وزیر بهداشت با بیان اینکه در این دولت بیش از ۱۰۰ داروی جدید وارد بازار شده است، گفت: برخلاف گذشته که فقط از داروها رونمایی می‌شد، اثری از آن را در بازار نمی‌دیدیم، در اینجا ما کار نمایشی نمی‌کنیم، بلکه کارهای عمیقی انجام می‌دهیم که نتیجه‌اش افزایش صادرات، کاهش واردات و وابستگی باشد.

به گزارش مرور نیوز، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: خوشبختانه ما یک دوره سه ساله همکاری نزدیک را میان وزارت بهداشت و معاونت علمی شاهد بوده‌ایم و وزارت بهداشت علی‌رغم همه مسوولیت‌های خطیر و متنوعی که در زمینه پیشگیری و درمان بیماری‌ها دارد، در حوزه تولید علم و فناوری و محصول هم سرآمد بوده است و با توجه به تعداد اعضای هیات علمی، مراکز رشد و مراکز تحقیقاتی که در وزارت بهداشت وجود دارند، می‌بینیم نه تنها در این وظیفه‌اش کوتاهی نکرده، بلکه فراتر از انتظار هم حرکت کرده است.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم تعداد اعضای هیات علمی، مراکز و بودجه‌مان را نسبت به خروجی کار مقایسه کنیم، می‌بینیم که کار مفید و ارزشمندی در سطح داخلی و بین‌المللی انجام شده است، افزود: تفاهم‌نامه‌ای که امروز به امضا می‌رسد، بخشی از همکاری ما با معاونت علمی ریاست جمهوری است و ما با معاونت علمی همکاری گسترده‌ای داریم که معاونت پژوهشی، آموزشی و دانشگاه‌های ما نیز در این همکاری دخیل هستند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر بنا به خودباوری باشد که بعد از آن تولید علم، فناوری و خلق ثروت به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی وجود دارد، ما هم در این مسیر حرکت می‌کنیم. البته  برخی بخش‌ها نیاز به نظارت بیشتری دارند تا به بیراهه نروند، در عین حال به حمایت نیز نیازمندیم.

هاشمی با بیان اینکه ما در تشخیص سهم هر یک از شرکت‌ها برای اینکه محصول‌شان تولید داخل محسوب شود، سخت‌گیری می‌کنیم، اظهار کرد: البته از این نظر در حوزه تجهیزات پزشکی کاملا راضی نیستم و تاکید می‌کنم که نباید راهی را برای سودجویان باز کنیم، بلکه باید سخت‌گیری کرده و افق دید برخی شرکایمان را گسترده‌تر کنیم و اجازه ندهیم که برخی با استفاده از رانت‌ها سوءاستفاده کنند.

وی با بیان اینکه در این دولت بیش از ۱۰۰ داروی جدید وارد بازار شده است، گفت: براین اساس برخلاف گذشته که فقط از داروها رونمایی می‌شد، اثری از آن را در بازار نمی‌دیدیم، در اینجا ما کار نمایشی نمی‌کنیم، بلکه کارهای عمیقی انجام می‌دهیم که نتیجه‌اش افزایش صادرات، کاهش واردات و وابستگی باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تاکنون به میزان ۲۰۰۰ میلیارد از محصولات تولید داخل در حوزه سلامت را خرید کرده‌ایم، افزود: تاکنون ماموریت‌مان را به خوبی انجام داده‌ایم، اما باید بیشتر به این حوزه توجه کنیم. در عین حال باید توجه کرد که ورود ۱۰۰ داروی جدید به بازار رقم قابل توجهی است؛ به ویژه اگر به ارزش ریالی آن توجه کنیم، اهمیتش بیشتر نمایان می‌شود؛ به طوری که از این طریق در طول ۲.۵ سال گذشته ۱۰ درصد از سهم بازار دارو را که حدود ۴ میلیارد دلار است به تولیدات داخل اختصاص دادیم و میزان تولیدات داخل ما در بازار دارویی کشور به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

هاشمی ادامه داد: هدف‌گذاری ما این است که در سال‌های آتی سهم ریالی تولید داخل را در بازار دارویی  افزایش دهیم. البته به صادرات هم نگاهی داریم، اما هنوز در صنعت صادرات دارو، تجهیزات و خدمات پزشکی دوران بلوغ را طی نکرده‌ایم. البته با این حال شاهد رشد ۲.۵ برابری صادرات‌مان در طول سه سال گذشته بوده‌ایم و امیدوارم باز هم جهشی در این زمینه داشته باشیم. براین اساس با کمک معاونت علمی و فناوری در جهت نوسازی صنعت داروسازی کشور، امکان رقابت صنعت داروسازی در بازارهای خارج از کشور افزایش می‌یابد. در عین حال تاکید می‌کنم که ما در حوزه تولید داخل باید بتوانیم سره را از ناسره تشخیص دهیم؛ یعنی تولیدکننده واقعی را از کسی که مدعی آن است، تشخیص دهیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز