در حالی که مصرف موادمخدر به طور قطع موجب اعتیاد می‌شود برخی داروهای مخدر قانونی هم در صورت مصرف زیاد اعتیادآور هستند.

به گزارش مرورنیوز به نقل از نیچر ورلدنیوز، بررسی انجام شده در آمریکا نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۴ بیش از ۴۷ هزار تن به دلیل اوردوز ناشی از مصرف این قبیل داروهای مخدر قانونی جان خود را از دست داده‌اند. همچنین بیشتر شهروندان این کشور حدود ۸۰ درصد ذخایر مخدرهای دارویی جهان را مصرف می‌کنند.

این شرایط با گذشت زمان تشدید می‌شود و انتظار می‌رود در سال‌های پیش‌رو این آمار افزایش یابد. به همین دلیل ضرورت دارد در مورد میزان اعتیادآور بودن مخدرهای دارویی اطلاع‌رسانی شود.

در طول دهه ۱۹۹۰ بسیاری از متخصصان آمریکایی برای بیماران مبتلا به دردهای درمان نشده مخدرهای دارویی تجویز می‌کردند و به همین دلیل بسیاری از بیماران خود برای کنترل درد از این مسکن‌ها مصرف کردند.

امروزه نیز نتایج مطالعات نشان می‌دهد ۳۸ درصد بیماران برای دردهای مزمن از مسکن‌های تجویزی مصرف می‌کنند و همچنین بیشتر آنان مصرف این داروها را برای بیش از یک سال ادامه می‌دهند.

در بررسی انجام شده روی ۲۰۰۰ نفر مشخص شد ۴۵ درصد آنان به تجویز پزشک و برای درمان درد از مخدرهای دارویی قانونی مصرف کرده‌اند. همچنین تنها ۳۸ درصد این افراد اعلام کرده‌اند که پزشک‌شان در مورد عوارض جانبی مخدرهای دارویی توضیح داده است.

آگاه کردن مردم در مورد مخدرهای دارویی یک ضرورت است. اگرچه تجویز این مسکن‌ها غیرقانونی نیست اما باید توجه داشت مصرف بی‌رویه آنها می‌تواند اعتیادآور باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز