نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی بر ضرورت اختصاص یارانه برای کاغذ و چاپ کتاب تاکید و افزود: یارانه دادن برای کتاب از نان شب هم واجب تر است، نان غذای جسم و کتاب غذای روح بشر است.

به گزارش مرور نیوز، آیت الله محسن مجتهد شبستری، در دیدار جمعی از کارکنان و مسوولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن تبریک هفته وحدت و فرا رسیدن میلاد رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار کرد: تا بحال درباره کتاب و کتابخوانی، نوشته‌ها و صحبت‌های زیادی شده است و جا دارد در این زمینه بیشتر فعالیت شود تا مردم به کتابخوانی و بهره بردن از کتاب‌هایی که مفید و روشنگر است، تشویق شوند.

وی با اشاره به آیات قرآنی و روایات ائمه معصومین در خصوص اهمیت کتابخوانی، بیان کرد: در فضیلت کتاب همین قدر کافی است که چند جای قرآن از قلم یاد شده و درباره قرآن مجید واژه کتاب استفاده شده است (الم؛ ذَٰلِکَ الْکِتَابُ لَا رَیْبَ  فِیهِهُدًی لِّلْمُتَّقِینَ) یکی از بهترین و ارزشمندترین کتاب در جامعه بشریت از اول خلقت تا قیامت قرآن مجید است که امروزه در اختیار نسل بشر قرار دارد.

امام جمعه تبریز در ادامه خاطرنشان کرد: در احادیث شریف آمده است؛ مرکب و مداد علماء و دانشمندان پرفضیلت تر از خون مقدس شهداست، انسان با دیدن این حدیث با تعجب می‌گوید، چطور می شود انسانی که سرمایه هستی‌اش را در راه دین و مملکت فدا می کند، مرکب و مداد علماء از این خون ها فضیلتش بیشتر باشد! و پاسخ این سوال در این است که کتاب های مفید خود شهیدپرور است. اگر این قلم ها و بیان های خوب و مفید نبودند رزمندگان برای حضور در جبهه های نبرد برای ایثار و فداکاری حاضر نمی شدند و از جمله این کتاب ها می توان به آثار ارزشمند شهید مطهری و بیانات امام (ره) اشاره کرد، این‌ها سبب تربیت جوان های مجاهد و شهادت طلب می شدند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری، مخاطرات توزیع کتاب‌های ذاله را در جامعه گوشزد کرد و از ضابطین امر خواست تا تمامی اهتمام خود را برای پاک سازی جامعه از وجود چنین منابعی بکار گیرند.

وی افزود: خرید و فروش کتب‌های این شکلی گمراه و مسموم کننده و هم مطالعه اش حرام است و نباید این چنین کتاب هایی در جامعه اسلامی نشر و ترویج یابد.

آیت الله مجتهد شبستری، کتاب‌های مفید را بهترین میراث گذشتگان دانست و گفت: کتاب‌های مفید مطالب ارزشمند را گذشتگان به آیندگان منتقل می‌کنند و این بهترین میراث از گذشتگان است و کتاب‌هایی که آموزنده و مفید (تربیت کننده) هستند باید در جامعه ترویج یابند.

وی با بیان اینکه اسلام پایه گذار علم و فرهنگ در جامعه بشری است و مردم را به علم و فرهنگ دعوت می‌کند، افزود: باید در جامعه اسلامی فرهنگ مطبوعات و کتابخوانی در وضعیت مطلوبی باشد و متولیان فرهنگی کشور باید بیشتر به این مهم همت گمارند. تا این فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

وی در پایان ضمن تقدیر از زحمات کارکنان و مسوولان فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: فعالیت در تعالی فرهنگ و مسائل علمی و اخلاقی جامعه، سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود و این مهم قابل تقدیر است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز