فرماندار اردبیل گفت: وضعیت آمارگیری اینترنتی در استان و شهرستان اردبیل مقبول نیست و لازم است اطلاع‌رسانی‌ها افزایش یابد.

به گزارش مرورنیوز، جواد زنجانی ظهر دوشنبه در جلسه هماهنگی و توجیهی سرشماری نفوس و مسکن تصریح کرد: میزان آمارگیری اینترنتی در کشورهای موفق نزدیک به ۴۰ درصد است و همین میزان در آمارگیری نفوس و مسکن نیز ملاک شده است.

وی با بیان اینکه آمارگیری اینترنتی دستوری نیست و باید فرهنگ‌سازی شود، افزود: در مقایسه با سایر استان‌ها هر چند آمار مرکز استان در ثبت‌نام اینترنتی بالاتر است اما در مجموع آمارگیری پایین‌تر از  معدل استان‌ها است.

فرماندار اردبیل با تأکید به اینکه آمارگیری اینترنتی می‌تواند زمینه‌ساز تسهیل دریافت و جمع‌آوری اطلاعات باشد، اضافه کرد: انتظار می‌رود اطلاع‌رسانی گسترده در این خصوص انجام شود.

زنجانی سرشماری را مبنای تمامی اطلاعات و برنامه‌ریزی کشور دانست و تأکید کرد: جمع‌آوری اطلاعات صحیح می‌تواند در بهبود برنامه‌ریزی‌ها و دقت بخشی به آن مؤثر باشد.

وی با تأکید به اینکه آمارگیری در گذشته در بازه زمانی ۱۰ ساله بود اما در این دوره به پنج سال کاهش یافته است، اضافه کرد: تا ۲۴ مهر ماه آمارگیری به شکل اینترنتی است و پس از این زمان آمارگیری به شکل مراجعه حضوری آمارگیران انجام می‌شود.

به گفته فرماندار اردبیل مردم‌داری و رعایت اخلاق و شئونات اسلامی در رفتار و کردار آمارگیران اهمیت ویژه دارد و انتظار می‌رود  آمار گیران با امانت‌داری اعتماد عموم مردم را جلب کنند.

زنجانی با تأکید به اینکه به نسبت سال‌های قبل حجم کاری آمارگیران افزایش یافته است، اضافه کرد: به دلیل محدودیت تعیین شده تعداد کارکنان ما با افزایش محدوده کاری هر آمارگیر مواجه هستیم.

وی گزینش آمارگیران را بر اساس برگزاری آزمون و مصاحبه‌های تخصصی دانست و افزود: تمامی آمارگیران در نهایت مجموعه افراد متخصص و مورد اعتماد را شامل می‌شوند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز