رئیس سازمان زندان ها با اشاره به بخشنامه ساماندهی زندانیان گفت: با ابلاغ این بخشنامه توسط رئیس قوه قضائیه فصل جدیدی در نظام زندانبانی آغاز شده و مهمترین رسالت ما کاهش جمعیت کیفری زندان ها است.

به گزارش مرورنیوز به نقل از روابط عمومی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، اصغر جهانگیر در دیدار با کارکنان معاونت قضایی سازمان گفت: امروز در عرصه مدیریت قضایی نیازمند نگاه نو و استفاده از ابزارهای روز برای توسعه خدمات قضایی هستیم.در کنار استفاده از فناوری های نوین نباید از نگاه ارزشی بویژه در رسیدگی به پرونده زندانیان نیز غافل باشیم.

 جهانگیر گفت: باید اطلاعات ما از زندانیان بروز و علمی باشد و برای تحقق این مهم باید از شیوه ها و ابزارهای نوین استفاده کنیم چرا که نمی توان به صورت فردی و چهره به چهره پرونده های زندانیان را بررسی و به مشکلات آنان رسیدگی کنیم. رسیدگی به پرونده زندانیان نیازمند مکانیزم های علمی به روز است.

این مقام ارشد قضایی در ادامه گفت: سیستم قضایی زندان ها در دو بخش رسیدگی به وضعیت زندانیان متهم و محکوم دارای وظایف مهم و راهبردی است.

وی گفت: پرونده های تمامی زندانیان بایستی با دقت مورد بررسی قرار گیرد و از همه ظرفیت های قانونی برای رفع مشکل زندانیان استفاده شود.

جهانگیر گفت: توسعه ارتباطات قضایی و هم افزایی ظرفیت های موجود در دستگاه قضایی و زندان ها می تواند زمینه را برای توسعه خدمات قضایی فراهم کند.

رئیس سازمان زندان ها ضمن قدردانی از زحمات معاونت قضایی در تدوین پیش نویس بخشنامه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری گفت: خوشبختانه با ابلاغ این بخشنامه توسط ریاست معزز قوه قضائیه فصل جدیدی در نظام زندانبانی آغاز شده است.

وی گفت: انتظار این است که زندان ها با معیار های اسلامی تطابق حداکثری داشته باشد چرا که نظام زندانبانی اسلامی می تواند یک الگوی مناسب در سطح جهان باشد.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه با اشاره به ضرورت شناخت مشکلات و برنامه ریزی گفت: شناسایی مشکلات پیش زمینه ای برای برنامه ریزی و اقدام برای حل مشکلات است.

وی افزود: یک مدیریت موفق نمی تواند و نباید تمامی مشکلات را برون سازمانی قلمداد کند.

مشاور رئیس دستگاه قضا در ادامه گفت: مهمترین رسالت ما کاهش جمعیت کیفری زندان ها، کاهش آسیب های زندان و توسعه فعالیت های مددکاری و اصلاح و تربیت در زندان هاست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز