مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان مرکزی گفت: در حال حاضر نزدیک به 200 زوج مراجعه کننده به مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی در نوبت دریافت جنین اهدایی هستند.

به گزارش مرور نیوز، دکتر علی‌اصغر غفاری‌زاده، با اعلام این خبر افزود: در بخش درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان به دنبال ترویج و نهادینه کردن فرهنگ اهدای جنین هستیم تا افرادی که در این مرکز صاحب فرزند می‌شوند و دارای جنین مازاد فریز شده هستند، آن را به نیازمندان جنین اهدا کنند. در این زمینه یک تیم شامل روانشناسان در حال فعالیت هستند تا این فرهنگ را حداقل در بین بیماران خود نهادینه کنیم.

غفاری زاده تصریح کرد: مشکل بزرگی که در حوزه ناباروری وجود دارد این است که خیل عظیم زوجین نیاز به جنین اهدایی دارند، اما متاسفانه میزان جنین‌های موجود برای اهدا بسیار پایین است و این امر باعث می‌شود افراد چندین سال در صف انتظار قرار گیرند، به همین منظور با کمک تیم تشکیل شده روانشناسی افرادی که فرزنددار شده و دارای جنین فریز شده مازاد هستند، تشویق می‌شوند تا جنین‌های مازاد خود را در این امر خیر به نیازمندان اهدا کنند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر نزدیک به 80 درصد مراجعین به مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان از شهروندان استان مرکزی و 20 درصد دیگر از استان‌های همجوار است که بیشترین مراجعه‌کنندگان به این مرکز به ترتیب مربوط به استان‌های لرستان، همدان و خوزستان است.

وی خاطرنشان کرد: اهدا در حوزه ناباروری در سطح دنیا شامل سه بخش اهدای جنین، تخمک و اسپرم است. در کشور ما با توجه به قوانین و مقررات اسلامی و براساس تنها قانونی که مجلس شورای اسلامی در سال 82 تصویب کرد، تنها اهدای جنین قانونی است و موضوعی تحت عنوان اهدای اسپرم در کشور وجود ندارد. البته در اکثر مراکز اهدای تخمک در قالب اهدای جنین انجام می‌شود و مباحث فقهی و حقوقی آن حل و فصل شده است.

غفاری زاده اظهار کرد:‌ پیگیری‌هایی در زمینه اهدای اسپرم در حال انجام است و اگر امکان حل مشکلات فقهی و حقوقی آن باشد، مجوز مربوطه به مراکز ذیربط اعطا می‌شود، اما در حال حاضر اصلا مجوزی در این خصوص وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: با توجه به حساسیت‌های موجود در خصوص اهدا، وزارت بهداشت از تمامی مراکز قانونی درمان ناباروری در کشور درخواست کرده است برای کسب مجوز اهدا درخواست جداگانه بدهند یعنی فرآیند اهدا نیاز به مجوز جداگانه دارد که این فرایند در این مرکز نیز انجام می‌شود. در حال حاضر در این مرکز براساس قوانین و مقررات، اهدای جنین به صورت روتین در حال انجام است که نتایج مناسبی را نیز از این اقدام شاهد هستیم و بسیاری از خانواده‌ها از طریق اهدای جنین صاحب فرزند شده‌اند.

مدیر مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی استان مرکزی افزود: در قوانین و مقررات فقهی و حقوقی مسئله اهدا کاملا دیده شده است و با مسئولان مربوطه در قوه قضائیه و دفاتر مراجع رایزنی‌های لازم صورت گرفته و مجوزهای مربوطه کسب شده است و در هر زمینه که دچار مشکل باشیم نسبت به رفع آن اقدام می‌کنیم.

وی ادامه داد: قوانین کنونی دقیقا مشخص است و فرم‌ها و مقررات مربوطه کاملا در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد و آنها توجیه می‌شوند. اگر نیاز به کسب مجوز از مراکز مختلف از جمله دادگاه خانواده باشد، افراد بعد از معرفی شدن و طی مراحل قانونی در نوبت اهدای جنین قرار می‌گیرند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز