​عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تزریق انسولین به مادر باردار ضرری برای جنین ندارد.

به گزارش مرور نیوز، شهرزاد مدرس در ارتباط با موضوع دیابت در بارداری اظهار داشت: کنترل قند خون قبل و بعد از بارداری بسیار حائز اهمیت بوده چرا که این مسأله می‌تواند  عوارض زیادی برای جنین و مادر در صورت کنترل نشدن به همراه داشته باشد.

وی افزود: همه زنان قبل از بارداری به ویژه اگر سابقه قند خون در حاملگی‌های قبلی خود و یا سابقه فامیلی دارند باید قند خونشان کنترل شود. 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بنابراین در اولین آزمایش بارداری یکی از موضوعاتی که باید کنترل شود قند خون ناشتا بوده و این قند باید کمتر از 95 باشد. 

مدرس اضافه کرد: اگر زنی سابقه فوت جنین در رحم یا گرفتار چاقی همچنین سابقه قند خون باشد این فاکتور باید به صورت دقیق‌تر و با فواصل نزدیک‌تر نسبت به فردی با شرایط عادی برایش انجام شود.

وی عنوان کرد: اگر سه ماهه اول قند خون مادر باردار مناسب بود تست آن در هفته 26 و 28 بارداری تکرار می‌شود و باید توجه داشت که اگر بیماری در گروه‌های پرخطر بود قند آن باید به صورت ناشتا و سه ساعته چک شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دیابت کنترل نشده در بارداری در سه ماهه اول می‌تواند بروز ناهنجاری‌های مادرزادی در جنین شود و در سه ماهه دوم و سوم در صورتی که کنترل نشود در مادر و نوزاد عوارضی ایجاد می‌کند.

مدرس بیان داشت: در صورتی که قند خون مادر باردار افزایش یابد و کنترل نشود می‌تواند افزایش وزن جنینی و ماکروزومی را به همراه داشته باشد. همچنین احتمال فشار خون بالا در بارداری را سبب می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: بعد از تولد جنین اگر مادر دچار دیابت باشد باید قند خون و کلسیم آن دقیق کنترل شود چرا که احتمال کاهش قند خون نوزاد و زردی آن بیشتر می‌شود بنابراین کنترل قند خون پیش از بارداری و حین و همچنین پس از بارداری بسیار اهمیت دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: درمان دیابت در بارداری ابتدا با رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب است و اگر نیاز بود انسولین نیز توسط پزشک تجویز می‌شود که انسولین  از جفت رد نمی‌شود و ضرری برای جنین ندارد در حالی که قند خون بالای مادر مشکلات زیادی را برای جنین می‌آفریند.

مدرس خاطرنشان کرد: گاهی داروی ضد دیابت در حاملگی در سه ماهه دوم می‌توان تجویز کرد ولی این دارو به هیچ عنوان جایگزین انسولین نمی‌شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز