رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاسارگاد گفت: انتظار داریم مردم از افروختن آتش در تنه درختان، تیغ زدن، شکستن سرشاخه ها و قطع آنها در این شهرستان خودداری و از تکرار حوادث تلخ سال 95 جلوگیری کنند.

به گزارش مرور نیوز، حسن خسروانیان، چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: متاسفانه سال های گذشته تعداد زیادی از درختان کهنسال شهرستان پاسارگاد در اثر بی احتیاطی برخی افراد دچار آتش سوزی شد و انتظار ما از همگان این است در سال جاری بیشتر از این منابع و سرمایه الهی نگهداری کنند.
وی بیان داشت: قدمت درختان بنه که نماد شهرستان پاسارگاد است به بیش از پنج تا 6 سده می رسد و این درختان در حفاظت خاک، جذب گرد و غبار و تلطیف هوا نقش مهمی دارند و علاوه بر این از میوه آن به عنوان دارو و غذا و از برگ های این درخت برای خوراک دام استفاده می شود.
خسروانیان ادامه داد: درخت بنه، محل مناسبی برای زندگی پرندگان و حیات وحش به شمار می آید و وجود آن در طبیعت در جلوگیری از فرسایش خاک، ذخیره نزولات جوی و کنترل سیلاب بسیار موثر است.
او گفت: شیرابه درخت بنه سقز نام دارد و دارای خاصیت دارویی است و با توجه به خشکسالی های متوالی چند سال گذشته
تیغ زدن درختان بنه برای استحصال این شیرابه (سقز) ممنوع است و ضروری است مردم در حفظ و حراست از این درختان بکوشند.
خسروانیان، از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف در عرصه های جنگلی مراتب را با شماره تلفن رایگان 1504 به واحد امداد جنگل اعلام کنند.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در فاصله 110 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز