مدیرکل انتقال خون استان اردبیل از فرونشست نیم متری ساختمان انتقال خون اردبیل در پی چند ماه اخیر خبر داد.

به گزارش مرورنیوز، بابک رضازاده ظهر چهارشنبه در بازدید خبرنگاران از ساختمان مرکزی انتقال خون اردبیل تصریح کرد: ساختمان اصلی انتقال خون استان اردبیل به لحاظ سکونت وضعیت مطلوبی ندارد.

وی افزود: احتمال ریزش این ساختمان به دلیل مشکلات فنی پیش بینی شده و به همین دلیل تغییر مکان استقرار انتقال خون به جد درخواست شده است.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه طی ماه‌های اخیر مشکلات فنی این ساختمان تشدید شده است، ادامه داد: زمینی برای استقرار ساختمان جدید خریداری شده و لازم است مشارکتی برای ساخت آن تدارک دیده شود.

رضازاده با تأکید به اینکه با وجود کمبودها این اداره کل توانسته ایزوهای استاندارد جهانی را دریافت کند، اضافه کرد: انتظار می‌رود به دلیل اهمیت فعالیت انتقال خون با همت مسئولان استانی ساختمان جدیدی برای این مجموعه اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه مکان فعلی آزمایشات و فرآوری خون متناسب با حجم عملیات اجرایی نیست، تأکید کرد: بهبود مکان فیزیکی تأثیر مستقیم در روند پایش و دریافت خون و فرآوری آن دارد.

غربال‌گری و شناسایی گروه‌های خونی نادر

در این بازدید معاون فنی انتقال خون استان اردبیل نیز با تأکید به کنترل کیفی روزانه یک درصد از خون دریافت شده از اهداکنندگان تصریح کرد: کنترل کیفی نظارت بر صحت عملکرد این مجموعه دارد و به صورت مداوم با هدف بررسی مشکلات احتمالی در خون‌گیری انجام می‌شود.

عباس روحی متذکر شد: به منظور کنترل کیفی خون دریافت شده آزمایشات متعدد از جمله کشت میکروبی انجام شده و در پی مطالعه و آزمایش کامل گروه‌های خونی شناسایی می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان اردبیل دو نفر که دارای گروه‌های خونی نادر هستند، شناسایی شدند، ادامه داد: همچنان این احتمال وجود دارد که برخی شهروندان گروه‌های خونی نادر داشته و خود از آن مطلع نباشند.

روحی مرحله بعد را غربال‌گری انواع بیماری‌ها در خون عنوان و اضافه کرد: در این مرحله بیماری‌های مختلف از جمله هموفیلی، تالاسمی، ایدز و هپاتیت شناسایی می‌شوند.

معاون فنی انتقال خون استان مرحله نهایی را فرآوری خون دریافتی با کمک سانتروفیوژ های یخچال دار و حافظه‌دار عنوان و اضافه کرد: در نهایت فرد صلاحیت‌دار تمامی مراحل ذکر شده را کنترل کرده و در مجموع با کنترل کیفی نهایی خون آماده مصرف می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز