فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه آموزش ندیدن محیط بانان یا کافی نبودن دوره های آموزشی یکی از عوامل اصلی بروز حوادث ناگوار است، گفت: یک محیط بان باید بداند در چه زمانی و چگونه از سلاح خود استفاده کند.

به گزارش مرور نیوز، نقی میرزاکریمی با اشاره به اینکه دوره آموزشی آشنایی با قانون و نحوه به کارگیری سلاح و تجهیزات مربوطه برای محیط بانان مسلح استان تهران در روزهای ٣ و ٤ آبان برگزار می شود، افزود: برگزاری این دوره برای محیط بانان استان بسیار مهم و حساس است و برخلاف آنچه برخی مواقع القا می‌شود محیط بانان مشمول قانون به کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در مواقع ضروری می‌شوند.

 میرزاکریمی با اشاره به اینکه محیط بانی که می خواهد سلاح حمل نماید باید از هر نیروی مسلح دیگری توجیه تر باشد، اظهار کرد: این بدان علت است که بیشتر اوقات طرف مقابل محیط بان مسلح است و محیط بان در بیشتر اوقات در مکان هایی با متخلف درگیر می شود که شاهدی وجود نداشته و امکان پشتیبانی وی بدلیل صعب العبور بودن و کمبود امکانات وجود ندارد یا به سختی صورت می گیرد و اگر محیط بان یا متخلف زخمی شوند امداد رسانی با دشواری صورت می گیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه برخی مواقع این گونه برداشت می‌شود که به خاطر یک کبک یا کل یا قوچ نباید متخلف که یک هموطن است کشته یا زخمی شود و بنظر من هم این کاملا درست است که هیچ انسانی نباید به خاطر کشته شدن حیات وحش کشته شود، ادامه داد: بررسی‌ها نشان داده که قالب درگیری‌ها زمانی اتفاق می افتد که شکارچی غیر مجاز در مقابل محیط بان تمرد و مقاومت مسلحانه می نماید، مگر در مواردی محدود که آن هم به ضعف آموزش محیط بان بر می گردد.

وی تصریح کرد: اگر محیط بان آموزش کافی ندیده باشد گاهی اوقات موجب می شود بدلیل بی تدبیری یک متخلف که دست به شکار غیرمجاز زده ، محیط بان بدون رعایت قانون بکارگیری سلاح، متخلف را مورد اصابت گلوله قرار دهد و یا در مقابل، وی را بدلیل ترس از استفاده سلاح سازمانی با سلاح غیر مجاز در حین مقاومت مسلحانه رها کند.

میرزاکریمی با اشاره به اینکه یک محیط بان باید آموزش کافی ببیند و هوشمندانه و با رعایت شرایط و قانون مربوطه از سلاحش استفاده کند، اظهار داشت: محیط بانان باید نحوه برخورد با متخلف و نحوه تعامل با جوامع محلی را بیاموزند و با اقتدار وظیفه سازمانی خود را انجام دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به امید روزی که دیگر نیاز به استفاده از سلاح برای حفظ محیط زیست نباشد و برابر اصل ٥٠ قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی قلمداد می کند امیدواریم همه در این راستا بکوشیم.

براساس گزارش سایت سامات، گفتنی است دوره آموزشی آشنایی با قانون و نحوه بکارگیری سلاح و تجهیزات مربوطه ویژه محیط بانان مسلح استان تهران از صبح امروز به مدت 2 روز در شهرستان دماوند برگزار می شود و محیط بانان پس از گذراندن دوره تئوری و عملی و شرکت در میدان تیر در صورت قبولی در آزمون و داشتن نمره قابل قبول در امتیازات تیر اندازی موفق به دریافت گواهی این دوره آموزشی خواهند شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز