دبیر مشاور علمی تخصصی بیماری های دهان و دندان یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، بر لزوم غربالگری بیماران به لحاظ علایم سرطان در مطب های دندانپزشکی تاکید کرد.

به گزارش مرور نیوز، آرزو علائی درباره غربالگری علایم سرطان گفت: دندانپزشکان عمومی در مطب ها و کلینیک ها باید بیماران خود را از لحاظ علائم و نشانه های انواع سرطان های دهانی بررسی کنند تا در صورت لزوم به متخصصان دیگر ارجاع داده شوند.

وی افزود: به همین منظور دندانپزشکان عمومی باید باید با علایم بیماری های دهان به خصوص سرطان های سر و گردن آشنایی داشته باشند.

علائی با بیان اینکه سرطان می تواند به شکل های متعددی بروز یابد، ادامه داد: هر نوع زخم مزمنی که به درمان های مختلف جواب نداده باشد، یا هرگونه تغییر رنگ یا قرمزی که بی دلیل باشد، یا ضایعه ای که به صورت یک چلاک سفید در مخاط دهان باشد که اگر با گاز استریل آن را پاک کنیم پاک نشود، یا برچستگی در دهان که به درمان های مختلف پاسخ ندهد یا برعکس یک ضایعه فرو رفته در بافت نرم یا سخت باشد که حتی ممکن است دندانپزشکان ممکن است در لمس متوجه آن نشوند می توانند نشانه ای از سرطان دهان باشد.

وی گفت: بنابراین دندانپزشکان موظفند تمام بیماران خود را در نور کافی از این لحاظ بررسی کنند.

علائی افزود: متاسفانه در کشور ما سن بروز سرطان نسبت به کشورهای دیگر پایین تر آمده که مقداری از آن به دلیل تغییرات ژنتیکی و مقداری نیز به دلیل استعمال دخانیات است.

وی به نقش دخانیات در بروز سرطان های دهانی اشاره کرد و گفت: مطالعات نشان می دهد سیگار و قلیان که متاسفانه در بین جوانان شیوع زیادی یافته، تاثیر زیادی در بروز سرطان ها به ویژه سرطان دهان دارد.

علائی ادامه داد: بنابراین معاینه دوره ای بیماران توسط دندانپزشکانی که دوره کافی برای این کار دیده باشند، بسیار کمک کننده است تا بتوان غر بالگری کنیم تا بیماران را در مراحل اولیه درمان کرده و یا به متخصصان بیماری های دهان ارجاع دهیم تا درمان بیماری در مراحل اولیه و بدون اتلاف وقت انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماران پس از متوجه شدن بیماری خود نمی دانند که باید به چه تخصصی مراجعه کنند و دچار سردرگمی می شوند و از مطبی به مطب دیگر می روند و به همین دلیل زمان طلائی برای درمان را از دست می دهند.

علائی بر لزوم اطلاع رسانی در مورد رشته تخصصی بیماری های دهان و دندان را در سطح رسانه ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر عموم مردم برخی پزشکان نیز اطلاع کافی در مورد این رشته و خدمات آن ندارند که باید در این زمینه اطلاع رسانی شود.

وی در مورد شایع ترین سرطان های دهان گفت: در افراد سیگاری شایع ترین سرطان ها در لب و کف دهان بروز می کند اما در افراد غیرسیگاری در گونه، مخاط زبان و کام نرم بیشتر شایع است.

علائی با تاکید بر افزایش آگاهی پزشکان در مورد سرطان های دهان، افزود: وزارت بهداشت برای این متظور می تواند دوره های بازآموزی در این زمینه راه اندازی کند و یا یک واحد درسی برای دانشجویان پزشکی قرار دهد تا این خلا برطرف شود.

وی گفت: در یازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، تلاش می شود سطح آگاهی دندانپزشکان در این زمینه افزایش یابد به همین منظور پنلی با عنوان پانل بیماری های دهان شامل سرطان های سر و گردن، تکنیک های بیوپسی و ضایعات برجسته شایع برگزار می شود.

یازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۴ دی ۹۵ در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز