علیرضا رشیدیان با بیان اینکه در سازمان حج و زیارت هم در کنار تمام اقدامات و پیگیری‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان بخش‌های مختلف، با تلاش‌های صورت گرفته اعزام نیروهای ستادی به مراسم حج نسبت به سال قبل 17 درصد کاهش یافت.

به گزارش مرور نیوز، علیرضا رشیدیان در نشست هماهنگی نهایی که با حضور مدیران ستادی و استانی حج و زیارت و دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه درحج و سایر دستگاه‌ها و بخش‌های دست اندرکار اعم از وزارت امورخارجه‌، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: هماهنگی‌های لازم دررابطه با شروع عملیات حج از ثبت نام تا سازماندهی، حمل و نقل‌، اسکان ،تغذیه و تدارکات و بهداشت و درمان و مباحث و حمایت‌های کنسولی‌، امور فرهنگی و بیمه‌ای زائران و غیره در تعامل و هم افزایی همه بخش‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شده و تفاهم نامه‌ها و قراردادها مربوطه با همه بخش‌های دارای مسئولیت در داخل و نیز در عربستان به امضا رسیده و انجام شده است.

وی تصریح کرد: هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع به انجام رسیده و این نشست برای استعانت از امام مهربانی‌ها و تلاش در انجام هرچه بهتر مسئولیت‌ها و وظایف در تعامل و هم افزایی بیشتربرای خدمت صادقانه به حجاج بیت الله الحرام برگزار شده است.

وی در بخشی از این نشست با بیان اینکه در سازمان حج و زیارت هم در کنار تمام اقدامات و پیگیری‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم و ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان بخش‌های مختلف، با تلاش‌های صورت گرفته اعزام نیروهای ستادی به مراسم حج نسبت به سال قبل 17 درصد کاهش یافت.

رشیدیان گفت: به منظور توسعه عادلانه استفاده از ظرفیت‌های نیروی انسانی تلاش شد، توجه بیشتری به ظرفیت استان‌ها شود و در این راستا علی رغم کاهش نیروهای ستادی، آمار نیروهای استانی توانمند و دارای شایستگی را در این خدمت رسانی افزایش دادیم زیرا سیاست و نگاه ما در این اعزام‌ها شایستگی و توانمندی نیروهای برای انجام ماموریت و امور محوله و ارائه خدمات بهینه برای زائران است.

وی تصریح کرد: در این راستا باید در کنار هماهنگی‌های بیرونی چون تعامل میان بخش‌های بهداشتی و درمانی و وزارت امورخارجه و هواپیمایی و غیره باید مدیران و دست اندرکاران مربوطه در استان‌ها در موضوع اعزام و بازگشت زائران پیش بینی‌های لازم را داشته باشند و در این میان بحث سیاست پروازهای ایمن و بدون تاخیر که محور شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی است به عنوان هدفی مهم مورد توجه همه ما باشد و در بخش‌های مختلف ازسازمان مرکزی حج و زیارت تا مدیریت‌های استانی و کارگزاران و ایستگاه‌های پروازی به گونه‌ای اقدام و برنامه ریزی شود که در صورت بروز مسئله و مشکلی به سرعت شرایط را مدیریت کنند.

وی در ادامه بر توجه به شرح وظایف ابلاغی در عملیات حج ، تمرکز به طرح آسیب شناسی حج سال گذشته و رفع اشکالات ،برنامه ریزی و داشتن طرح و برنامه برای انجام این عملیات به بهترین نحو ممکن با امکانات موجود تاکید و عنوان کرد: در عین آنکه مدیران موظفند برای موارد و حوادث غیرمترقبه و احتمالی که ممکن است در هر حوزه‌ای درجریان عملیات حج بروز کند در حوزه کاری و وظایف خود پیش بینی ،برنامه ریزی و تدبیر لازم راداشته باشند تا مبادا عملیات عظیم حج را از آن متاثر شود که این امر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

رشیدیان همچنین همکاری،هم افزایی و هم پوشانی ، برخورداری از صبر و تحمل و سعه صدر را در کنار تلاش جهادی و اقدام به اندازه و به موقع توام با سرعت و دقت در انجام همه امور و وظایف محوله را از جمله ضرورت‌هایی دانست که همه دست اندرکاران در سطوح و حوزه‌های مختلف باید محور عمل قرار داده و بدان توجه داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت‌های نرم افزاری که امسال در سازمان طراحی شده همچون بانک های اطلاعاتی حمل و نقل، مسکن، تغذیه و تدارکات، حمل و نقل و نیز سایر تسهیلاتی که برای ثبت نام کاروان‌ها و غیره ایجاد شد، امسال این سازمان با همراهی و تعامل همه بخش‌های مربوطه بتواند در بحث مدیریت هوشمند حج و کنترل، مدیریت ،هدایت و نظارت بر این عملیات عظیم ،سال خوبی را داشته باشد و حجاج در سلامت و امنیت کامل مراسمی سرشار از معنویت داشته باشند.

حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این جلسه با بیان اینکه باید قدر این فرصت را که خداوند به همه ما عطا کرده بدانیم‌، گفت‌: در این راستا باید همه توان خود را به کار بندیم و در این خدمتگزاری از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم‌.

وی افزود‌: شعار محوری حج هماهنگی و اتجاد و انسجام است و در سایه آن باید ابعاد درونی خودسازی به ویژه تخلص به اخلاق دینی و اسلامی تمرکز یافته و در عین آنکه تقویت اخوت دینی و برادری بیش از هر زمان در بین حاجیان محور عمل قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار کرد‌: با توجه به فرصت و زمان طولانی سفر حج که برای برخی تا 35 روز می‌رسد باید تلاش کرد تا حجاج بهره مناسب و مطلوبی از این زمان برای خودسازی و تقویت اخوت دینی ببرند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز