رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال أحمر با بیان اینکه واکسن مننژیت برای زائران اربعین حسینی اجباری نیست، گفت:خدمات در درمانگاه‌های ایران در عراق نیز تحت پوشش بیمه و رایگان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی مرورنیوز، سید علی مرعشی در نشست خبری تشریح خدمات امدادی و پزشکی هلال احمر در ایام اربعین در عراق اظهار داشت: 250 قلم دارو و 85 قلم تجهیزات پزشکی به عراق ارسال می‌شود. همچنین تیم‌های پیش پرواز پزشکی ایران از 16 آبان و تیم‌های دیگر از 19 آبان به عراق اعزام خواهند شد، مسائل بهداشتی نیز با وزارت بهداشت است که 40 کارشناساس بهداشتی از هتل‌ها و مراکز تهیه غذا بازرسی خواهند کرد.

مرعشی با بیان اینکه  بیش از 2 هزار نفر نیرو به کربلا اعزام خواهند شد، گفت:  در سال گذشته بیش از ۱۱ چادر درمانی داشتیم که ارائه خدمات در آنها به صورت محدود انجام می‌شد، این در حالی است که امسال تعداد چادرهایمان به ۶ عدد تقلیل یافته اما ابعادشان بزرگتر و کیفیت ارائه خدمات در آنها بیشتر شده است، در واقع در این چادرها پزشک متخصص، پزشک عمومی، پرستار زن و مرد، نیروهای امدادگر، نیروهای بهداشتی و تکنسین‌های اورژانس حضور دارند و چادرها هم به تجهیزاتی مانند نوار قلب، شوک مصنوعی و اکسیژن‌ساز مجهز هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته  تصادفات زیادی در «هله» شاهد بودیم که در این راستا دو دستگاه اتوبوس آمبولانس در این مکان مستقر می‌شود، گفت:  ۶ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۲۶ دستگاه آمبولانس در خاک عراق مستقر می‌کنیم.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه  خدمات مرکز پزشکی هلال احمر تا پایان صفر رایگان خواهد بود، گفت: همچنین خدمات در چادرها نیز در طول 10 روز برای تمام زائران دنیا رایگان خواهد بود و خدمات در درمانگاه‌های ایران در عراق نیز تحت پوشش بیمه و رایگان است.

به گفته وی،  ویزیت پزشک عمومی در عراق 70 هزار تومان شده است و ورودی به بیمارستانهای عراق 100 دلار شده است، بنابراین اگر زائر ایرانی در سامانه سماح ثبت‌نام نکند باید تمام این هزینه‌ها را از جیب بپردازد و اگر بیمه باشد تحت پوشش بیمه و خدمات رایگان خواهد بود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ادامه داد: بیماران دیالیزی در فرصت‌های دیگری که شرایط بیمارستانی نجف و کربلا مناسب باشد به زیارت کربلا سفر کنند.

وی ادامه داد: زائرانی نیز که هنوز ثبت‌نام نکردند حتماً در سمانه سماح ثبت‌نام کنند تا تحت پوشش بیمه قرار گیرند، تا خدمات درمانی دریافت کنند زیرا هزینه درمانی در عراق به شدت بالا رفته است و زائرانی که بیمه باشند هزینه خدمات در بیمارستانهای عراق به مانند هزینه ایران پرداخت می‌کنند ولی خدمات در چادرها رایگان و برای همه مسلمانان است ولی خدمات سرپایی در درمانگاه‌های ایران مختص زائران ایرانی و تحت پوشش بیمه است ولی هزینه خدمات در بیمارستانهای عراق بر حسب قیمت‌های این کشور است.

وی در ادامه با بسان اینکه  واکسن مننژیت برای زائران اربعین عراق اجباری نیست ولی بیماران حتماً داروهای خود را همراه داشته باشند، گفت:  ما نیز دارو ارسال  خواهیم کرد ولی افراد بالای 60 سال که بیماری مزمن دارند واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند حال می‌خواهند به عراق اعزام شوند و یا اعزام نشوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز