وزیر بهداشت از الجزایر به عنوان یکی دروازه ورود به قاره آفریقا یاد کرد و گفت: سفر به الجزایر، تسهیل کننده سرمایه گذاری و تولید مشترک بود.

به گزارش مرور نیوز، دکتر سید حسن هاشمی ظهر امروز پس از سفر دو روزه خود به الجزایر، در فرودگاه امام خمینی(ره) تهران، اظهار داشت: الجزایر در عرصه سیاسی کمک های زیادی در منطقه خاورمیانه کرده که بیانیه الجزایر و نقش موثرش در دوران دفاع مقدس از نمونه های آن است و امروز هم در عرصه های بین المللی، مواضع مشترکی با ایران دارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در شرایط جدید بین المللی و پس از توافق هسته ای ایران، با مذاکراتی که با مسئولان الجزایری داشتم، فرصت های زیادی برای همکاری های مشترک بین دو کشور وجود دارد و فرصت های همکاری نه تنها منحصر به حوزه سلامت نیست بلکه در حوزه های صنعت و کشاورزی، نفت و گاز و راه و شهرسازی فرصت های بسیار مناسبی برای همکاری وجود دارد.

هاشمی با بیان اینکه واردات داروی الجزایر در سال دو میلیارد دلار است، افزود: علاوه بر دارو، حوزه های تجهیزات پزشکی، آموزش، پژوهش و خدمات بهداشتی و درمانی می تواند مبنای همکاری های مشترک بین ایران و الجزایر باشد.

وزیر بهداشت از فرصت های مشترک سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران در الجزایر در حوزه تولید دارو و واکسن به عنوان یکی از مهمترین محورهای همکاری دو کشور یاد کرد و اظهار داشت: قبل از امضای اسناد تفاهم در حوزه های بهداشتی، درمانی، تجهیزات پزشکی، دارو، آموزش پزشکی و انستیتو پاستور دو کشور، شاهد افتتاح خط تولید یک دارو با مشارکت بخش خصوصی ایران در الجزایر بودیم.

بخش خصوصی ایران بیش از گذشته قدر فرصتهای به وجود آمده را بداند

هاشمی تصریح کرد: امیدوارم بخش خصوصی ایران بیشتر از گذشته قدر فرصت های به وجود آمده را بداند تا با انتقال دانش و تکنولوژی خود به الجزایر، از بازار فروش این کشور و صادرات محصولات خود به قاره آفریقا استفاده کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر طرف ایرانی به مواد تفاهم نامه های امضا شده، عمل کند، در الجزایر فرصت های مناسبی فراهم است و امیدواریم که در سفر وزیر بهداشت الجزایر و کارگروه های مشخص شده به ایران، شاهد پیشرفت های بیشتری در توافقات انجام شده باشیم.

هاشمی از علاقه مندی الجزایر به تولید دارو در کشورش خبر داد و گفت: آنها بنا ندارند که به واردات دارو بپردازند زیرا در حال حاضر دو میلیارد دلار در سال واردات دارو دارند و علاقه دارند که خودشان در این حوزه به خودکفایی برسند و ما هم وظیفه داریم که به آنها در تحقق این هدف، کمک کنیم زیرا بخشی از بازار داروی این کشور به محصولات مشترک ایرانی تعلق دارد و به زودی همکاری های مشترک ایران و الجزایر در حوزه تولید واکسن تحقق می یابد.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: سفر دو روزه ما به الجزایر، تسهیل کننده سرمایه گذاری و تولید مشترک در این کشور بود و اراده مسئولان سیاسی دو کشور، برای بخش خصوصی کشور این اطمینان را ایجاد می کند که هدفشان توسعه روابط در تمام حوزه ها است.

هاشمی گفت: بخش خصوصی تولید دارو می توانند به بخش صادرات سازمان غذا و دارو مراجعه کنند و در این بخش نهایت همکاری با تولید کنندگان خواهد شد و بر اساس توافقات انجام شده، سفرای دو کشور برای ثبت دارو و تولید و سرمایه گذاری مشترک به بخش خصوصی کمک خواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز