رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا با اشاره به اینکه اکثر مردم قانون را رعایت می‌ کنند، گفت: باید قوانین اصلاح و به روز شود؛ زیرا جریمه‌ های فعلی بازدارنده نیست.

به گزارش مرور نیوز،  حجت الاسلام سیدعلیرضا ادیانی ،  رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا در حاشیه سفر به کرمان در جمع خبرنگاران با قدردانی از تلاش کارکنان نیروی انتظامی در کشور و استان کرمان درباره اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: در نظام اسلامی مردم ولی نعمت هستند و حکومت اسلامی برای ایجاد نظم و امنیت شهروندان جامعه و حتی کسانی که شهروند غیرمسلمان این جامعه هستند، وظیفه دارد نظم و امنیت را برقرار کند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از امنیت، سیاسی و اجتماعی و بخشی از آن امنیت اخلاقی و روانی است، افزود: در نظام اسلامی همه مردم به عنوان عضو پیکر جامعه، مسوولیت دارند که ارزش‌ها را در بین خودشان نهادینه کنند و منکرات و عوامل زشتی جامعه را با نهی از منکر بزدایند.

ادیانی با اشاره به اینکه انزجار قلبی، تذکر لسانی و اقدام عملی از مراتب امر به معروف و نهی از منکر است، تصریح کرد: تذکر لسانی کار عموم مردم است و در همه نظام‌های سیاسی زمانی که کسانی از ارزش جامعه تخطی می‌کنند، پای حکومت به میان می‌آید.

* حکومت، هرجا ببیند عده‌ای از قانون تعدی می‌ کنند باید ورود کند

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا با تاکید بر اینکه حکومت، نماینده مردم است و هرجا ببیند عده‌ای از قانون تعدی می‌کنند باید ورود کند، افزود: نیروی انتظامی که فرزندان این ملت هستند با افرادی که قانون را زیر پا گذاشته و به امنیت اخلاقی و روانی خدشه وارد می‌کنند و البته بخش محدودی هستند، با قوه قهریه به عنوان بخشی از حاکمیت نظام ورود و برخورد می‌کند.

وی افزود: نیروی انتظامی هیچوقت در زندگی خصوصی افراد دخالت نمی‌کند و بخشی که جنبه عمومی دارد، برابر اخلاق باید به وظیفه خود عمل و در واقع کمک می کند به شهروندان که حقوق آنها رعایت شود.

ادیانی گفت: همراهی، همدلی، خواست و تذکر لسانی مردم، به عدم ورود پلیس و به ویژه اقدام عملی کمک می‌کند و مردم باید با قانون و حقوق جامعه آشنا شده و برابر قانون رفتاری را تنظیم کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: کسانی که برای ترویج ارزش و زدودن ضدارزش به عنوان خیرخواهان و دلسوزان جامعه برای امر به معروف و نهی از منکر ورود می‌کنند، اگر کشته شوند شهید امر به معروف محسوب می‌شوند.

* اگر در مرحله تذکر لسانی، مردم به صورت جدی ورود کنند، قطعا اثر می‌ گذارد

رییس عقیدتی سیاسی ناجا بیان کرد: یکی از راه‌ها در امر به معروف و نهی از منکر، کار گروهی است؛ زیرا اقدام گروهی موثر است و اگر در مرحله تذکر لسانی، مردم به صورت جدی ورود کنند، قطعا اثر می‌گذارد.

وی افزود: یکی از وظایف اصلی ناجا حمایت از آمران به معروف است و مسیر رییس جدید قوه قضاییه در این مدت همین بوده و به جامعه امید دمیده و بنا دارد از آمران به معروف دفاع و با مرتکبان اعمال زشت به شدت برخورد کند.

ادیانی اظهار کرد: مردم ایران شریف هستند و بخش محدودی از جامعه قانون را رعایت نمی کنند که بخشی از آن به دلیل جهل است و بخش دیگر ناشی از این است که نرخ جرم کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه اکثر مردم قانون را رعایت می‌کنند، گفت: باید قوانین اصلاح و به روز شود؛ زیرا جریمه‌های فعلی بازدارنده نیست و نوع کسانی که قانون شکن هستند، متمولان هستند و باید جریمه متناسب با جرم باشد. باید نرخ جریمه افزایش یافته و خطاکاران محرومیت اجتماعی داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز