سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره بر مسمویت های اخیر ناشی الکل در ایران آماری در مورد افراد مسموم و یا فوت شده به دلیل شرب الکل اعلام کرد و گفت مصرف مشروب در ایران بین مردان بیش از زنان است.

به گزارش خبرگزاری موج، ایرج حریرچی نخست نشست خبری این هفته خود، با اشاره به آمار مسمومیت‌های ناشی از مصرف الکل که اخیرا در کشور رخ داده است، توضیح داد  از ۱۶ شهریور تا هشتم مهر ماه در پنج استان  البرز، کهکیلویه و بویر احمد، فارس، خراسان و هرمزگان نزدیک به ۴۶۰ نفر به دلیل مسمومیت با الکل به مراکز درمانی مراجعه کردند. از این تعدادمراجعه کننده ۴۲ نفر فوت شده و یا دچار و یا مرگ مغزی شده اند و  ۹۳ درصد افراد فوت شده هم مرد بوده‌اند. 

به گفته حریرچی، جوان‌ترین فرد فوت شده به دلیل مسمومیت الکلی یک خانم ۱۹ ساله بوده و مسن ترین فرد یک آقای ۵۷ ساله بوده است.

نابینایی به دلیل مصرف الکل

حریر چی در ادامه به اعلام آمار دقیق تری در مورد مسمومیت های الکلی پرداخت و گفت: ۴۱ درصد از مسمومان الکل بین سنین ۲۶ تا ۳۵ سال بودند و از ۴۶۰ مسموم مراجعه کننده، ۱۷۷ نفر بستری شدند، ۲۴۱ نفر مرخص شدند و ۴۲ نفر هم فوت یا دچار مرگ مغزی شدند. همچنین ۱۷۰ نفر دیالیز شدند و تا کنون ۱۶ نفر هم نابینا شدند.

وی درباره شیوع مصرف الکل نیز گفت: آخرین گزارش‌ها در مورد شیوع مصرف و عدم مصرف الکل در جهان حاکی از آن است که ۵۷ درصد افراد بالای ۱۵ سال یا بالغ ( ۳.۱ میلیارد نفر) در یک سال گذشته مصرف الکل نداشته‌اند. به عبارت دیگر ۴۳ درصد افراد بالای ۱۵ سال ( ۲.۳ میلیارد نفر) در جهان در یک سال گذشته حداقل یک بار مصرف الکل داشته‌اند. سرانه مصرف الکل در افراد بالای ۱۵ سال از ۵.۵ لیتر در سال ۲۰۰۵ به ۶.۴ لیتر در سال ۲۰۱۰ افزایش پیدا کرده است و در سال ۲۰۱۶ هنوز در سطح ۶.۴ لیتر مانده است. سرانه مصرف روزانه هم اکنون ۳۲.۸ گرم الکل خالص در روز است. بالاترین سرانه مصرف در کشورهای اروپایی است.

 

آمار مصرف الکل در ایرانیان پایین است/ مصرف الکل در مردان ایرانی بیش از زنان است

معاون کل وزارت بهداشت درباره میزان مصرف الکل در ایران نیز گفت: مصرف الکل در ایران نسبت به کشورهای دیگر جهان نسبتا پایین است. با توجه به ملاحظات فرهنگی پرسشگری در مورد مصرف الکل در ایران همراه با محدودیت‌هایی بوده است. با توجه به آمار ۴۷ درصدی مصرف حداقل یک بار الکل در یک سال در کل دنیا برای افراد بالای ۱۵ سال، بر اساس یک مطالعه مهم در ایران ۴.۹درصد افراد بالای ۱۸ سال در یک سال سابقه مصرف حداقل یک بار الکل را داشته‌اند و در کل ۸.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال در طول عمرشان سابقه مصرف الکل را ولو به میزان یک بار داشته‌اند. توجه کنیم هر چند این آمار نسبت به کشورهای دیگر جهان پایین است، ولی خود شامل تعداد قابل توجهی از افراد می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس یک تحقیق مهم دیگر سابقه مصرف هر گونه مشروبات الکلی در ۱۲ ماه گذشته، در۵.۷ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور گزارش شده است و این میزان در مردان بیش از ۱۰ برابر زنان بوده است. بر اساس یک مطالعه مهم دیگر در کل جمعیت، این رقم ۲.۷۹ درصد بود. به عبارت دیگر در سال مطالعه، دو میلیون و ۱۰۱هزار و ۸۱۹ نفر  در کل کشور تجربه حداقل یک بار مصرف مشروبات الکلی را داشتند. ۶۲۳هزار و ۷۸۴ نفر نیز به طور عادتی و تقریبا مستمر از مشروبات الکلی استفاده کرده‌اند. یافته‌ها  نشان می‌دهد شیوع مصرف الکل در مردان، گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ ساله، مجرد، دارای تحصیلات متوسطه یا بالاتر، افراد شاغل، ساکن شهر و دارای وضعیت اقتصادی-اجتماعی بالاتر، بیشتر دیده شده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز