وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی از آغاز به کار طرح اعتبارکارانه اشتغال جوانان ( کاج ) در کشور خبر داد .

به گزارش مرور نیوز، 'علی ربیعی' عصر چهارشنبه در نشست خبری تشریح برنامه های اشتغال دولت و آموزش های مهارتی ، رفاه و تعاون که با حضور معاونان و مشاوران وی درمحل وزارت تعاون،کارورفاه اجتماعی برگزارشد، افزود : طرح کاج در سال 1395 در چهار استان کشور اجرایی ،آزمایش و سامانه آن طراحی و در همان سال قدری گسترش داده شد. در نهایت با توجه به گذراندن دوران آزمایش و آماده سازی زیرساخت ها دربهمن پارسال و با حضور رئیس جمهوری درجلسه شورایعالی اشتغال طرح تصویب شد.
وی ادامه داد : اساس این طرح بر این مبنا خواهد بود که دریک قسمت به ویژه در صنوف افراد آموزش می بینند و سازمان فنی و حرفه ای از این دسته از افراد ثبت نام می کند.
وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی با اشاره به اینکه هفته آینده سایت ثبت نام اعلام خواهد شد، گفت: کارفرمایان و صاحبان صنوفی که مایل هستند از این دسته از افراد استفاده کنند به سایت مراجعه خواهند کرد و این افراد با پرداخت بیمه حوادث از طرف دولت به آن کارگاه معرفی خواهند شد .
ربیعی افزود: پیش بینی ما این است 100هزارنفراز این نوع آموزش استقبال کنند. در طرح بعدی که زیرمجموعه طرح کاج است ما یک سوم حداقل دستمزد فارغ التحصیل به اضافه بیمه حوادث را به او پرداخت خواهیم کرد ، مابقی دستمزد توسط کارفرما پرداخت خواهد شد و بخشی از دستمزد و حقوق کارورز توسط دولت پرداخت خواهد شد .
وی تاکید کرد : این طرح درسال های 1394 و 1395 دراستان ها به صورت موفقیت آمیزی اجرا شد و مطالعات ما نشان می دهد حدود 80 درصد از این افراد در همان کارگاه یا کارخانه ماندند و مشغول به کارشدند و تعدادی نیز به منظور ایجاد شغل و خویش فرماشدن به آن کارگاه های مراجعه کرده بودند و تعدادی دیگر به دلایل مختلف از جمله نارضایتی شامل میزان دستمزد یا کار دراین مرحله از بازارکارخارج شدند .
وزیرتعاون،کارروفاه اجتماعی گفت: به تعبیری حدود 80 درصد این نیروها نشست کردند و تجربه موفقی داشتیم .این طرح و شیوه های ثبت نام آن را در استان ها اعلام خواهیم کرد .
ربیعی یادآورشد : 2 هزار و 400 میلیارد ریال(240میلیارد تومان ) بودجه برای کارورزی جوانان اختصاص داده شد. دادن حق بیمه تامین اجتماعی جوانان زیرمجموعه طرح کاج قراردارد و براساس آن افراد با ملاحظاتی از قبیل این که حتما باید آموزش فنی و حرفه ای داشته باشند ، دارابودن گواهی مهارتی از فنی و حرفه ای از شرایط معرفی به کارگاه هاست. درطرح کارورزی قبلی 4 تا 6 ماه و درطرح جدید تا یک سال نیز قابلیت ادامه خواهد بود و پرداخت بیمه کارفرمایی در آن نیز در حال مطالعه است . امیدواریم در تولیدی های مورد نیاز بتوانیم زمان این طرح را ادامه دار کنیم .
به گفته وی ، پنج هزار و 130 میلیارد ریال ( 513 میلیارد تومان) پیش بینی شده است که براساس آن برخی از افراد برای ورود به بازارکار آماده شوند . این طرح مغایربا دادن پول به فرد است، یعنی اگر شما بخواهید به هر فرد بیکار یک میلیون ریال (100هزار تومان)، 2 میلیون ریال( 200هزارتومان) یا پنج میلیون ریال (500هزارتومان) ،رقم چندان فرقی ندارد ، به فرد بیکار پول بدهید که شغل ایجاد شود این امر نوعی برش ناشیانه از این طرح است چرا که این طرح به کارگاه تولیدی و تبدیل به حقوق فرد خواهد شد .
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد : کارانه با یارانه متفاوت است و پیش بینی می کنیم درصورتی که اعلام کنیم هر فرد بیکار مراجعه کند برای دریافت 2 میلیون و 500 هزار ریال( 250هزارتومان) استقبال از طرح فقط 3میلیون و 200هزارنفر نخواهند بود بلکه ما پیش بینی می کنیم بیش از 20میلیون نفراز این طرح استقبال کنند. درصورتی که بخواهید این ها را محدود کنید، دلیلی ندارید افراد 15 سال به بالا را محدود کنید. وقتی زنان گرانقدر خانه دار وارد این طرح می شوند، نباید آن ها را محدود کرد.
ربیعی گفت: این امر بحثی متفاوت است که در معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دنبال می شود . به این ترتیب که سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ثبت نام می کند، گواهینامه می دهد و کارگاه ها و تولیدی هایی که درخواست دارند به آنان معرفی می شوند و پول در اختیار کارفرما قرار می گیرد .
مقام ارشد حوزه کار کشور گفت: برای طرح توسعه کسب و کار اشتغال پایدار یا اشتغال فراگیر200 هزار میلیارد ریال( 20 هزار میلیارد تومان) تسهیلات تا کنون منابع مالی با همکاری خوب بانک مرکزی پیش بینی شده است که جای قدردانی دارد .نحوه ارائه این تسهیلات متفاوت خواهد بود و به سنت سابق داده نخواهد شد، چون ما معتقدیم ارائه تسهیلات و دادن پول شغل پایدارایجاد نمی کند و این امر با ملاحظاتی است که بعدا درخصوص آن توضیحات لازم داده می شود .
وی گفت : علاوه بر آن با رئیس مجلس شورای اسلامی مذاکره انجام شد و پس از ارائه گزارش به مجلس همین عدد بیکاری ارائه شده در نشست امروز به مجلس نیز ارائه شد و هیچ گزارش محرمانه ای وجود نداشت . امسال یک و نیم میلیارد دلار به ثمر خواهد نشست که لایحه دولت در سال 95 بود . امسال برای شهرهای زیر10هزار نفر، روستاها و عشایر در قالب طرح توسعه کسب و کارتوسعه اشتغال پایدارخواهد بود . با مجلس در مورد آن مذاکره کردیم و پس ازتشکیل کمیته مشترکی میان مرکز پژوهش ها و کمیسیون اجتماعی مجلس مطالعه و طرح آن آماده و در مجلس مجدد مطرح می شود .
وزیرتعاون،کارو رفاه اجتماعی اظهار امیدواری کرد درکنار تثبیت شغل و شغل های ناشی از رشد جاری کشور بتوان نیازهای اشتغال را به شکل بسیار جدی پاسخ داد .
ربیعی از اعلام آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشوردرجهت ایجاد اشتغال خبرداد و گفت : از سایت مهارت ایرانیان ، متصل به سایت کاریابی ها امروز رونمایی می شود و فعالیت خود را دنبال می کند و شیوه کار آن به این صورت است که افراد جویای کار مهارت خود را در سایت اعلام می کنند و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مهارت افراد را تایید خواهند کرد و افراد گواهی مهارت خود را از این طریق به کارفرمایان ارائه می دهند .
 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز