوبا شناخته می شود و تأمین مسکن یکی از اولویت‌های اصلی شهر هاوانا به شمار می رود.

مدیر روابط بین الملل شهرداری با اشاره به تحریم های 50 ساله کوبا عنوان داشت: بعد از برقراری روابط دیپلماتیک بین کوبا و آمریکا هنوز تحریم ها در جای خودشان قرار دارند. این در حالی است که کوبا بارها اعلام کرده است که به دنبال حل مشکل است.

معاون هاوانا با اشاره به تلاش برای بازسازی میراث فرهنگی این شهر عنوان کرد: هاوانا به دلیل وجود مناطق تاریخی به عنوان یکی از هفت شهر عجیب دنیا شناخته شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون خدمات آموزشی و بهداشتی و تامین اجتماعی در کوبا به صورت کاملا رایگان به شهروندان ارائه می شود و یک شهروند کوبایی در صورت بروز هر گونه مشکل می تواند به صورت رایگان از خدمات استفاده کند. در این راستا بخش مهمی از بودجه شهرداری کوبا نیز برای آموزش اختصاص یافته است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز