معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی از کاهش24 درصدی آمار نزاع و درگیری در پنج ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: تاب آوری روانی، شاه کلید پیشگیری از اعتیاد و انواع مشکلات اخلاقی و روانی است.

به گزارش مرور نیوز، سردار سعید منتظر المهدی در گردهمایی معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری‌های کل استان‌های کشور با موضوع "کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی" در تبریز اظهار کرد: مبارزه و مقابله با خشونت ونزاع ازمهم ترین دغدغه های مردم است که طبق بررسی های انجام شده راهکارهای مختلفی چون افزایش صمیمیت در محیط خانواده برای مقابله با خشونت وجود دارد.

وی با تاکید بر نقش مهم خانواده در کاهش آسیب های اجتماعی افزود: فقدان صمیمیت در محیط خانواده منجر به انزوا، اضطراب و ایجاد انواع بیماری های روانی در فرزندان می شود که همین فرزندان در آینده نخواهند توانست هیجانات خود را کنترل کنند.

وی تاکید کرد: در بیش از 640 کلانتری در سطح کشور مراکز مشاوره ایجاد شده و درسال گذشته حدود 400 هزار پرونده قبل از ارجاع به مراجع قضایی به این مراکز ارسال شد که طبق آمار خیره کننده ‌ای بیش از 70 درصد از این پرونده ها منتج به صلح شده و از چرخه قضایی خارج شد.

منتظرالمهدی ادامه داد: این آمار نشان می دهد که بسیاری از مسائل و مشکلات خانواده ها سطحی است  که نیاز به پاسخ های علمی دارند.

معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه افزایش جرم ارتباط مستقیمی با کاهش اعتماد عمومی و سرمایه های اجتماعی دارد، اظهار داشت: اعتماد، امنیت و سرمایه های اجتماعی نقش بی بدیلی در رشد جوامع دارند که این واقعیت ها لزوم توجه بیش از پیش به کنترل و پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی را نمایان می کند.

وی با اشاره به اینکه اعتیاد دغدغه امروز جوامع بشری است، گفت: 200 میلیون نفر از افراد بالای 15 سال در جهان معتاد هستند که این آمار در کشور ما به حدود دو میلیون نفر می رسد.

وی با بیان اینکه هر معتاد بیش از 375 عمل بزهکارانه درسال انجام می‌دهد، افزود: بخش اعظمی از بزهکاری ها توسط معتادان انجام می شود از این رو جمع آوری معتادان، ایجاد کمپ های ترک اعتیاد و همچنین اشتغال زایی برای افراد ترک‌کرده، از مهم ترین اقدامات در جهت کاهش آسیب های اجتماعی است.

منتظرالمهدی تاب آوری روانی را شاه کلید پیشگیری از اعتیاد دانست و گفت: معتادان امروز آیینه تمام نمای جوانان آینده ماست. باید از جنس اعتقادی و فرهنگی وارد کارزار پیشگیری از اعتیاد شویم.

معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی بر اهمیت نهاد خانواده در پیشگیری از انواع آسیب های اجتماعی چون اعتیاد تاکید و اظهار کرد: اولین و تاثیر گذارترین نهاد پیشگیری از آسیب ها نهاد خانواده است که باید ادبیات تنبیه و تحقیر جای خود را به ادبیات تکریم و تحسین بدهد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه امنیت به دو نوع امنیت عمومی و اجتماعی تقسیم می‌شود، گفت: امنیت اجتماعی برگرفته از هنجارهای جامعه است که اساس و سنگ بنای زیست مسالمت آمیز را تشکیل می‌دهند و نگهداری آن نیز بر عهده مردم است.

معاون اجتماعی و سخنگوی نیروی انتظامی افزود: در مقابل امنیت عمومی توافقی است، رعایت آن الزامی و عدول از آن مشمول مجازات است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز