سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: در بحث کنکور ارزیابی و عملکرد استان‌ ها بر مبنای زیر ۱۰ نفر صورت نگیرد بلکه بر مبنای میانگین پذیرش کنکور بگیرند. یعنی الان استان یزد ۲۰ سال است که رتبه اول را دارد.

به گزارش مرور نیوز، سیدجواد حسینی امروز در پایان جلسه هیات دولت درباره کتب درسی دانش‌آموزان اظهار کرد: کتب دانش‌آموزان به انبارهای استان‌ها فرستاده شده و تا پانزدهم شهریورماه تمام این کتاب‌ها چه از طریق کتاب‌فروشی‌ها برای مقطع متوسطه اول و چه به لحاظ اینترنتی برای متوسطه دوم و ابتدایی توزیع خواهد شد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به سوالی درباره ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس گفت: اشکالی در سیستم اینترنتی ایجاد شده بود که رفع شد و مشکلی نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره آمار قبول‌شدگان در کنکور امسال مبنی بر اینکه ۷۵ درصد برگزیدگان کنکور از سمپاد و مابقی از نمونه دولتی بودند و حتی یک نفر هم از دولتی نبوده، گفت: این آمار صددرصد اشتباه است. کنکور سراسری دو بخش دارد یک بخش میانگین پذیرش استان‌ها هستند و بخش دیگر برگزیدگان رتبه‌های زیر ۱۰ هستند که بیش از ۸۰ درصد آن از مدارس خاص بودند.

حسینی ادامه داد: رسانه‌ها باید بدانند در بحث کنکور ارزیابی و عملکرد استان‌ها بر مبنای زیر ۱۰ نفر صورت نگیرد بلکه بر مبنای میانگین پذیرش کنکور بگیرند. یعنی الان استان یزد ۲۰ سال است که رتبه اول را دارد ولی در کل برگزیدگان دو مرحله دارند. اولا باید کل میانگین کنکور را گرفت و ثانیا ما در سند تحول بنیادین می‌گوییم تعلیم و تربیت تمام ساعتی، یعنی وقتی می‌خواهیم استانی را ارزیابی کنیم، قهرمان ورزشی و هنری و قرآنی و... را همه باید ارزیابی کنیم و عملکرد خود را اصلاح کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد:‌ ما هم در این رتبه‌های زیر ۱۰ چند عدم تعادل داریم یکی عدم تعادل منطقه‌ای است که بسیاری از این برگزیدگان از استان‌های خاص هستند و دوم عدم تعادل رشته‌ای است و سوم عدم تعادل مدرسه‌ای است.

وی افزود: از لحاظ مدرسه‌ای هم برخی از مدارس بیشترین میزان قبولی را در این رتبه‌های اول دارند و به لحاظ رشته‌ای هم متاسفانه ۶۰ درصد از شرکت کنندگان‌ در آزمون علوم تجربی هستند و این امر عدم توازن ایجاد کرده است در حالی که ۲۵ درصد از پذیرفته‌شدگان از علوم تجربی هستند. همچنین ۱۴ درصد شرکت‌کنندگان از رشته ریاضی، بیش از ۶۰ درصد از پذیرفته‌ شدگان کنکور هستند که این‌ها نشان می‌دهد ما باید توسعه متوازن تحصیلی را جدی‌تر بگیریم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز