معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران گفت: تا زمانی که ابلاغ جدیدی صورت نگیرد اخذ عوارض برای تردد در محدوده زوج و فرد قانونی است و بابت هر تردد از شهروندان عوارض اخذ می‌شود.

به گزارش مرور نیوز، محسن پورسید آقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در حاشیه جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به برنامه شهرداری برای اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد اظهار کرد: وقتی مصوبه‌ای پس از ابلاغ اجرا می‌شود اگر قرار به تغییر در آن باشد نیاز به مصوبه جدید خواهد بود و تا زمانی که ابلاغ جدیدی صورت نگیرد اخذ عوارض برای تردد در محدوده زوج و فرد قانونی است و بابت هر تردد از شهروندان عوارض اخذ می‌شود.

وی با بیان اینکه افرادی که تخلف می‌کنند فکر نکنند به خاطر ابهاماتی که پیش آمده عوارضشان بخشیده می‌شود، افزود: کسی که خلاف می‌کند و در روز مخالف با پلاک خود وارد طرح می‌شود، باید عوارض پرداخت کند.

پورسیدآقایی با بیان اینکه عوارض برای تردد در زوج و فرد همچنان برقرار است، بیان کرد: البته این موضوع به شورا داده شده و اگر شورا نظری غیر از این ابلاغ کند ما تابع نظر شورا خواهیم بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بر اساس ابلاغیه قبلی اقدام می‌کنیم و اگر شورا نظر جدیدی داشت ابلاغ خواهیم کرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در ادامه به ضوابط زوج و فرد در سال ۹۸ پرداخت و گفت: در محدوده زوج و فرد دیگر محدودیتی تحت عنوان پلاک زوج و فرد نخواهیم داشت.

پورسیدآقایی تاکید کرد: از تابستان این طرح اجرایی خواهد شد و محدوده زوج و فرد ثابت هم تبدیل به محدوده کنترل آلودگی هوا خواهد شد.

وی با بیان اینکه هر خودرو ۸۰ روز در سال و ۲۰ روز در هر فصل می‌تواند در این محدوده تردد کند، اظهار کرد: سهمیه تردد در هر فصل قابل انتقال به فصول دیگر سال نیست و هر کس تنها می‌تواند ۲۰ روز رایگان تردد کند و بیش از آن را باید عوارض بدهد.

پورسیدآقایی با بیان اینکه هرکس مازاد بر این ایام وارد محدوده زوج و فرد شود باید عوارض پرداخت کند، گفت: عوارض تردد در محدوده زوج و فرد  نصف نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک خواهد بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با بیان اینکه برای اولین بار برای ساکنین تمهیداتی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: تردد ساکنین محدوده زوج و فرد و محدوده ترافیک از سال آینده نیم بها خواهد بود.

پورسیدآقایی گفت: به ازای هر پلاک شخصی یک خودرو اجازه تردد در محدوده را خواهد داشت و همچون سال ۹۷ خروجشان تا قبل از ساعت ۸:۳۰ دقیقه و ورودشان تا ساعت بعد از ۱۷ رایگان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: از آن جایی که بحث پاکی هوا برای ما اهمیت داشت، میزان تخفیف معاینه فنی برتر را از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دادیم.

پورسیدآقایی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه راهکاری برای مستأجرانی که در خانه‌های قدیمی تفکیک نشده به صورت چند خانواده‌ای زندگی می‌کنند دارید، گفت: در حال حاضر برای این کار راهکاری نداریم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در ادامه با اشاره به مصوبه سال ۹۷ گفت: از آن جایی که در این مصوبه اقدامی در خصوص پرداخت هم زمان جریمه و عوارض وجود داشت برای سال ۹۸ به صراحت قید شده است که متخلفین در صورتی که برای تردد در محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد عوارض پرداخت نکنند هم جریمه شوند و هم بدهی آن‌ها منظور شود و طی توافقی که با پلیس انجام شده ۳۰ روز به بدهکار مهلت پرداخت خواهیم داد.

وی اظهار کرد: تخفیفات مربوط به خبرنگاران، جانبازان، معلولین و اقشار خاص همچون گذشته برقرار است و هیچ تغییری در آن ایجاد نشده است.

پورسیدآقایی خاطرنشان کرد: نرخ‌های جدید از ابتدای سال آینده اجرایی خواهد شد، ولی قانون تردد ۲۰ روز رایگان در هر فصل از ابتدای تابستان اجرایی می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز