معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از سفر خود به ژنو برای پیگیری مباحث کنوانسیون تهران و موضوع انتقال دبیرخانه این کنوانسیون به جمهوری آذربایجان، در آبان سال جاری خبر داد.

به گزارش مرور نیوز، پروین فرشچی با اعلام خبر سفر خود به ژنو، گفت: این سفر مرتبط با جلسه‌ای است که 20 آبان ماه برای اجرایی شدن مفاد کنوانسیون تهران، همچنین تعیین تکلیف انتقال دبیرخانه به جمهوری آذربایجان تشکیل می شود.

فرشچی ضمن یادآوری این موضوع که دبیرخانه کنوانسیون بر اساس مصوبات گذشته باید در ژانویه گذشته برای مدت چهار سال از تهران به جمهوری آذربایجان انتقال پیدا می کرد، اظهار داشت: انتقال دبیرخانه بیش از زمان عادی، زمان برده است و از این رو قرار است در نشست ژنو در این باره تصمیم‌گیری شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست یکی دیگر از دستور کارهای نشست ژنو را پیگیری برای اجرایی کردن پروتکل مقابله با آلودگی ها دانست و افزود: تعیین ساز و کارهای منطقه‌ای و بین‌المللی برای اجرایی شدن این پروتکل، همچنین موضوع انتقال دبیرخانه از اهمیت بسیار زیادی برای محیط زیست ایران برخوردار است.

وی همچنین از تشکیل جلسه وزیران محیط زیست کشورهای عضو کنوانسیون تهران در ماه فوریه به میزبانی جمهوری آذربایجان خبر داد و خاطرنشان کرد: به سبب ماهیت محیط زیست دریایی و ضرورت انجام مذاکرات منطقه ای و بین‌المللی برای ایجاد ساز و کارهای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی دریایی است.

فرشچی ادامه داد: ایران از شمال و جنوب به واسطه هم‌مرزی و همسایگی دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس با بسیاری از کشورهای همسایه، نیازمند تداوم گفتگو و مذاکره با این کشورها برای حفظ محیط زیست دریایی خود است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: کنوانسیون تهران، کنوانسیونی برای تعیین چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر مشتمل بر یک مقدمه و 37 ماده میان دولت‌های ساحلی دریای خزر، جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، روسیه و ترکمنستان است که به میزبانی تهران در تاریخ 1382.‌8.13 هجری شمسی برابر با چهارم نوامبر 2003 میلادی تنظیم شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز