معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: امیدواریم با رویکرد جدید بتوانیم بهره‌برداری از مترو را افزایش دهیم.

به گزارش مرور نیوز، محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در سلسله نشست تخصصی TOD خیابان کامل با تأکید بر اینکه باید تراکم جمعیت به اطراف ایستگاه‌ های مترو انتقال پیدا کند، گفت: ما از سال ۹۶ که در مدیریت شهری مشغول به فعالیت شدیم، تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو را در اولویت کار‌های خود قرار دهیم.

وی با اشاره به تعداد حرکت قطار در مترو گفت: پیش از آن که ما در مدیریت شهری مسئولیت را بر عهده بگیریم، میزان ظرفیت مترو و حرکت قطار‌ها ۱۳۵۰ ران قطار در روز بود که به تقسیم‌بندی سرفاصله حرکت قطار‌ها در خطوط مترو عددی نزدیک به ۶ و نیم دقیقه بود و باید بگویم امروز در مدیریت شهری همزمان با آغاز فصل مدارس نزدیک به ۲ هزار و ۱۰۰ قطار در روز برای جابجایی مسافران در خطوط مترو حرکت می‌کنند.

* رشد ۵ درصدی مسافر در خطوط مترو تهران

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: آمار‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۵ درصد ظرفیت مترو در دو سال مسئولیت ما در مدیریت شهری اضافه شده است و باید بگویم که خط ۷ مترو در حال تکمیل است و در خط ۶ ایستگاه‌هایی که با خطوط ۲ و ۴ تلاقی دارند افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

پورسیدآقایی تأکید کرد: اگر آمار‌های ۱۳ سال گذشته در توسعه مترو را نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که تنها ما در ۲ سال فعالیت خود نزدیک به ۷۵۰ رام قطار به ظرفیت حمل و نقل مترو اضافه کردیم، این در حالی است که ما در این بازه زمانی ۵ درصد رشد مسافر را داشتیم.

وی در تشریح علت رشد ۵ درصدی مسافر در خطوط مترو گفت: واقعیت این است که بسیاری از شهروندان در اطراف ایستگاه‌های مترو زندگی نمی‌کنند، به همین علت است که نتوانستیم از ظرفیت ایجاد شده در خطوط مترو بهره ببریم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید بر اینکه حجم افراد استفاده‌کننده از مترو ثابت است، گفت: به دلیل آن که نتوانستیم تراکم جمعیتی را به اطراف ایستگاه‌های مترو انتقال دهیم، این ظرفیت ثابت مانده و تقاضا برای مترو افزایش پیدا نکرده است.

پورسیدآقایی تاکید کرد: برای کاهش خودرو محوری، جامعه شهری باید به سمت مترو و سکونت در اطراف آن میل کند و پیاده‌راه‌ها در اطراف مترو باید به گونه‌ای باشد که امکان تردد دوچرخه، سواره و پیاده‌رو را داشته باشد.

* خطوط مترو ظرفیت جابجایی ۵ میلیون مسافر را دارد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ادامه داد: امروز خطوط مترو ظرفیت جابجایی ۵ میلیون مسافر را دارد که آمار‌ها نشان می‌دهد از آن ۵ میلیون تنها یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر از مترو استفاده می‌کنند که این رقم، پایین است و امیدواریم با رویکرد جدید بتوانیم بهره‌برداری از مترو را افزایش دهیم.

* تغییر بافت سکونت کار ساده‌ای نیست

وی با تأکید بر اینکه که تغییر بافت سکونت کار ساده‌ای نیست، گفت: امیدواریم در شورای شهر و شهرداری مسیری انتخاب شود که با جهت‌گیری مناسب بتوانیم در آینده جمعیت بیشتری در اطراف مترو داشته باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز