رئیس مرکز رشد و تکامل کودکان با بیان اینکه ظرفیت مرکز طبی کودکان پر شده است، بر لزوم راه‌اندازی مرکز طبی کودکان 2 تاکید کرد.

به گزارش مرورنیوز، دکتر علی ربانی در نشست خبری بیست و هشتمین همایش بیماری‌های کودکان گفت: از آنجایی که مرکز طبی کودکان قطب درمانی اطفال است، هر سیاستی که در وزارت بهداشت در این حوزه وجود داشته باشد، مرکز طبی هم در آن سهیم است.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف ما این است که چالش‌های طب کودکان را به وزارت بهداشت اعلام کنیم، افزود: در حال حاضر با تغییر چهره بیماری‌ها یکی از چالش‌های ما بیماری‌های متابولیکی و ژنتیکی است که بیشترین معضل را ایجاد می‌کنند. چرا که دیر تشخیص داده می‌شوند و ضایعات عصبی نیز برجای می‌گذارند و این موضوع هم از نظر مدیریتی و هم از نظر هزینه‌ای مشکلاتی ایجاد می‌کند.

ربانی با بیان اینکه ما در حال راه‌اندازی مرکز متابولیک ایران هستیم، ادامه داد: در این مرکز بنا داریم به صورت پایلوت نوزادان را غربالگری کنیم که این اقدام بعد از برگزاری کنگره آغاز می‌شود تا بتوانیم به تدریج آن را کشوری کنیم.

رئیس مرکز رشد و تکامل کودکان با بیان اینکه در حال حاضر تنها سه بیماری را در کودکان غربالگری می‌کنیم، گفت: در این مرکز بنا داریم تا بیش از 50 بیماری متابولیک را غربالگری کنیم. با این امکان می‌توانیم در ماه‌های آینده غربالگری 50 بیماری را در نوزادان تازه متولد شده، انجام دهیم.

ربانی ادامه داد: مزیت غربالگری در این است که قبل از اینکه بیماری علامت‌دار شود و ضایعه دهد، می‌توان از بروز آن پیشگیری کرد. البته برای کشوری شدن این برنامه، یا دولت باید هزینه‌ها را تقبل کند یا این کار را با مشارکت بیمه‌ها و مردم انجام دهیم. در عین حال باید توجه کرد که این هزینه‌ها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است؛ چرا که بعدها هزینه‌های درمان بیماری‌ها را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر غربالگری 150 هزار تومان هزینه دارد، اظهار کرد: در پایلوت برنامه قرار است خود وزارت بهداشت موارد را به ما معرفی کرده و ما آنها را غربالگری کنیم و بعد از آن نتایج بررسی شوند.

 

لزوم راه‌اندازی مرکز طبی کودکان 2

ربانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به پر شدن ظرفیت مرکز طبی کودکان اشاره و اظهار کرد: ما سال‌هاست که به فکر تامین زمینی هستیم تا بتوانیم مرکز طبی کودکان دوم را در آن راه‌اندازی کنیم و فشار کار در این مرکز کمتر شود، اما هنوز این اقدام انجام نشده که بتواند زمینی در اختیارمان قرار دهند و با ظرفیت خیرین مرکز طبی کودکان 2 را راه بیاندازیم.

رئیس مرکز رشد و تکامل کودکان با بیان اینکه ما در این مرکز امکان توسعه نداریم، گفت: مطمئنا سال آینده مشکلات‌مان هم بیشتر می‌شوند. ما باید ظرفیت سطح چهارم‌مان را توسعه دهیم و مکان‌هایی را پیش بینی کنیم تا اقدامات‌مان به طور مناسبی انجام شود. در حال حاضر بیمارانی که باید در بخش‌های ویژه بستری شوند به دلیل کمبود جا در بخش‌های عمومی خدمت دریافت می‌کنند. بنابراین باید یک مرکز سطح چهارم ایجاد کنیم تا بتوانیم پاسخگوی بیماران باشیم.

ربانی با بیان اینکه هر بیمار به یک پرستار با مهارت نیازمند است، گفت: چنین کمبودهایی در روند کار مشکل ایجاد می‌کنند. البته می‌دانم که وزیر بهداشت تلاش می‌کنند تا بتوانند از شهرداری و یا هر جای دیگری زمینی را به این منظور بگیرند.

وی همچنین ادامه داد: البته این موضوع به دلیل ضعف دولت نیست، بلکه نیازمند برنامه‌ریزی کل کشور است که باید برای سال‌های آینده انجام شود. در حال حاضر مرکز طبی کودکان از این ظرفیت بسیار خسته است و مشکلات زیادی دارد؛ چرا که اکنون همه ظرفیت‌های مرکز پر بوده و به صورت شبانه روزی کار می‌کنند و امکاناتی هم که به مرکز داده می‌شود با مراکزی در سطوح دیگر یکسان است. به عنوان مثال ویزیتی که در مرکز طبی کودکان دریافت می‌شود، همان مقداری است که در یک مرکز سطح یک در شهرستان‌ها پرداخت می‌کنند. این موضوع بار منابعی را که به بیمارستان اختصاص می‌دهند بالا برده و باری بر دوش بیمارستان است؛ در حالیکه بیمارستان چیزی بابت این بار اضافه کسب نمی‌کند.

ربانی با بیان اینکه به عنوان مثال بخش‌های ریه، پیوند مغز استخوان، آزمایشگاه و ... در مرکز ما بی نظیر هستند، گفت: اما متاسفانه فضای لازم برای ما موجود نیست و این چالشی است که با آن مواجهیم. در عین حال قطعا زمانی که بار زیادی بر مرکز تحمیل می‌شود، کیفیت را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

چاقی مفرط معضل بزرگی در کودکان است

رئیس مرکز رشد و تکامل کودکان در پاسخ به سوالی درباره شایع‌ترین بیماری‌هایی که اکنون در کودکان مشاهده می‌شود، گفت: آنچه که در حال حاضر خطر ایجاد می‌کند چاقی مفرط در کودکان است که علت آن نیز پرخوری، کم تحرکی، ساختار فرهنگی و ... است. متاسفانه خانواده‌ها فکر می‌کنند که هر چه کودکان بیشتر بخورند سلامت‌ترند. در عین حال تغذیه نامناسبی در مدارس وجود دارد و چنین مواردی این معضل را ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: ما هر سال در کنگره به بحث چاقی کودکان می‌پردازیم، اما واکنشی دریافت نمی‌کنیم و این در حالیست که این موضوع به تدریج تبدیل به معضل بزرگی می شود؛ چرا که چاقی مادر همه بیماری‌هاست.

ربانی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلاتی که در کودکان دیده می شود، بیماری‌های ژنتیکی و متابولیکی است که با تشخیص زودهنگام آنها و پیشگیری از تولد این کودکان می‌توانیم میزان آنها را کاهش دهیم. باید توجه کرد که برخی از این بیماری‌ها اصلا درمان پذیر نیستند و باید از تولد آنها پیشگیری شود.

وی در پایان از اجرای طرح ثبت بیماران در مرکز طبی کودکان خبر داد و گفت: در این طرح به عنوان مثال بیماری‌هایی مانند بیماران متابولیکی، بیماران مبتلا به نقص دفاعی و... را ثبت می‌کنیم که این کار می‌تواند اطلاعات مناسبی را برای برنامه ریزی و تصمیم گیری به مسوولان بدهد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز