یکی از موضوعات ده های اخیر، بحث هارپ و نقش این مساله در ایجاد حوادثی از قبیل زلزله و توفان های مرگبار است که مطلب زیر ضمن توضیح هارپ به نقش آن در ایجاد حوادث به ظاهر طبیعی می پردازد.

به گزارش خبرگزاری موج، جنگ سرد و تلاش دو ابرقدرت برای از میدان خارج کردن دیگری باعث شده بود تا آنها با علم به عنوان ابزاری در راستای اهدافی استفاده کنند که می توانست در یک لحظه جان هزاران نفر را بگیرد و محیط زیست را به مکانی غیرقابل سکونت مبدل کند. فعالیت های جاسوسی به اشکال مختلف انجام می شد که در همین رابطه پروژه موسوم به هارپ نیز استارت خورد. 

«برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» معروف به هارپ یک پروژه علمی است و از طریق آن دانشمندان آمریکایی با ایجاد تغییراتی در یونوسفر که دورترین و ناشناخته‌ترین بخش جو زمین است امکان مطالعه در مورد آن را پیدا کرده و آن را به صورت یک آزمایشگاه طبیعی درمی‌آورند. هارپ این کار را با امواج رادیویی فرکانس بالا که توسط رادارهای خود منتشر می‌کند انجام می‌دهد. بخشی از این امواج در ارتفاع 100 تا 350 کیلومتری از سطح زمین جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در آن منطقه و در نتیجه گرم شدن یونوسفر می‌شوند. هارپ در دوران جنگ سرد با این هدف راه‌اندازی شد که روش‌هایی را برای ارتباط با زیردریایی های مجهز به سلاح اتمی کشف کند. این زیردریایی‌ها در آن زمان اهمیت استراتژیکی فراوانی داشتند چرا که اصل «تضمین نابودی متقابل» در جنگ اتمی را محقق می‌ساختند. اما این پروژه حتی از قبل از ساخت خود با شایعات فراوانی در مورد هدف و کاربردهای آن گره خورده‌است. تئوری‌های توطئه گوناگونی در مورد آن مطرح شده و از انتشار پرتوهای مرگ تا کنترل ذهن به آن نسبت داده شده‌است.

با فروپاشی شوروی اهمیت ارتباط با زیردریایی‌ها کاهش یافت و حامیان تأسیس هارپ کاربردهای دیگری را برای این پروژه مطرح کردند تا توجیهی برای ادامه ساخت آن باشد. برای مثال پیشنهاد شد در مورد قابلیت امواج برای نقشه‌نگاری سنگرهای زیرزمینی دشمن همچون سنگرهایی که کره شمالی از آن استفاده می‌کند، مطالعه شود.

در سال 2002 نیز پیشنهاد شد تا در مورد امکان استفاده از تأسیسات هارپ برای مقابله با تأثیرات منفی یک انفجار اتمی در ارتفاع بالای جو زمین مطالعه شود. چنین انفجاری با آزاد کردن الکترون‌های با انرژی بالا ماهواره‌های نزدیک به زمین را در خطر قرار خواهد داد.

نظریه‌های توطئه هارپ

نظریه‌های توطئه متعددی در مورد «خطرات پروژه»، یا استفاده از این تأسیسات به عنوان یک سلاح تاکنون عنوان شده ‌است. از ایجاد وقوع زمین لرزه‌های متعدد در مناطق مختلف جهان، تا کنترل آب و هوا، ده‌ها ادعای مختلف در مورد پروژه هارپ عنوان شده است. مشهورترین این نظریات توطئه از طرف گزارش روزنامه پراودا در روسیه و نیز هوگو چاوز در سال 2010 مطرح شد که در آن مدعی شدند آمریکا با این تأسیسات زلزله هائیتی را خلق کرد. پرس تی‌وی گزارش یک وب‌سایت ونزوئلایی را به نقل از منبعی روسی با عنوان ناوگان شمالی روسیه به عنوان یک گزارش تأیید نشده نقل کرد که نیروی دریایی آمریکا قصد داشته با استفاده از پروژه هارپ زلزله‌ای را در ایران ایجاد کند که «اشتباهاً هائیتی مورد اصابت امواج زلزله‌ساز آن قرار گرفت». در این گزارش به تئوری‌های توطئه متعدد دیگری که در مورد هارپ مطرح شده از جمله ارتباط آن با زلزله سیچوان در چین و زلزله 5/6 ریشتری کالیفرنیا اشاره کرده بود.

در سال 2000 هم 90 نماینده دومای روسیه درخواست کرده بودند تا ممنوعیتی برای انجام پروژه‌های ژئوفیزیکی عظیم همچون هارپ وضع شود چون این برنامه قادر خواهد بود به یک سلاح تمام و کمال نظامی تبدیل شود که با انتشار حجم عظیمی از امواج رادیویی فرکانس بالا قدرت تأثیرگذاری بر کل کره زمین را دارد. به گفته آن‌ها این جهش نظامی از نظر کیفی قابل مقایسه با جهش بشر از سلاح‌های فلزی به سلاح‌های آتشین یا سلاح‌های متعارف به بمب اتمی خواهد بود. به ادعای آن‌ها این برنامه نظامی قادر به تخریب ارتباطات رادیویی، و تجهیزات فضاپیماها و راکت‌ها است، احتمال وقوع تصادفات خطرناکی در شبکه‌های الکتریکی و خط لوله‌های نفت و گاز را بالا می‌برد و می‌تواند تأثیر منفی بر سلامتی مردم تمام مناطق بگذارد. مشابهاً، برخی نیز مدعی اند که توفان کاترینا توسط تأسیسات مشابه روس‌ها ساخته شده تا به آمریکا ضرر بزند.

با اینکه امکان کنترل آب و هوا و غیره توسط پروژه‌هایی مثل هارپ از طرف افرادی چون جسی ونتورا با عنوان «نظریات توطئه» مورد بررسی قرار گرفته، اما منابع متعدد دیگری نیز، از جمله نیروی هوایی آمریکا، این مباحث را مورد بررسی قرار داده‌اند. لیکن با اینکه چنین موضوعاتی از طرف منابع مختلف بسیاری مطرح گردیده‌اند، اما هیچگونه سند یا مدرک مستدل علمی در پشتیبانی از تأثیرات هارپ و ادعاهای مربوطه تا کنون در مجامع علمی مطرح یا منتشر نگردیده، و توسط بسیاری از منتقدین «افسانه»و «نظریات توطئه‌انگیز» اطلاق گردیده‌اند.

ایجاد زلزله توسط هارپ

برخی از شایعات از آن به عنوان یک اسلحه سری یاد می‌کنند، شاید دلیل آن نیز همین مرموز بودن است، اما آیا واقعا چنین چیزی حقیقت دارد؟ آیا واقعا HAARP  یک اسلحه فوق سری است؟

بیشترین شایعاتی که درباره ارتباط پروژه هارپ با زمین لرزه شنیده شد، به حوالی سال 2010 باز‌می‌گردد، یعنی دقیقا زمانی که زلزله هاییتی بوقوع پیوست. در آن زمان برخی اعتقاد داشتند که ردپای پروژه هارپ در این زلزله دیده می‌شود و دلیل آن را صحبت‌هایی می‌دانستند که زیبیگنیف برژینسکی آن را بیان کرد.

برژینسکی مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دولت جیمی کارتر بود. او هارپ را به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن معرفی کرد. به اعتقاد برژینسکی، تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

این شایعات تا حدی قوت گرفت که حتی هوگو چاوز، رییس جمهوری فقید ونزوئلا نیز زلزله 7 ریشتری هاییتی را به عنوان بخشی از تست‌های مربوط به سلاح زمین ساختی آمریکا مربوط دانست، چاوز در آن زمان منبعی از این خبر فاش نکرد، اما آن را به پروژه تحقیقاتی هارپ نسبت داد.

زلاتان ابراهیمویچ بازیکن معروف فوتبال در همان سال مدعی دست داشتن آمریکا در زلزله هاییتی شد و پِرِس تی‌وی نیز با انتشار یک گزارش تایید نشده و به نقل از یک منبع خبری روسی عنوان کرد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از فناوری جنگ ستارگان خود، قصد ایجاد زلزه ای در ایران داشته که اشتباها هاییتی را هدف قرار داده است.برخی تئوری های توطئه، هارپ را در ایجاد زمین لرزه سیچوان چین و کالیفرنیای آمریکا نیز مقصر دانسته‌اند.

جالب اینجاست که نه تنها انگشت اتهام در ایجاد زلزله به سوی پروژه هارپ نشانه رفته، بلکه بعضی حتی آن را در تغییرات آب و هوایی جهان نیز مقصر می‌دانند!

زلزله، جنبش و لرزش زمین بوده و علت آن نیز آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل‌های پوسته زمین است که در مدتی کوتاه اتفاق می‌افتد و رها شدن ناگهانی این انرژی از داخل پوسته زمین، امواج ارتعاشی ایجاد می‌کند.

در حالت کلی، زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در برمی‌گیرد -خواه این ارتعاش طبیعی باشد و خواه توسط انسان ساخته شود- اکثر مواقع زمین لرزه ناشی از حرکت گسل هاست، اما می‌تواند ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی، ریزش کوه، انجار معادن، آزمایشات هسته‌ای و یا حتی بازگشت فرکانس‌های ارسال شده باشد!

اما آیا این ممکن است که امواج بازتاب شده از یونوسفر به اعماق نفوذ کرده و در بخش‌هایی از زمین که گسل‌ها پتانسیل بیشتری برای آزادسازی انرژی دارند، تاثیر بگذارد؟

شاید بتوان اوج گرفتن شایعه تولید زمین لرزه توسط اسلحه هارپ را به نوعی، شبیه به زیاد شدن خبرهای مربوط به رویت بشقاب پرنده‌ها در دوران جنگ سرد دانست. در طی این دوران گزارش های بسیاری از رویت این اشیای نورانی توسط مردم و یا خلبانان هواپیماهای مسافربری منتشر می‌شد که برخی آن را به موجودات فضایی نسبت داده و برخی از نظریه پردازان توطئه، آن را به آزمایشات فوق سری ایالات متحده و یا شوروی مربوط می‌دانستند.

با آنکه سوالات زیادی درباره موجودات فرازمینی همچنان بی‌پاسخ مانده است، اما سیا (CIA) با انتشار گزارشی در سال 2013، وجود هواپیماهای شناسایی لاکهید یو ۲ را در دوران جنگ سرد تایید کرد و این شاید اثباتی بر درستی گفته‌های نظریه پردازان توطئه بود.

هیچ دلیلی وجود ندارد که این سازمان در اسناد چند ده سالِ آینده خود از وجود پروژه نظامی هارپ نیز پرده برندارد، اما اینکه تا چه اندازه این پروژه در آزادسازی انرژی درونی لایه‌های زمین و به دنبال آن ایجاد زلزله موثر بوده، داستانی است که همچنان بدون جواب باقی خواهد ماند.

شاید بوجود آمدن زمین لرزه توسط تکنولوژی‌های موجود در پروژه هارپ به یک قصه خنده‌دار شبیه باشد و شاید هم این تئوری‌های به ظاهر غیرعادی و مضحک، حقیقتی باشد در دل یک افسانه! شما چگونه فکر می‌کنید؟

 

صدای هارپ

صدای هارپ چگونه است؟

یکی از جالب ترین پرونده های عجیب در سال های اخیر مربوط به صدای عجیبی است که در کشورهای مختلف جهان شنیده می شود، این صدا عموما مانند نعره ای بلند است که از آسمان می آید!

تا به امروز بیش از 1000 گزارش و ویدئو مربوط به این صدای عجیب گزارش شده است. مدت زیادی است که مردم نیمکره ی شمالی صداهایی بسیار عجیب از آسمان می شنوند. این صدا برخلاف هام و بلوپ که در فرکانس های زیر هستند یک صدای عادی اما بسیار بلند است که هر از چند گاهی شنیده می شوند، به نظر می رسد شنیده شدن این صدا مربوط به 50 سال اخیر است و قبل از آن چنین چیزی اتفاق نیفتاده است، کشورهای کانادا و سوئد بیشترین گزارش از شنیدن این صدا را دارند، تاثیر این صدا به حدی است که تا به حال بارها در اخبار و شبکه های ملی کشورها درمورد آن گزارش پخش شده است. 

ناسا چندین بار اعلام کرده که ایجاد این صدا به علت برخورد ابرها در ارتفاع های زیاد است که به علت تماس امواج و الکترون ها و فوتون های رسیده از خورشید که در میدان مغناطیسی زمین اسیر می شوند و باعث افزایش فشار می شود، هر چند باز هم این سوال مطرح است که چرا قبلاً چنین صدایی شنیده نمی شد. بسیاری دیگر نیز عقیده دارند این صدا در واقع مربوط به اثرات آزمایش سلاح هارپ است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز