معاون پیشگیری بهزیستی خوزستان از آغاز طرح ملی ارزیابی سریع و پاسخ رفتارهای پرخطر در مصرف‌کنندگان مواد و زنان دارای کار جنسی (RAR) در نیمه دوم سال جاری در شهرستان اهواز خبر داد و گفت:‌ این طرح برای نخستین بار در کشور و همزمان در خوزستان به اجرا در می‌آید.

به گزارش مرور نیوز، علی حسن‌زاده تصریح کرد: ‌این طرح به منظور کاهش رفتارهای پرخطر و اصلاح مداخلات موجود در دو گروه مصرف‌کنندگان تزریقی مواد و زنان آسیب‌دیده اجرا می‌شود.

وی افزود: ‌از اهداف دیگر طرح، بررسی مهم‌ترین مسایل و مشکلات این گروه‌ها، ‌بررسی شیوع و توزیع رفتارهای پرخطر همراه با مصرف مواد مخدر و رفتار جنسی و ایدز، بررسی نحوه مداخلات تخصصی و نیز بررسی عوامل زمینه‌ای موثر بر الگوی مصرف مواد و رفتار جنسی و عوامل زمینه‌ای مانع و تهیه عوامل زمینه‌ای اجرای مداخلات تخصصی است.

حسن‌زاده بیان کرد: پس از ایجاد هماهنگی‌های بین‌بخشی دستگاه‌های ذی‌ربط در استان، ‌تیمی اجرایی متشکل از کارشناسان زبده موسسات تحت نظارت بهزیستی انتخاب و پس از گذراندن دوره‌های حرفه‌ای، نسبت به شناسایی پاتوق‌های مصرف‌کنندگان مواد و زنان دارای کار جنسی و توزیع فرم و انجام مصاحبه با این افراد در طول 3 ماه اقدام خواهند کرد.

وی افزود:‌ پس از 14 هفته نتایج مصاحبه برای ارزیابی به مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ارسال خواهد شد تا ضمن بررسی داده‌ها اهداف عملیاتی طرح آغاز شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز