سال گذشته نشست سرمایه گذاران ایرانی و خارجی در قالب 24 کشور، 40 پروژه در استان را مطرح کردند که اکنون به مرحله اجرایی رسیده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری مرورنیوز نعمت الله ترکی رئیس ستاد توسعه اقتصاد مقاومتی و سرمایه گذاری بودجه که طی حکمی از سوی امیر گل رو رئیس دبیرخانه فناوری کشور های اسلامی در سال گذشته به سمت رئیس ستاد توسعه اقتصاد و سرمایه گذاری گماشته شد و از این رو ستاد توسعه اقتصاد مقاومتی و سرمایه گذاری اقدام به شناسایی 80 پروژه در سطح کشور کرده که از این تعداد 14 مورد آن به مرحله عقد قرارداد و الباقی به مرحله Mou  ( تفاهم نامه بین سرمایه گذارو سرمایه پذیر) رسیده است.

میان 14 پروژه  قرارداد بسته شده 10 میلیارد دلار در استان تهران جذب سرمایه گذاری خارجی و 14 میلیارد دلار صرف گردشگری، مجتمع تجارت جهانی، نیروگاه بادی و خورشیدی و 46 میلیارد دلار آن برای احداث نیروگاه مغناطیسی در نظر گرفته شده است.

نعمت الله ترکی رئیس ستاد توسعه اقتصاد مقاومتی و توسعه سرمایه گذاری در مراسم امضا قرارداد ساخت یک مجموعه بزرگ گردشگری در استان خراسان رضوی که در محل سازمان برنامه و بودجه استان تهران برگزار شد گفت: ایران ظرفیت های مناسبی برای سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران خارجی دارد که هر استان با توجه به نیاز سنجی های انجام شده اقدامات لازم عملی می گردد.

در مراسم امضا قرارداد که متقارن با روز گردشگری بود، از ۲ شرکت سرمایه گذار چینی در بخش اجرای مهندسی و اماراتی، بحرینی در بخش مدیریت پروژه و تامین منابع مالی دعوت به عمل آمد تا با عقد قراردادی به ارزش ۱۶۶ میلیون دلار برای احداث یک مجموعه بزرگ گردشگری در شهر خراسان رضوی اقدام کنند.

نعمت الله ترکی اخذ مجوز سرمایه گذاری کشور های خارجی در ایران را منوط به تبعیت از شرایط مطرح شده قوانین و مقررات کشور دانست و گفت: تمام پیمانکاران مشارکت کننده در ساخت این پروژه گردشگری، ایرانی خواهند بود و همچنین تجهیزات مورد استفاده اجرای این طرح از شرکت های ایرانی تامین می شود.

وی افزود: هدف ما از ایجاد ستاد توسعه اقتصادی وسرمایه گذاری، جذب فناوری و پیشرفت کشور است که در کنار انجام این امر واردات یک سهم جدی برای آسیب رساندن به اهداف مذکور است به همین منظور تا حدامکان از واردات خودداری و به جذب سرمایه گذاران در بخش هایی مانند احداث بیمارستان، قطار شهری، تصفیه خانه فاضلاب و پروژه های عمرانی متمرکز شده است و برای هر بخش در استان تهران ۲ میلیارد دلار هزینه در نظر گرفتیم.

رئیس ستاد توسعه اقتصاد و سرمایه گذاری ادامه داد: علاوه بر اجرای طرح گردشگری در استان خراسان در ۲ استان فارس و تهران پروژه های متعدد دیگری اعم از ساخت نیروگاه برق و مراکز خدماتی در حال بررسی و مذاکره با سرمایه گذاران به ارزش ۶ میلیارد دلار است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز