محققان دریافتند اشعه‌ ایکس با دوز کم می‌تواند به قلب آسیب برساند.

به گزارش مرور نیوز و به نقل از زی‌نیوز، نتایج مطالعات جدید نشان داده که اشعه ایکس حتی با مقدار کم در طولانی‌مدت منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی و قلب می‌شود.

محققان دریافتند افرادی که در معرض اشعه یونیزاسیون مانند اشعه‌ایکس در محیط‌های پزشکی یا محیط‌زیست هستند، بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی- عروقی هستند.

این مطالعه نشان داد؛ قرار گرفتن در معرض حدود دوز ۰.۵ گری (Gy) با خطر قابل توجهی از آسیب قلبی- عروقی حتی تا چند دهه پس از قرار گرفتن در معرض این اشعه همراه است.

علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض اشعه X باعث ایجاد تغییرات دائمی در سلول‌های اندوتلیال عروق کرونر انسانی می‌شود که می‌تواند بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد.

سلول‌های اندوتلیالی که لایه داخلی عروق خونی را تشکیل می‌دهند، مقدار کمی اکسید نیتروژن نیز تولید می‌کنند که یک مولکول ضروری در چندین فرآیند فیزیولوژیکی از جمله انقباض عروقی است.

سلول‌های آسیب‌دیده با اشعه با دوز کم نیز مقدار تولید شده از گونه‌های اکسیژن واکنشی (ROS)، را افزایش داده که منجر به آسیب DNA و پروتئین‌ها می‌شود.

محققان در آلمان با بررسی سلول‌های اندوتلیال عروق کرونر انسانی و واکنش آن نسبت به دوز پایین و تغییرات آن در سلول‌ها به نتایجی دست یافتند.

محققان این بررسی را بر روی موش‌ها انجام دادند و به نتایجی دست یافتند.

یافته‌های این بررسی در نشریه Radiation Biology منتشر شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز