معاون غذا و داروی علوم پزشکی استان اردبیل گفت: ۹۰ درصد ایرانی‌ها وبه تبع اردبیلی‌ها از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند.

به گزارش مرورنیوز، حجت سید خلیل‌اللهی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: کمبود ویتامین دی در کودکان و بزرگ‌سالان اثرات سو متعددی دارد و از جمله در کودکان منجر به تأخیر در رشد سالم کودک می‌شود.

وی افزود: کمبود ویتامین دی در بزرگ‌سالان نیز درد مفاصل و استخوان‌ها و خستگی عمومی را به دنبال دارد و موجب می‌شود فرد حتی در تحرکات جسمی روزمره احساس ضعف کند.

معاون غذا و داروی علوم پزشکی استان یکی از علل شیوع دیابت را کمبود ویتامین دی دانست و افزود: علاوه بر این کمبود این ویتامین بیماری MS را تسریع می‌بخشد.

سید خلیل‌اللهی با تأکید به اینکه در برخی مواقع بروز اضطراب را به کمبود این ویتامین مرتبط می‌دانند، تصریح کرد: با توجه به نوع زندگی روزمره لازم است کمبود ویتامین دی به واسطه تغذیه مناسب رفع شود.

وی افزود: همچنان که وزارت بهداشت غنی‌سازی نان با آهن و اسیدفولیک را در برنامه‌های خود قرار داده است، برخی کارخانه‌ها به تعبیه ویتامین دی در تولیدات خوراکی خود تشویق می‌شوند.

معاون غذا و داروی علوم پزشکی استان متذکر شد: چینی‌ها با سیاست مناسب توانستند در طول ۳۰ سال قد شهروندان خود را ۱۰ سانتی‌متر افزایش دهند.

به گفته سید خلیل‌اللهی این در حالی است که کمبود ویتامین دی یکی از عوامل کاهش قد ایرانی‌ها عنوان می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز