شهردار تهران گفت: ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تامین منابع مالی تجهیز و توسعه مترو به زودی منتشر می‌شود و امیدواریم تا نوروز بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شود.

به گزارش مرور نیوز، محمد علی افشانی شهردار تهران امروز از خط 7 متروی تهران بازدید کرد و گفت: این پروژه یک مرحله افتتاح شد که هدف از این افتتاح این بود که قطار از ابتدا تا انتهای مسیر را طی کند اما تنها در هفت ایستگاه و آن هم با نواقص فراوان بهره برداری شده بود.

وی افزود: آنچه که مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد این موضوع است که قطارشهری در اولویت اول شهرداری تهران قرار گرفته است و همچنین در حمل و نقل و ایمنی نیز نقش بسزایی دارد چرا که بخشی از مردم توان استفاده از خودروی شخصی را ندارند و افرادی هم وجود دارد که با داشتن احساس مسئولیت اجتماعی می‌خواهند بر کاهش آلودگی هوا تاثیرگذار باشند.

وی ادامه داد: از دید زیست محیطی نیز قطار شهری به دلیل تاثیری که در کاهش آلودگی هوا، ترافیک و صرفه جویی در زمان دارد نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. لذا با در نظر گرفتن جمیع این موارد امیدواریم بتوانیم تا چند روز آینده و در تیرماه سال جاری پنج کیلومتر از خط ۷ مترو را افتتاح کنیم و برابر قول‌هایی که از سوی مدیران مترو داده شده است. امیدواریم این خط در نیمه نخست سال آینده به طور کامل به بهره برداری برسد.

وی تاکید کرد: تامین بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل این خط با وجود بدهی‌های زیادی که شهرداری تهران دارد کار بسیار پیچیده‌ای بود. در حال حاضر پیمانکاران مدام جلوی درب شهرداری تهران تظاهرات می‌کنند و تقاضای تسویه حساب‌های خود را دارند. پیمانکارانی که حساب شده شعار می‌دهند و هر روز که می‌گذرد رنگ شعارهای آنها تغییر می‌کند و به سمتی می‌روند که نشان می‌دهد اعتراضات آنها جدی است.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص تکمیل خط ۶ مترو تهران گفت: تکمیل این خط نیز در دستور کار قرار دارد و امیدواریم که خط ۶ نیز تا پایان شهریور ماه سال آینده به بهره برداری برسد تا مردم بتوانند از این خطوط استفاده کنند.

وی افزود: بی تردید صحت و سرعت باید در تکمیل پروژه‌ها با هم وجود داشته باشد و قطعا کیفیت و کمیت باید در کنار هم سرلوحه کار قرار گیرد اما بی تردید کیفیت و صحت انجام پروژه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که هزینه اجرای درست پروژه‌ها از هزینه‌های تعمیر و نگهداری پروژه در هنگام اجرا کم می‌کند.

افشانی در تشریح تکمیل خط ۷ مترو تهران با اشاره به اینکه اعتبار مورد نیاز این خط به طول ۲۷ کیلومتر تا تاریخ افتتاح اولیه آن ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده است، افزود: اعتباری که برای تکمیل و اتمام پروژه خط ۷ مترو به صورت ایمن لازم بود بیش از ۲۷۰۰ میلیارد تومان بود. به این ترتیب تا زمان افتتاح اولیه که سال گذشته انجام شده بود تنها ۴۰ درصد اعتبار پروژه پرداخت شده بود. ضمن آنکه برای اتمام آن به بیش از یک سال زمان دیگر نیاز داریم. امیدواریم که این پروژه تا پایان شهریور ماه سال آینده به صورت کامل و با تجهیز تمامی موارد ایمنی به اتمام برسد.

وی ادامه داد: ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تامین منابع مالی تجهیز و توسعه مترو به زودی منتشر می‌شود و امیدواریم تا نوروز  بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شود.

وی در خصوص تامین واگن‌های مورد نیاز مترو نیز گفت: ۲۰۰۰ واگن توسط دولت برای کل کشور مقرر شده که تامین شود که از این تعداد ۱۰۵۰ واگن متعلق به شهر تهران است. از این تعداد برای ۶۳۰ واگن مناقصه برگزار شده و قراردادهای آنها آماده امضاست. به محض امضای این قراردادها کار ساخت واگن‌ها آغاز می‌شود اما حداقل دو سال به طول می‌انجامد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز