صبح امروز چهارشنبه با حضور فرماندار تهران و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط در امر مقابله با آسیب‌های اجتماعی مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش مرور نیوز، عیسی فرهادی، فرماندار تهران ضمن اشاره به نهضت امام حسین (ع) و واقعه کربلا و تشکیل بزرگترین تجمع مردمی در اربعین تاکید کرد: اگر کاری فقط برای رضای خداوند انجام شود قطعا ماندگار خواهد شد. آنچه که امام حسین (ع) خالصانه و برای رضای خدا انجام داد موجب ماندگاری واقعه کربلا در تاریخ شد، انقلاب اسلامی ایران نیز به تأسی از این واقعه در تاریخ ماندگار شده است.

وی افزود: با تمام ترفندهایی که دشمن علیه انقلاب به کار گرفته و با بسیج تمام نیروهایی که استکبار جهانی علیه آن انجام داده است نتوانستند آسیبی به انقلاب اسلامی ایران بزنند. بر خلاف تمام تلاش‌های دشمن انقلاب اسلامی ایران با ثبات و امنیت و در عین حفظ استقلال و آزادی و با پشتیبانی مقام معظم رهبری و تدبیر دولتمردان و دلسوزان نظام همچنان با سرعت پیش‌روی می‌کند.

وی ادامه داد: بهای سنگینی برای استقلال و آزادی کشور داده‌ایم و این استقلال و آزادی به برکت خون شهدای ما بوده است. در چنین جامعه‌ای که انقلاب اسلامی آن احیا کننده حرکت امام حسین (ع) بوده است حیف است آسیب‌های ریز و درشت ایجاد شود. آسیب‌هایی که می‌توانستیم با برنامه ریزی و تدبیر از نشر آن جلوگیری کنیم. آسیب‌هایی که روزی جزئی بودند و متاسفانه از کنار آن عبور کردیم. حال باید بدانیم که باید برنامه دقیقی برای مقابله با این آسیب‌ها داشته باشیم تا به لکه ننگ تبدیل نشود و به جایی نرسند که قابل ترمیم نباشند.

فرماندار تهران با اشاره به ارائه طرح اولیه مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران توسط شهرداری تهران گفت: این طرح در ابتدا توسط شهرداری تهران ارائه شد و با پیگیری وزارت کشور توانست مصوبه شورای اجتماعی را دریافت کند. هزینه‌های جانبی این مجتمع بر عهده شهرداری تهران است و در حوزه جمع آوری معتادین، متکدیان ، ساماندهی کارتون خواب‌ها، کودکان کار و متکدی فعالیت خواهد کرد. اعضای فعال این مجتمع را نمایندگان شهرداری تهران، بهزیستی، نیروی انتظامی و حامی این دستگاه‌ها، دستگاه قضایی، دانشگاه علوم پزشکی، کمیته امداد، اداره اتباع و ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل می‌دهند. فرمانداری نیز به عنوان هماهنگ کننده بین این دستگاه‌ها انجام وظیفه خواهند کرد. همچنین سازمان بازرسی نیز با حساسیت خاصی این کار را دنبال خواهد کرد.

وی تاکید کرد: کار مقابله با آسیب‌های اجتماعی کار سنگینی است و نیازمند تعامل و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط است. لذا این مرکز با تحقق این تعامل و همکاری ایجاد شده و وظایف همه دستگاه‌ها به طور روشن مشخص شده است. بی تردید از امروز هفته‌ای یک جلسه در همین محل برای موضوع آسیب‌های اجتماعی تشکیل خواهد شد تا معضلات را به صورت دقیق پیگیری کنیم، قطعا دیگر بهانه‌ای برای عدم حضور نمایندگان دستگاه‌ها با وجود سازمان بازرسی نخواهیم داشت هر چند که تا کنون نیز نمایندگان دستگاه‌های ذیربط به صورت مستمر در جلسات حضور داشتند.

فرهادی با اشاره به مذاکره خود با شهرداری تهران و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برای اختصاص ردیف بودجه‌ای از منابع شهرداری تهران برای مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران گفت: امیدواریم با اختصاص این ردیف بودجه منابع مالی این مجتمع تامین شود البته این مرکز نیاز به مساعدت حوزه اجتماعی وزارت کشور نیز دارد تا بتواند به صورت یک طرح پایلوت موفق برای سایر استان‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع جمع آوری کودکان متکدی در سطح شهر تهران و موانع قانونی آن اشاره کرد و افزود: امیدواریم بهزیستی با افزایش ظرفیت خود در بحث جمع آوری کودکان متکدی بتواند در اجرای طرح جمع آوری این کودکان گام موثری را بردارد همچنین در این خصوص مشکلات قضایی وجود داشت که با گذاشتن جلسات متعدد مقرر شد سه منطقه تهران به صورت پایلوت کودکان متکدی در آنها جمع آوری شوند که تا هفته آینده این سه منطقه از تهران مشخص خواهند شد.

فرماندار تهران به جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی در خصوص رأی اعتماد به سه وزیر پیشهادی دولت اشاره کرد و افزود: روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراهی قابل تقدیری را با دولت داشتند. با وزرای پیشنهادی سه وزارت فرهنگی کشور را که می‌توانند در جلوگیری از ایجاد آسیب‌های اجتماعی جدید نقش موثری داشته باشند موافقت کردند. امیدواریم با انرژی جدیدی که به این وزارتخانه‌ها تزریق شده با برنامه‌هایی دقیق کارها به پیش برود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز