جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۰ نفر از متهمان اقتصادی معروف به شرکت نادین فرتاک پارسیان به ریاست قاضی صلواتی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

به گزارش مرور نیوز، جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات مریم هاشمی فرزند محمد، مدیرعامل شرکت نادین فرتاک پارسیان و با حضور نماینده دادستان، متهمین و وکلای آنها و تعداد زیادی از شکات پروندهقاصی که در حین خروج از کشور دستگیر شد، محمد هاشمی فرزند محمدرضا، علی هاشمی فرزند محمد، مصطفی هاشمی فرزند محمدرضا، محمدرضا هاشمی فرزند محمد، حسن هاشمی فرزند علی اکبر، ابوالفضل هاشمی فرزند غلامحسین، محسن ثابت قدم راسخ فرزند علیرضا، ابراهیم مختاری فرزند احمد و بهرام شازده احمدی فرزند اکبر به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به نحو عمده از طریق جذب سپرده در قالب عقد مضاربه منتهی به حیف و میل سپرده گذاری و سردستگی گروه مجرمانه و تحصیل مال از طریق نامشروع و پولشویی با ۲۶۴ نفر شاکی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که با حضور نماینده دادستان، متهمین و وکلای آنها و تعداد بسیاری از شکات برگزار شد، قاضی صلواتی از متهم مریم هاشمی خواست که ادامه دفاعیات خود را مطرح کند.

متهم مریم هاشمی با حضور در جایگاه اظهار کرد: آنچه که طبق کیفرخواست در خاطرم هست این است که فعالیت شرکت من (نادین فرتاک پارسیان) از سال ۹۵ مبنی بر احداث مراکز تولیدی آغاز شده است که اکثر این قراردادهای من با فردی به نام آقای محمودی است که متأسفانه این امکان به خاطر غفلت خودم ادامه پیدا کرد.

وی افزود: در مورد مسائلی که شکات در جلسه دیروز مطرح کردند می‌خواهم بگویم که یک مقداری از روی بغض این حرف‌ها مطرح شد.

متهم مریم هاشمی گفت: مشکل برای شرکت از تاریخ تیرماه ۹۵ به وجود آمده بود و این موضوع را اعلام کردم و حتی در تلگرام اعلام کردم که شرکت ما با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: شک‌هایی به وجود آمده که از همه خواهش می‌کنم در حرف‌هایی که با من داشته‌اند تجدید نظر کنند.

متهم هاشمی گفت: بعضی از آقایان به واسطه برادرانم، اقوام و دوستان در شرکت آمدند و شایعاتی مطرح کردند که نه به من و نه به خانواده‌ام مربوط نمی‌شود.

وی افزود: من از اسلام سو استفاده نکردم و گذشته من مشخص است.

متهم مریم هاشمی اظهار کرد: با طرحی که ارائه کردم می‌شود خسارات را جبران کرد و امیدوارم پیگیری برای آقای محمودی ادامه پیدا کند.

قاضی صلواتی در ادامه سومین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت نادین فرتاک پارسیان خطاب به متهم مریم هاشمی گفت: هر روز به تعداد شکات اضافه می‌شود و ممکن است میزان سرمایه‌گذاری از ۶۹ میلیارد بیشتر شود. چه پاسخی دارید؟

متهم مریم هاشمی پاسخ داد: مطمئنم طلبم از آقای محمودی ۱۸۵ میلیارد است و ۶۳.۵ میلیارد اصل پول بوده است.

قاضی صلواتی به متهم هاشمی تذکر داد: دیروز صحبت کردیم محمودی وجود خارجی ندارد و دیگر بحثی راجع به آن نداریم.

متهم مریم هاشمی گفت: طبق گفته آقای بهشتی، ورودی من برای آنها در سال ۹۳، ۷۵۰ هزار دلار بوده است که اسناد آن در اسناد تحویلی به دادسرا موجود است.

وی افزود: مبلغ واریزی در عراق برای هتل صفا به مبلغ ۱۲۰۰ میلیون دلار به آقای ماجد بوده که الان حدود ۴ میلیون دلار است.

قاضی صلواتی از متهم سوال کرد آن موقع چقدر دادی که وی پاسخ داد: حدود ۱۲۰۰ میلیون دلار بود.

رئیس دادگاه خطاب به متهم گفت: آخرین سرمایه‌گذاری شما در لندن بوده است.

متهم مریم هاشمی پاسخ داد: برای لندن توسط آقای هاشمی پیشنهادی به من شد.

قاضی صلواتی اظهار کرد: حدوداً ۴ میلیارد در قزاقستان، برای هتل صفا در عراق ۴ میلیارد تومان است.

متهم هاشمی گفت: برای آقای بهشتی ۸۰ میلیون تومان برای مهمان‌پذیری در لندن واریز شده است. این قراردادهایی است که خودم برای شرکت بستم و برای سرمایه‌گذاری به آقای محمودی نبوده است.

قاضی صلواتی در خصوص داشتن سابقه یا فعالیت اقتصادی یا بانکی از متهم مریم هاشمی سوال کرد که وی پاسخ داد: سابقه بانکی نداشتم اما فعالیت اقتصادی در مورد پرورش ماهی در قصر شیرین داشتم.

قاضی صلواتی افزود: با توجه به رشته تحصیلی شما که رشته انیمیشن بوده بهتر نبود که در رشته خودتان فعالیت می‌کردید و با سرمایه مردم بازی نمی‌کردید؟

رئیس دادگاه گفت: با توجه به اینکه شما مجوز بانک مرکزی و سابقه بانکی نداشتید نمی‌توانستید وارد این مقوله شوید.

متهم مریم هاشمی در مورد اینکه برخی از شکات اعلام کردند که در مراجعه به وی، آنها را تهدید کرده است، گفت: اگر کسی ادعا می‌کند که تهدید شده همین جا اعلام کند که کجا و چه زمانی بوده است. من به هیچ عنوان به کسی نگفتم که شکایت کند یا شکایت نکند.

در ادامه قاضی صلواتی از وکیل مدافع متهم مریم هاشمی خواست که دفاعیات خود بیان کند.

وکیل مدافع متهم هاشمی در قرائت لایحه دفاعیه خود اظهار کرد: شرکت نادین فرتاک پارسیان یک شرکت تولیدی به منظور خدمات بوده است. هدف اصلی آن تولید و صادرات بوده و بنا بر اساسنامه هدفی غیر از این نداشته است. به ویژه اینکه در تحولات نوین جهانی و کاهش تعرفه‌ها حرکت کرده و برای رشد در جهت اقتصادی پایدار شکل گرفته است.

وی افزود: همه قراردادها در قالب مضاربه بوده و همه سرمایه گذاران از این موضوع مطلع بوده‌اند. عمل ایشان با توجه به جهل به قانون است. صرف وصول وجوه مردم به صورت سپرده و عقد مضاربه جرم محسوب نمی‌شود چون قصد متهم قصد اخلال در نظام اقتصادی کشور نبوده و بارها اذعان نموده‌اند که قصد خیر داشته‌اند.

وکیل مدافع متهم مریم هاشمی گفت: موکله به هیچ عنوان قصد اذیت و آزار دیگران و اتلاف اموال شکات را نداشت است و حاضر به ارائه طریق برای مشکلات به قوه قضائیه است.

در ادامه نماینده دادستان از متهم خواست به سوالاتی درباره اظهارات امروزش پاسخ دهد.

نماینده دادستان در مورد قراردادهایی که متهم با آقای محمودی داشته سوال کرد که اسناد آن کجاست که متهم مریم هاشمی پاسخ داد: در دفتر آقای محمودی که اگر غفلت نمی‌کردم الان مدارک داشتیم. شرکت من در سال ۹۴ تأسیس شد.

نماینده دادستان سوال کرد: چه کسی غیر از شما و بهشتی است که محمودی را دیده است؟

متهم مریم هاشمی پاسخ داد: اگر من به آقای بهشتی یادآوری کنم شاید به خاطر بیاورند.

متهم مریم هاشمی خطاب به متهم دیگر پرونده آقای ثابت قدم گفت شما آقای محمودی را دیده‌اید.

ثابت قدم پاسخ دا د: اینگونه نیست. من کسی را نمی‌شناسم و ندیده‌ام.

قاضی صلواتی خطاب به متهم ثابت قدم گفت: نشانه‌هایی که این خانم می‌دهد را قبول دارید؟

ثابت قدم پاسخ داد: من اصلاً این آدم را ندیده‌ام.

متهم مریم هاشمی خطاب به ثابت قدم گفت: شما به من کمک کن.

ثابت قدم پاسخ داد: من شخصی به نام آقای طاووسی را می‌شناسم و چهره شناسی هم می‌کنم.

قاضی صلواتی مجدداً از ثابت قدم سوال کرد که شما آقای محمودی را ندیده‌اید و نمی‌شناسید که وی پاسخ داد: والله ندیده‌ام.

نماینده دادستان خطاب به متهم مریم هاشمی گفت: دادسرا و وزارت اطلاعات بالغ بر ۶ ماه در مورد محمودی بررسی کردند و حتی هتلی که در مشهد گفتید بررسی شد که چنین شخصی وجود ندارد.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: برای دادسرا محرز شده که محمودی وجود ندارد، بهتر است شما مشخص کنید پول‌ها کجاست.

نماینده دادستان هم خطاب به متهم مریم هاشمی گفت: من به عنوان مجری قانون تکلیف دارم اعلام کنم اگر شما صداقت داشته باشید به نفع شما خواهد بود.

متهم مریم هاشمی گفت: اشتباه بزرگ مشاوران حقوقی بنده این است که قراردادها را تفکیک نکردند. من علم به قانون نداشتم. من با آقای شکری قرارداد داشتم.

نماینده دادستان گفت: پذیرش سناریویی که ساختید سخت است. چرا آقایانی که می‌گوئید محمودی را ندیده‌اند.

متهم پاسخ داد: این آقایان سرمایه گذاران من بودند. تأسیس شرکت ما سال ۹۴ بوده است که بعد از اینکه خواستیم شرکت را ثبت کنیم گفتند نام بدهید. نادین فرتاک پارسیان نام شرکت من است و گریس بند نام برند من است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز