اکنون مهم‌ترین مسئله‌ای که دریاچه را تهدید می‌کند نبود اعتبارات است چون اکنون برخلاف سه سال گذشته دستگاه‌های اجرایی در مسیر احیا حرکت می‌کنند.

به گزارش مرور نیوز، دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هزینه احیای دریاچه ارومیه بین ۶ تا ٧ میلیارد دلار تخمین زده شده درحالی که خشک شدن این دریاچه هزار میلیارد دلار است.

عیسی کلانتری دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه در گردهمایی احیای دریاچه ارومیه که با همت انجمن متخصصان محیط زیست و واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه ۱۰۰۰ میلیارد دلار است در حالی که هزینه احیای آن بین ۶ تا ٧ میلیارد دلار تخمین زده شده است. این اعداد نشان می‌دهد که احیای دریاچه ارومیه بسیار مقرون به صرف‌تر است.

وی  افزود: در دهه ٧٠ ارتفاع آب دریاچه بسیار بالا بود و راه آهن صوفیان به ترکیه را تهدید می‌کرد.

کلانتری ادامه داد:‌‌ همان موقع هم برخی صاحبنظران اعلام کردند که فریب این ارتفاع را نخورید زیرا برداشت‌های آزادانه از حوضه آبریز دریاچه آینده آن را تهدید می‌کند.

دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در آن زمان ارتفاع آب دریاچه ۱۲۷۸. ۴ متر یعنی حدود ۷ متر بالا‌تر از وضعیت موجود بود.

کلانتری اظهار کرد: آن زمان موضوع را مطرح کردیم اما سازمان‌ها و نهادهای مرتبط گفتند اتفاقی نخواهد افتاد و اعتقاد داشتند خطری دریاچه را حداقل تا سال ٩۵ تهدید نمی‌کند.

وی ادامه داد: اما به مرور، وضع بد‌تر شد و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و افتتاح سد یکی پس از دیگری در حوضه آبریز دریاچه و تجاوز کشاورزان به منابع آبی به صورت آشکار اوضاع دریاچه را وخیم کرد.

کلانتری افزود: سال ٨٢ نامه‌ای به رئیس جهمور وقت نوشتم و رونوشت آن را هم به سازمان رییس حفاظت وقت محیط زیست ارسال کرد که وضعیت دریاچه خوب نیست اما جواب قانع کننده‌ای دریافت نشد و هر دو نهاد اعلام کردند که خطری دریاچه را تهدید نمی‌کند.

دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: به هر حال دریاچه خشک شد و زمانی که دکتر روحانی رییس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود در جریان کامل وضعیت دریاچه قرار گرفت و با عواقب خشک شدن آن آشنا شد.

وی گفت: بر این اساس یکی از شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی احیای دریاچه قرار گرفت و اولین مصوبه دولت وی ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه بود و قرار شد دریاچه در مدت ١٠ سال احیاء شود.

کلانتری افزود: اولین کاری که باید انجام می‌شد مطالعات عمقی و سریع بود؛ براین اساس از دانشگاه‌های داخلی و بین المللی با محوریت دانشگاه شریف کار را آغاز کردیم.

دبیر و مجری ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در کمتر از ۶ ماه توانستیم کار مطالعاتی را انجام دهیم؛ البته مطالعات همچنان ادامه دارد؛ در تیرماه ٩٣ هیات وزیران برنامه پیشنهادی ستاد احیای دریاچه ارومیه را در قالب ٢٧ طرح مصوب کرد که اکنون درحال انجام است.

وی ادامه داد: در ابتدا باید ۱۸۰ درجه مسیر حرکت دستگاه‌های اجرایی که چندین دهه در مسیر توسعه افقی گام بر می‌داشتند را تغییر دهیم و آنان را از لحاظ علمی و فنی متقاعد کنیم که رشد و بالندگی در گرو توسعه پایدار متوازن کشور است.

کلانتری اظهار کرد: اکنون مهم‌ترین مسئله‌ای که دریاچه را تهدید می‌کند نبود اعتبارات است چون اکنون برخلاف سه سال گذشته دستگاه‌های اجرایی در مسیر احیا حرکت می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز